امروز : یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۵٫۰۷ ۰۸:۲۰ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

دست متصرفان غیرقانونی کوتاه شود
خلاء قانونی؛ روزنه نفوذ زمین خواران/مبارزه با زمین خواری؛ نیازمند برخورد جدی مسئولین

در کنار برخوردهایی که با زمین‌خواران می شود، باید نسبت به رفع خلاءهای قانونی که در این زمینه وجود دارد نیز اقدام شده تا دست متصرفان غیرقانونی کوتاه‌ شود.

اراک امروز؛ متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد سو استفاده برخی از افراد با استفاده از ترفندهای خاص برای تصرف زمین‌های دولتی و منابع طبیعی هستیم.

امروز این موضوع به عنوان دغدغه‌ای مهم برای مردم و مسئولان در نقاط مختلف تبدیل شده و پرونده‌های زیادی نیز در این راستا در محاکم قضایی تشکیل شده است.

IMG10302470

زمین‌خواران با استفاده از نفوذ و روابط خود در دستگاه‌های مختلف اداری و یا با شناسایی خلاءهای قانونی و گاه نیز با جعل اسناد و مدارکی خاص اقدام به تصرف اراضی اعم از دولتی و شخصی می‌کنند.

البته نمی توان از مشکلاتی که در این زمینه به زمین خواران کمک می کند از جمله تعدد مالکان، نبود سند اصلی و تداخل مراجع دولتی و افراد شخصی به راحتی گذشت.

در استان مرکزی هم شاهد این قضیه هستیم و شهرستان های اراک، ساوه، شازند، خنداب و کمیجان بیشترین مورد زمین خواری را داشته اند.

استان مرکزی به وسعت ۲۹ هزار کیلومتر مربع و با یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفر جمعیت از جمله مناطق کشور است که اقلیم های کوهستانی، بیابانی، دشت و تالاب و عرصه های جنگلی را در کنار هم دارد.

زمین خواری؛ نیازمند برخورد جدی مسئولین

یکی از شهروندان اراکی در خصوص پدیده زمین خواری گفت: متاسفانه در برخی از نقاط شهر شاهد تصرف بخشی از زمین ها توسط برخی از افراد هستیم.

وی با اشاره به اینکه این موضوع نیازمند برخورد جدی مسئولین است ادامه داد: برخورد جدی با زمین‌خواری باعث می شود فضا برای متصرفان تنگ و تنگ‌تر شود و کمتر دست به این گونه اقدامات بزند.

963552

شهروند اراکی با بیان اینکه برخورد با این موضوع باید به مطالبه عمومی تبدیل شود افزود: در این صورت است که می توان شاهد کاهش تصرف بیت‌المال توسط سوءاستفاده‌کنندگان شد.

رفع خلاءهای قانونی به کاهش تصرفات کمک می کند

یکی دیگر از شهروندان اراکی با بیان اینکه بسیاری از زمین خواری ها در سایه خلاءهای قانونی ایجاد می شود گفت: در کنار برخوردهایی که با زمین‌خواران می شود، باید نسبت به رفع خلاءهای قانونی که در این زمینه وجود دارد نیز اقدام شده تا دست متصرفان غیرقانونی کوتاه‌ شود.

وی ادامه داد: پوشش بیشتر سند دار کردن زمین ها نیز در این زمینه می تواند بسیار موثر و راهگشا باشد.

شهروند اراکی بیان کرد: مسئولین باید در کنار تامین امنیت در خصوص حفاظت از مراتع، زمین و دارایی های ملی طبیعی کشور نیز با برنامه ریزی منطقی وارد عمل شوند.

یک میلیون و ۹۵۵ هزار هکتار از اراضی ملی استان مرکزی سنددار شد

رئیس اداره ممیزی اراضی منابع طبیعی استان مرکزی گفت: دو میلیون و ۱۱۴هزار هکتار اراضی ملی در استان وجود دارد که تاکنون یک میلیون و ۹۵۵هزار هکتار از این اراضی سند دار شده است.

غلامحسین خاکساری رئیس اداره ممیزی اراضی منابع طبیعی استان مرکزی گفت: دو میلیون و ۱۱۴هزار هکتار اراضی ملی و موات در این استان وجود دارد که تاکنون برای یک میلیون و ۹۵۵هزار هکتار شامل ۹۳ درصد این اراضی سند مالکیت گرفته شده است.

7417

وی افزود: پنج هزار و ۴۴۹ هکتار از اراضی ملی و موات  استان مرکزی نیز طی سه ماهه ابتدای امسال سنددار شده است.

خاکساری ادامه داد: شهرستان شازند با صدور سند برای دو هزار و ۳۷۳هکتار، زرندیه یک هزار و ۷۰۲ هکتار، و اراک یک هزار و ۳۷۲هکتار به ترتیب بیشترین میزان اخذ سند را در بین شهرستان های استان در این مدت به خود اختصاص داده اند.

رئیس اداره ممیزی اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان مرکزی بیان کرد: هم چنین در این مدت پنج هزار و ۶۷۱ هکتار از اسناد دفترچه ای اراضی این شهرستان ها و پنج هزار و ۴۴۹ هکتار از اراضی شهرستان دلیجان به کاداست و تک برگی تبدیل شده است.

خاکساری، هدف از تفکیک اراضی و سنددار کردن آنها را مدیریت و تثبیت حاکمیت دولت بر اراضی، استفاده بهینه از منابع آب، خاک و مشخص شدن مرز بین مستثنیات، اراضی ملی و منابع طبیعی عنوان کرد.

رئیس اداره ممیزی اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان مرکزی از تعیین تکلیف یک هزار و ۷۳۳ هکتار از اراضی ملی استان مرکزی در سه ماهه نخست امسال خبر داد و افزود: تعیین تکلیف اراضی ملی در راستای تثبیت مالکیت دولت، رفع اختلاف مستثنیات با منابع ملی و رسیدگی به اعتراض های مردم در کمیسیون ماده واحده شهرستان‌ها در سال جاری انجام می شود.

 استان مرکزی با ۲۹هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهد.

جلوگیری از زمین‌خواری با شناسنامه دار کردن املاک شهرداری/دارایی‌های شهرداری اراک شفاف می‌شوند

مدیر اداره املاک و مستغلات شهرداری اراک گفت: به زودی کلیه املاک شهرداری، شناسنامه‌دار و سنددار می‌شوند.

حسن سعادتمند، مدیر اداره املاک و مستغلات شهرداری اراک در گفتگو با خبرنگار  اراک امروز؛ گفت: مدیریت املاک به عنوان یک حوزه ستادی و ارتباط کاری که با مجموعه‌های مختلف شهرداری، علی الخصوص امور مالی دارد، مسئولیت حفظ، نگهداری و ساماندهی اموال غیرمنقول شهرداری را برعهده دارد و اخیرا در راستای تعهدی کردن روش حسابداری در همکاری مشترک با اداره امور مالی، اقدام به ساماندهی املاک شهرداری جهت ثبت در ترازهای مالی شهرداری کرده است.

photo_2016-05-30_07-26-27

سعادتمند اظهار کرد: به دلیل اینکه اموال غیرمنقول نوعی سرمایه برای شهرداری محسوب می‌شود باید بر روی املاک دید درآمدی و اقتصادی همراه با ایجاد ارزش افزوده وجود داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه مشخص نبودن وضعيت املاك و دارايي‌هاي شهرداري موجب بروز برخي مشكلات و حتي سوء استفاده‌ها در برخي مواقع می‌شود، بیان کرد: با همکاری شهرداران مناطق و ديگر سازمان‌ها و واحد‌هاي ذيربط شهرداری، نسبت به بررسي و شناسايي املاك و دارايي‌هاي شهرداري با جانمایی بر روی نقشه GIS در نقاط مختلف شهر و طبقه‌بندي آن‌ها اقدام کرده است.

مدیر اداره املاک و مستغلات شهرداری اراک با اشاره به ساماندهی املاک به منظور شفاف‌تر شدن این حوزه، این نوید را داد که به زودی کلیه املاک شهرداری شناسنامه‌دار می‌شوند.

وی تصریح کرد: منظور از شناسنامه‌دار کردن املاک این نیست که املاک شهرداری بی‌هویت بوده، بلکه اطلاعات جامع و دقیقی از املاک شهرداری وجود نداشته است.

سعادتمند با بیان اینکه شناسنامه‌های تهیه شده نشان‌دهنده وضعیت سند مالکیت آن ملک است، افزود: در این شناسنامه، مشخصات کامل ملک شامل: تصاویری از ملک و کاربری آن مشخص می‌شود.

شهرداری با شفاف‌سازی می‌تواند از مردم کمک بگیرد

وی شناسنامه‌دار کردن را یکی از کارهای بزرگ شهرداری دانسته و تأکید کرد: شهرداری با شفاف‌سازی می‌تواند از مدیریت‌های مختلف و حتی شهروندان در حفظ املاک خود کمک بگیرد.

سعادتمند با اعلام اینکه در حال حاضر ۱۱۲۵ ملک شهرداری اعم از کف شارع، مسکونی و تجاری شناسنامه‌دار شده است، ابراز امیدواری کرد که در آینده‌ای نزدیک کلیه املاک شهرداری به همین ترتیب شناسنامه‌دار شوند.

شناسنامه‌دار کردن اراضی، راه جلوگیری از زمین‌خواری است

مدیر اداره املاک و مستغلات شهرداری اراک گفت: خیلی از اشخاص به دنبال یک سری از املاک هستند که به نظر کمتر روی آنها نظارت است تا بتوانند غیرمستقیم یا غیرقانونی اسنادی را دریافت و چالش‌هایی را ایجاد کنند که اموال را تحت تصرف خود در بیاورند.

وی تصریح کرد:وقتی املاک شناسنامه‌دار و هویتشان مشخص شود قطعا به نوع بهتری حفاظت می‌شود و اگر شخصی بخواهد آنها را در تصرف خود در بیاورد علاوه بر حفاظتی که شهرداری از املاک دارد، مردم هم می‌توانند با سیستم ۱۳۷ شهرداری را در حفظ اموال عمومی یاری کنند.

 مبارزه با زمين خواري از اولویت های کاری پلیس است

رئيس پليس آگاهي فرماندهي انتظامي استان مركزي گفت: افرادي كه در روستايي در حوالي شهر اراك اقدام به تصرف ۴۰ هكتار از اراضي ملي كرده بودند، در تحقيقات كارآگاهان پليس آگاهي استان شناسايي و به دستگاه قضايي معرفي شدند.

سرهنگ “سيد نورالدين حسيني” رئيس پليس آگاهي فرماندهي انتظامي استان مركزي در گفت و گو با خبرنگار پايگاه خبري اراک امروز؛ در بيان جزئيات اين خبر گفت: چندي پيش نماينده اداره منابع طبيعي شهرستان اراك با طرح شكايتي مطرح کرد كه افرادي ناشناس در يكي از روستاهاي حوالي شهرستان مقدار زيادي از اراضي ملي را به صورت غيرمجاز تصرف كرده اند.

حسینی اظهار كرد: با اقدامات كارشناساسي و معاينه و تنظيم كروكي محل، مشخص شد كه در حدود ۴۰ هكتار از اراضي ملي به صورت شخم و شيار توسط افرادي تصرف شده است.

وی ادامه داد: با ادامه تحقيقات ميداني، افرادي كه اقدام به تصرف غيرمجاز اراضي ملي كرده بودند، شناسايي و براي برخورد قانوني به دستگاه قضايي معرفي شدند.

رئيس پليس آگاهي فرماندهي انتظامي استان مركزي خاطرنشان کرد: مبارزه با این گونه پدیده های شوم از اولویت های کاری پلیس بوده و با تمام توان با آن برخورد می شود.

۳۰۰ هزار متر مربع از اراضی ملی استان مرکزی رفع تصرف شد

مدیر املاک وحقوقی اداره کل راه وشهرسازی استان مرکزی گفت: در اردیبهشت امسال ۳۰۰ هزار متر مربع از اراضی ملی استان مرکزی رفع تصرف شدند.

210

مجید شارقی مدیر املاک وحقوقی  اداره کل راه وشهرسازی استان مرکزی در گفتگو با اراک امروز؛ گفت: با اقدام به موقع  تیمهای گشت یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن مستقر در اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی و پس از اخذ مجوز قضایی دادستان بالغ بر ۳۰۰ هزار  متر مربع از اراضی ملی به ارزش کل  ۱۱۸  هزار میلیون ریال آزادسازی و به بیت المال بازگشت داده شد.

شارقی اظهار کرد: این اراضی ملی در شهرستانهای اراک، خنداب، خمین، کمیجان و تفرش بوده است.

وی درخصوص جزئیات این رفع تصرف در شهرستان اراک  بیان کرد: بیش از ۷۰ هزار مترمربع از این اراضی درحوزه استحفاظی شهرستان اراک به ارزش ۳ هزارو هشتصد میلیون ریال در منطقه قنات آقاکوچک و همچنین کوی علی ابن ابیطالب (ع) کلان شهر اراک صورت گرفته است.

مدیر املاک وحقوقی  اداره کل راه وشهرسازی استان مرکزی درخصوص ارزش ریالی رفع تصرفات اخیر در سطح سایر شهرستانهای استان گفت: بیشترین رفع تصرفات از حیث ارزش ریالی مربوط به پلاک ثبتی ۱۹۵۴ اصلی ۱ فرعی در شهرستان تفرش به مساحت ۳۸۰۴ مترمربع به ارزش ۲۸ هزار و پانصد میلیون ریال و کمترین آن در شهرستان کمیجان به مساحت ۵۰ هزار مترمربع در پلاک ثبتی ۱۱۸۳ و به ارزش ۱۱۰۰ میلیون ریال بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا در شهرستان خمین از قطعه زمینی به مساحت  ۳۰ هزار متر مربع به ارزش ۱۵۰۰ میلیون ریال و همچنین در شهرستان خنداب از ۱۵۰ هزار مترمربع از اراضی ملی این شهرستان ( در پلاک ثبتی ۶۳/۷۷ ) رفع تصرف شد.

شارقی گفت: در پی اقدام به موقع اکیپ های گشت اراضی و پس از هماهنگی با نیروی انتظامی و اخذ مجوز قضایی از دادستانی، طی ۱۰ عملیات ضربتی در خرداد ماه بیش از ۲۰۵ هزارمترمربع از اراضی ملی استان مرکزی به ارزش ۱۱۸ هزار میلیون ریال رفع تصرف شده و اراضی مذکور به بیت المال بازگشت داده شد.

مدیر املاک وحقوقی  اداره کل راه وشهرسازی استان مرکزی در تشریح جزئیات این عملیات گفت: رفع تصرفات مزبور، در شهرهای اراک( ۴۰۰۰ متر مربع به ارزش ۴۰۰ میلیون ریال)، ساوه( غرق آباد، ۷۵۰ متر مربع به ارزش ۳ هزار میلیون ریال) ، خنداب ( ۲۰۰ هزار متر مربع به ارزش ۱۲۸۰ میلیون ریال) و همچنین شازند (۱۰۰۰ متر مربع به ارزش ۸۰۰ میلیون ریال )  بوده است.

هر چند در خصوص مبارزه با پدیده زمین خواری همه اتفاق نظر دارند اما حقیقت این است که تعریف مشخصی از این جرم ارائه نشده و عزم عمومی مشخصی برای مبارزه با آن مشاهده نمی شود.

به نظر می رسد همکاری نهاد ها وسازمان های در گیر این پدیده و ارائه یک طرح همه جانبه برای مبارزه با زمین خواری می توان در حفظ حقوق فردی و ملی گامهای موثری برداشت.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir