امروز : پنج شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۳٫۱۹ ۱۱:۳۸ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

چند سوال از حامیان و مخالفان شجریان
شجریان در ربنا چه فریادی میزند؟

چند سالی است که با نزدیک شدن ایام ماه مبارک رمضان، موضوعِ پخش یا عدم پخشِ نوای ربنای یکی از خوانندگان از صدا و سیما در لحظات افطار، مبدل به بحث داغ شبکه های اجتماعی می شود.

اراک امروز؛ به نقل از نسل فردا ؛ چند سالی است که با نزدیک شدن ایام ماه مبارک رمضان، موضوعِ پخش یا عدم پخشِ نوای ربنای یکی از خوانندگان از صدا و سیما در لحظات افطار، مبدل به بحث داغ شبکه های اجتماعی می شود. امسال نیز مصاحبه و بلافاصله تکذیب خبر پخش این اثر توسط یکی از مسئولین، به مثابه جرقه ای در انبار باروت بود، به طوری که پس از این ماجرا شاهد سیلِ اظهار نظرها، مخالفت ها و موافقت ها، مرگ بر ها و زنده بادها بودیم.

در این میان گاه درگیری ها و بحث های بسیار تندی میان طرفداران و مخالفان این خواننده شکل گرفته است. عده ای عکس این خواننده را روی پروفایلشان قرار داده اند و بی مهابا اقدام به نشر و بازنشر مطالبی در حمایت از این شخصیت می کنند. عده دیگر نیز علی الدوام سعی در بازنشر نظرات عجیب او در باب دین و مذهب و اظهارات شاذ نامبرده در حادثه فتنه۸۸ دارند.

این گزارش به دنبال آن است تا با طرح چند سوال از طرفین این مباحث، نگاهِ سومی را در برابر مخاطبان خود قرار دهد:

و اما چند سوال از موافقان(البته منظور اینجا با کسانی است که برای آنها مخالفت با دین و مذهب اصالت دارد نه صرفا حمایت از یک شخص):

 • آیا تاکنون متن این اثر را مطالعه کرده اید؟ می دانید این متون مربوط به کدام منبع است؟ آیا می دانید تفسیر عبارتِ (ربنا لا تزغ قلوبنا بعد اذ هدیتنا) یعنی چه؟
 • چرا شخص خواننده و بخش قابل توجهی از طرفداران این اثر علی رغم اینکه ذات و خواستگاهِ این عبارات، الهی، دینی و مذهبی است. با مذهب و دین مخالفند و از بیان علنی آن اِبایی ندارند؟
 • آیا تا کنون وضعیت مالی، جایگاه و شان اجتماعی و میزان احترامی که مسئولین رژیم پهلوی و مسئولین نظام اسلامی برای این خواننده محترم قائل بوده اند را قبل و بعد از انقلاب بررسی کرده اید؟
 • اگر حملات و توهین هایی که این شخص به اساس و بنیان اعتقادات مردم و مسئولین کرده است در کشور دیگری صورت می گرفت، آیا با او اینطور برخورد می کردند؟ که رییس جمهورِ روحانی، که لباس او نماد مذهب است! و وزیر بهداشت نظام اسلامی او را اینطور تحویل بگیرند؟
 • اینکه برخی عنوان می کنند: «ما از هنر او حمایت می کنیم و از اظهاراتش تبری می جوییم» حرف بسیار نامعقولی است. اولا هنرمند و آنچه از مغز او تراوش می کند ۲ انگاره جدا از هم نیستند. در مثل مناقشه نیست اما اگر شخص قوی هیکل و خوش سیمایی در خیابان به ناموس شما متعرض شود باز هم همین حرف را می زنید و از خوش تیپی و تنومند بودن او تعریف می کنید؟ در این صورت برخی دشمنان ائمه و رسول الله نیز دارای صفات خوبی بودند و حتی در مقطعی در جناح حق بودند. پس باید از آنها نیز حمایت کرد؟
 • خواننده مورد حمایت شما علی الدوام دم از ایران دوستی و ملی گرایی می زند. ایشان و هنرشان در زمان جنگ ۸ ساله کجا بودند؟ ایشان و هنرشان، زمانیکه پیر و جوان و کودک این آب و خاک برای آزادی و استقلال و اسلام در برابر گلوله دژخیمان پهلوی در خون خود می غلتیدند کجا بودند؟ صدای مخملی ایشان در زمان ساقط شدن هواپیمای مسافربری ایران توسط آمریکا، خدای نکرده مبتلای به خروسک شده بود؟
 • چرا ایشان در زمانی که منافق و بهائی و تروریست هایی چون عبدالمالک ریگی در کف خیابان های این کشور خون مردم را می ریختند، همنوا با آنان می خواندند و آنان را به برداشتن سلاح! تشویق می کردند؟ نکند خدای نکرده حضرت استاد مانند رقاصه های زمان جاهلیت برای تهییج سربازان کفر، فریاد نحن بنات الطارق، نمشی علی النمارق(۱) سر داده اند.

شجریان

و اما سوال از مخالفان(منظور کسانی است که ممکن است مومن و انقلابی هم باشند لکن تمام هم و غم خود را به اصطلاح در افشاگری گذاشته اند):

 • مگر شما مرجع و رهبر ندارید؟ چرا علی رغم کدها، مطالبات و سر خط هایی که حضرت آقا برای شما تعیین فرموده اند حرکت نمی کنید؟
 • اصلی، فرعی کردن موضوعات، مبنا قرار دادن فرهنگ و اقتصاد مقاومتی، الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت،آرمان های امام، جنبش نرم افزاری، تبیین، جهاد کبیر و ده ها مطالبه سنگین و وقت گیر دیگر در ادبیات ایشان موج میزند آیا بهتر نیست به جای پرداختن بیش از حد به یک موضوعِ فوق فرعی که به نظر می رسد توسط دستگاه دوقطبی سازی دشمن طراحی شده است قلم ها و سر انگشتانتان را در این راه ها مجروح و خسته سازید؟

پی نوشت :

(۱)مشرکان قریش در جنگ احد گروهی از زنان را (به سرپرستی هند همسر ابو سفیان و مادر معاویه) همراه خود به جنگ آورده بودند که آنان بر دف زده و می خواندند :نحن بنات طارق/نمشی على النمارق‏/ إن تقبلوا نعانق/ أو تدبروا نفارق‏/فراق غیر وامق‏

ما دختران ستاره زهره ایم! بر فرش های گرانبها پا می گذاریم! اگر پیروز شوید با شما هم آغوش می شویم و اگر فرار کنید از شما دوری خواهیم گزید و دیگر دوستتان نخواهیم داشت!

پیامبر(ص) بعد از مشاهده چنین رفتاری، این گونه فرمودند: پروردگارا! به تو پناه می بریم و در راه تو می جنگیم. خدا برای من کافی است و او بهترین پشتیبان من است.

 

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir