امروز : پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۹٫۰۹ ۱۱:۵۸ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان


امروز اراک آلوده هست یا نیست+عکس

وقتی به آسمان نگاه می کنی غبار و آلایندگی همانند نقابی بر چهره شهر کشیده شده؛ در این شرایط محیط زیست استان اعلام می کند که هوا پاک است و می مانی که امروز هوا آلوده هست یا نیست.

 اراک امروز؛وقتی که به آسمان نگاه می کنی غبار و آلایندگی همانند نقابی بر چهر شهر کشیده شده در این شرایط محیط زیست استان اعلام می کند که هوا پاک است در این حال با خود فکر می کنی که امروز هوا آلوده هست یا نیست.

امروز سه شنبه ۹ آذر ماه ۹۵ همانند بسیاری از روزها آسمان کلانشهر اراک در محاصره غبار محلی ناشی از تجمع آلاینده ها قرار گرفته است؛ چهره شهر به گونه ای است که هر کس این منظر را نگاه کند پی به آلوده بودن هوای شهر می برد.

 

photo_2016-11-09_12-13-211

در اینکه اراک یکی از شهرهای آلوده کشور است شکی نیست ولی اینکه چه روزهایی آلودگی در این شهر زیاد است برای خیلی از افراد جامعه خصوصا کودکان، ورزشکاران، بیماران و سالمندان بسیار مهم و ضروری است.

 

محیط زیست استان مرکزی میزان ذرات معلق در هوای کلانشهر اراک برای صبح امروز را ۱۸ میکروگرم بر متر مکعب اعلام کرده است که این میزان پایین تر از استاندار زیست محیطی و گویای هوای سالم است.

 

3620

با این شرایط مانده ام که امروز هوای کلانشهر اراک آلوده هست یا نیست، به سایت هواشناسی کشور  هم نگاهی بیندازیم.

 

با مشاهده اطلاعات هواشناسی و اینکه دید افقی در اراک به شش هزار متر رسیده در حالی که استاندارد ۱۰ هزار متر است شک من به یقین نزدیک تر می شود که هوا آلوده است.

 

2013

این را از این جهت اعلام کردم که اطلاع افراد حساس از آلوده بودن هوا و تردد نداشتن در این شرایط زمینه را برای بروز مشکلات بعدی کاهش می دهد.

 

در سال های اخیر رفع آلودگی هوای کلانشهر اراک به عنوان یکی از مطالبات به حق مردم اراک تبدیل شده است به طوری که امروز از هر شهروند اراکی در خصوص خواسته هایش پرسیده شود،رفع آلودگی هوا به عنوان یکی از مطالبات است و باید در این راستا اقدام های اساسی صورت گیرد.

 

متاسفانه در این سال ها به بحث آلودگی هوا کمتر توجه شده است به طوری که امسال شمار روز های آلوده روبه افزایش بوده است در حالی که کلانشهر اراک از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۹۰ روز آلوده و سال گذشته در مجموع ۳۷ روز آلوده را در کارنامه خود به ثبت رساند.

 

شهر اراک به دلیل ویژگی های اقلیمی و محاط شدن توسط ارتفاعات، وجود کویر (تالاب میقان) در پنج کیلومتری شمال شرقی که در تابستانها منبع تولید گرد و غبار و در زمستانها منبع تولید مه است، همچنین پدیده وارونگی دما در فصول پائیز و زمستان و عدم جریانهای جوی تاثیر گذار به منظور انتشار آلاینده ها از نظر طبیعی بسیار مساعد شرایط تثبیت آلودگی هوا است.

 

با توجه به توسعه ناموزون شهری، رشد جمعیت در دهه های اخیر و وجود بنگاههای اقتصادی بزرگ مانند استقرار و فعالیت صنایع سنگین در حاشیه شهر ، حمل و نقل و ترافیک به عنوان یکی از هشت شهر آلوده کشور مطرح شده است.

 

آب و هوای شهر اراک، خصوصیات فلات مرکزی ایران را دارا بوده به طوری که زمستانهای سرد و مرطوب و تابستانهای گرم و خشک دارد و از آنجا که این منطقه در فصول پاییز و زمستان ۷۷-۴۵ درصد مواقع در وضعیت سکون هوا به سر می برد در این فصول آلودگی هوا حالت پایدار داشته و این حالت بسیار رخ می دهد.

 

شهر اراک به عنوان یکی از قطبهای صنعتی کشور مطرح است و از آنجایی که صنایع روزانه مقادیر فراوانی مواد آلاینده وارد هوا می کنند لذا استقرار نامناسب این صنایع موجب تشدید پدیده آلودگی هوا در این شهر شده است.

 

وجود واحدهای صنعتی سنگین از جمله کارخانه آلومینیوم سازی، ماشین سازی، هپکو، آذر آب، واگن پارس و واحدهای آلاینده از جمله آجر پزی ها و ریخته گریها که به عنوان همسایگان مسکونی شهر اراک به فعالیت مشغولند در بالا رفتن میزان آلودگی هوای آن تاثیر بسزایی دارند.

 

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  Leave a Reply

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir