امروز : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۳٫۲۳ ۱۵:۰۱ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

رئیس پلیس فتای استان مرکزی در گفتگو با اراک امروز؛
رشد صعودی نشر اکاذیب و هتک حیثیت در فضای مجازی استان مرکزی/پلیس فتا با گردانندگان کانال های مجرمانه بر خورد می کند

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: با گسترش استفاده از فضای مجازی در سال های اخیر خصوصا تلگرم نشر اکاذیب و هتک حیثیت رشد صعودی در استان داشته است.

سرگرد مصطفی نوروزی رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان مرکزی در گفتگوی اختصاصی با اراک امروز؛ در خصوص آثار مخرب  فضای مجازی در استان مرکزی گفت: در فضای مجازی وظیفه پلیس فتا حفظ و صیانت از حوزه ملی، دینی و مراقبت کاربران است.

photo_2016-06-11_11-42-03

نوروزی اظهار کرد: برای این منظور اداره تشخیص و پیشگیری از جرایم  در پلیس فتا تشکیل شده است تا فضای عمومی وب را رصد کند.

وی  ادامه داد: بر این اساس اگر افرادی اقدام به اعمال مجرومانه از طریق وبلاگ، وبسایت و … در فضای مجازی کنند موضوع رصد و به مقام قضایی ارجاع می شود و در صورتی که مقام قضایی تایید کند که این مورد جرم است مورد تعقیب قرار می گیرد.

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان مرکزی با بیان اینکه فضای مجازی خصوصیات خاص خودش را دارد بیان کرد: در برخی از مواقع در خصوص اعمال مجرمانه فضای مجازی مدعی العوم دادستان، مردم و یا مطالبات نظام است به طوری که در وهله اول شاکی خصوصی ندارد و بر این اساس پلیس فتا فضای عمومی وب را بررسی و اعمال مجرمانه را به مراجع قضایی اعلام می کند.
 

رشد صعودی نشر اکاذیب و هتک حیثیت در فضای مجازی استان مرکزی

نوروزی به تهدیدات فضازی مجازی در استان مرکزی اشاره کرد و گفت:از مجمع جرایم سایبری  برداشت غیر مجاز از حساب افراد ، نشر اکاذیب و هتک حیثیت  در استان فراوانی بیشتری دارند.

وی ادامه داد: در جرایمی که در حوزه برداشت غیر مجاز از حساب افراد انجام می شود با هدف انتفاع انجام می شود ولی جرایمی که در حوزه نشر اکاذیب و هتک حیثیت هستند  بیشتر جنبه انتقام گیری شخصی مطرح است.

 رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: با گسترش استفاده از فضای مجازی در سال های اخیر خصوصا تلگرم نشر اکاذیب و هتک حیثیت رشد صعودی در استان داشته است.

نوروزی بیان کرد: فراوانی جرایم فضای مجازی در استان به گونه ای است که تمام افراد جامعه را در برمی گیرد.
 

آموزش تهدیدات فضای مجازی نیازمند همکاری سایر دستگاه ها اجرایی

وی ادامه داد: پلیس فتا استان در راستای پیشگیری از جرایم فضای مجازی اقدام به برگزاری دوره های آموزشی مختلف کرده است.

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان مرکزی ادامه داد: در این راستا سال گذشته ۱۷ هزار و ۲۰۰ نفر ساعت دوره آموزشی برگزار شده و امسال هم با قوت دوره های آموزشی برگزار می شود.

photo_2016-06-11_11-42-08

نوروزی بیان کرد: دوره های آموزشی برای قشر های مختلف دانش آموزان، نوجوانان، جوانان، کارمندان دولت و … برگزار شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه آموزش تهدیدات فضای مجازی نیازمند همکاری سایر دستگاه های اجرایی هستیم بیان کرد: در این خصوص نیازمند اعتبار نیستم، فقط در برگزاری دوره ها به پلیس فتا کمک شود حتی محتوای آموزشی نیز در اختیار دستگاه ها قرار داده می شود.

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: برای حفاظت از کاربران قسمت عمومی تمام شبکه های اجتماعی توسط پلیس فتا پایش می شود.

نوروزی گفت: به منظور آگاهی کابران با تهدیدات فضای مجازی در سایت پلیس فتا در بخش مرکز فوریت های سایبری به صورت آنلاین در تمام ساعات شبانه روز گپاسخگوی سئوالات هستیم  و افراد می توانند گزارشات خود را از این طریق ارسال کنند.
 

پلیس فتا با گردانندگان کانال های مجرمانه بر خورد می کند

وی با بیان اینکه پلیس فتا با گردانندگان کانال های مجرمانه بر خورد می کند گفت: پلیس فتا کانال ها و گروه های تلگرامی عمومی را رصد و کانال های مجرمانه را شناسایی می کند.

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: در این راستا تعدادی از کانال ها و گروه های تلکرامی مجرمانه شناسایی و به مراجع قضایی ارجاع داده شده است.
 

در حوزه تهدیدات فضای مجازی پیشگیری یک پله عقب است و باید در حوزه پیش بینی وارد شویم

نوروزی تهدیدات فضای مجازی را جزئی از تهدید نوین عنوان کرد افزود: در حوزه تهدیدات فضای مجازی پیشگیری یک پله عقب است و باید در حوزه پیش بینی وارد شویم.

وی ادامه داد: در این راستا ناجا از حوزه پیشگیری هم عبور کرده و در حوزه پیش بینی فعالیت می کند.
 

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان مرکزی به عملکرد پلیس فتای استان اشاره کرد و گفت: پلیس فتای استان یکی از موفق ترین استان ها بوده است به طوری که ۹۷ درصد مراجعه کنندگان به پلیس فتا که در فضای مجازی با مشکل مواجه شده اند به حق و حقوق خود رسیده اند.
 

نوروزی با اشاره به اینکه تخلف فضای مجازی مربوط به یک استان خواص نیست و پلیس فتا با استان های مختلف ارتباط دارد ادامه داد: علاوه بر اقداماتی که در استان صورت گرفته است حدود ۱۵ درصد جرایم فضای مجازی سایر استان ها را پلیس فتای استان مرکزی پوشش داده است.
 

وی با بیان اینکه تمام پرونده هایی که در حوزه فضای مجازی تشکیل می شود مهم و حساس است بیان کرد: بر این اساس پرونده هایی که به پلیس فتا ارجاع می شود به دقت و در اولین فرصت زمانی دنبال می شود.
 

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت:مهمترین پرونده ای که در حوزه فضای مجازی در استان در دست بررسی است پرونده کلاهبردی اینترنتی از  ۲۰۰ نفر است.
 

وی ادامه ادامه داد: متهم در یکی از استان های همجوار دستگیر و پرونده از سایر استان ها در حال جمع آوری است و تا کنون مبلغ ۳۰ میلیون تومان کلاهبرداری کرده است.
 

میزان وقوع جرایم سایبری در استان مرکزی یک نرم طبیعی دارد

نوروزی با بیان اینکه میزان وقوع جرایم سایبری در استان مرکزی یک نرم طبیعی دارد ادامه داد: استان مرکزی در وقوع جرایم سایبری رتبه ۲۰ را در کشور دارد که نسبت به جمعیت یک نرم طبیعی است.
 

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان مرکزی بیان کرد: البته در میزان کشف جرایم سایبری استان مرکزی جز استان های موفق کشور است.
 

وی محورهای اصلی تامین امنیت را به ترتیب مردم، دولت ها و پلیس عنوان کرد و گفت: در تامین امنیت جایگاه سوم را برای پلیس قایل شده اند که این موضوع می طلبد رویکرد ما  جامعه محور باشد تا بتوانیم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.
 

نوروزی اضافه کرد: در این راستا لازم است تدابیری اندیشیده شود تا اطلاعات مردم در حوزه تهدیدات فضازی مجازی بالا برود و مردم کمتر درگیر مسائل این حوزه شوند.
 

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان مرکزی با بیان اینکه ایرانی ها رکورد دار استفاده از تلگرام در دنیا هستند ادامه داد: ۸۰ درصد مراجعات به سرور تلگرام از کشور ما اتفاق می افتد.
 

وی ادامه داد: اختلاف ما با کشور دوم که روسیه است زیاد است.
 

پلیس فتا از طرح های تحقیاتی در خصوص تهدیدات فضای مجازی استقبال می کند

وی با بیان اینکه پلیس فتا از طرح های تحقیاتی در خصوص تهدیدات فضای مجازی استقبال می کند بیان کرد: در این راستا مشوق هایی را در قالب خدمت سربازی و سایر موارد انجام می دهیم.
 

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان مرکزی بیان کرد: دانشجویان و پژوهشگران می توانند طرح های خود را در قالب پایان نامه در اختیار پلیس فتا قرار دهند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir