امروز : دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۹٫۲۳ ۱۳:۵۸ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان


شیوع آنفولانزای پرندگان در تالاب میقان+عکس

در روزهای اخیر شیوع آنفولانزای پرندگان در استان مرکزی و تالاب میقان اراک جان تعدادی از پرندگان میهمان این منطقه را گرفته است.

 

اراک امروز؛ چند ماهی است که بحث شیوع آنفولانزای پرندگان در برخی کشورهای اروپایی شایع شده است و پس از گذشت مدتی کوتاه موارد ابتلا و شیوع آنفولانزا در نقاط مختلف کشور مان هم به گوش رسید.

آذرماه امسال نیز بحث شیوع آنفولانزای پرندگان در گوشه و کنار کشور دوباره جان گرفت و اولین موردها در یکی از مرغداری‌های تهران گزارش و ویروس این بیماری با عنوان آنفولانزا H۵N۸ شایع شد که ظاهرا از خطرناک‌ترین نوع آنفولانزای پرندگان است.

132919

البته باخبر شدیم که در روزهای اخیر نیز شیوع آنفولانزای پرندگان در استان مرکزی و تالاب میقان اراک هم مشاهده شده است و جان تعدادی از پرندگان میهمان این منطقه را گرفته است.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در این خصوص گفت: اولین تلفات پرندگان وحشی یک عدد باکلان بود که اواسط آبان ماه به اداره کل گزارش شد و بلافاصله نمونه مذکور به تهران ارسال شد که پس از انجام اقدامات تشخیصی موضوع آنفلوآنزا منفی اعلام گردید.

ابراهیمی کارنامی اظهار کرد: پس از آن در روزهای ۹ و ۱۱ آذرماه دو لاشه تلف شده یافت شد که باز هم سریعا با همکاری اداره کل دامپزشکی نمونه برداری انجام و جهت تشخیص بیماری به آزمایشگاه مرجع در تهران ارسال گردید.

وی ادامه داد: سرانجام در ساعت ۱۴ روز پنج شنبه ۱۸/۹/۹۵ به صورت تلفنی بیماری پرندگان مهاجر به اداره کل اعلام شد که با توجه به حساسیت موضوع بلافاصله در ساعت ۱۶ همان روز جلسه ای با حضور مسئولین و کارشناسان محیط زیست و دامپزشکی تشکیل گردید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی بیان کرد: در این جلسه پس از تشریح موضوع و بررسی تجارب و یافته های علمی در مواجهه با این بیماری، کارها دسته بندی و گروه هایی جهت گشت و کنترل ویژه در منطقه و انجام اقدامات به موقع تشکیل گردید.

2

وی گفت: از صبح روز بعد نیز اقدامات عملیاتی مانند اطلاع رسانی به مردم، تعیین محلی برای سوزاندن و دفن بهداشتی لاشه ها، افزایش گشت و کنترل، فراخوان نیرو از شهرستان ها، اطلاع رسانی به دستگاه های ذیربط و اطلاع رسانی گسترده به شکارچیان مبنی بر ممنوعیت شکار پرندگان انجام گردید.

ابراهیمی کارنامی افزود: اکیپ های گشت و کنترل محیط زیست در دو شیفت صبح و عصر به طور مداوم مشغول پایش هستند و تا پایان امروز حدود ۶۰ لاشه را پس از جمع آوری و سوزاندن، دفن بهداشتی نمودند.

وی تعداد پرندگان تلف شده را بالاتر از این عدد عنوان کرد و افزود: به علت یخ زدگی سطح تالاب، باتلاقی بودن و وجود نیزار ها، امکان جمع آوری لاشه ها غیر ممکن است، اما برای قسمت های دارای آب قایق های مناسب آماده شده و البته تلاش می گردد در اسرع وقت نسبت به جمع آوری همه لاشه ها در تمامی سطح تالاب اقدام نماییم.

وی اظهار داشت: در این چند روز چندین جلسه نیز با حضور متخصصین امر و مسئولین برگزار شده و امروز نیز با حضور معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کل کشور، کارشناسان دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست کشور و دستگاه های ذیربط جلسه ویژه ای در استان تشکیل گردید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی بیان کرد: در این جلسه پس از اخذ گزارش اقدامات محیط زیست و دامپزشکی در خصوص ادامه عملیات پیش گیری، مراقبت، پایش و معدوم سازی بهداشتی تصمیماتی اتخاذ گردید.

وی ادامه داد: کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیازمند مشارکت همه دستگاه ها و مردم به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با توجه به شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور این اداره کل، پایش منظم مناطق حساس و زیستگاه های پرندگان مهاجر را در دستور کار خود قرار داده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اعلام این خبر گفت: کارشناسان و مامورین یگان حفاظت محیط زیست استان در این پایش ها پس از آماده سازی تجهیزات و امکانات نسبت به جمع آوری و دفن بهداشتی لاشه پرنده های تلف شده اقدام می کنیم.

132916

حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود: در این راستا و با تشکیل چند نوبت کارگروه مخاطرات زیست محیطی استان، انجام کلیه اقدامات مراقبتی پیشگیرانه و اطلاع رسانی به عموم مردم مورد تاکید قرار گرفت.

وی تاکید کرد: در این راستا لازم است تا مردم هرگونه تلفات مشکوک و غیر عادی پرندگان را در اسرع وقت به اداره محیط زیست یا دامپزشکی اعلام نمایند و از دست زدن یا جابجا کردن لاشه های تلف شده و ورود به تالاب ها بپرهیزند.

وی با اشاره به ممنوعیت شکار پرندگان و ابطال پروانه های صادره توسط سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: هر گونه شکار پرندگان مجاز نخواهد بود و با شکارچیانی که اقدام به شکار نمایند، به شدت برخورد خواهد شد.

ابراهیمی گفت: محیط بانان و کارشناسان محیط زیست کلیه شهرستان های استان نیز در خصوص نحوه برخورد با لاشه ها آموزش های لازم را دیده اند و تجهیزات انفرادی و بهداشتی آنها نیز تامین و در اختیار شان قرار گرفته است.

ابراهیمی کارنامی در ادامه از مردم استان تقاضا کرد به لحاظ جلوگیری از گسترش بیماری آنفلوآنزای مرغی، همکاری لازم را با ماموران و کارشناسان دامپزشکی و محیط زیست به عمل آورند.

تالاب میقان در ۱۵کیلومتری شمال شرقی اراک و جنوب غربی داوود آباد در استان مرکزی، تالاب میقان یکی از تالاب های مهم ایران با وسعتی حدود ۲۵هزار هکتار قرار دارد. بیش از ۵۰هزار گونه پرنده آبزی و کنار آبزی در فصول مختلف در این تالاب سکونت می کنند. جمعیت بالای درناهای خاکستری در این تالاب نسبت به زیستگاه های دیگر کشور، آن را حائز اهمیت کرده است، از نوع دیگر پرنده های این تالاب می توان به غاز، مرغابی آبی، فلامینگو ، خروس کولی، عقاب دشتی، خوتکا، انقوت، آبچلیک اشاره کرد.

13291413291313290113288987638

انتهای پیام/

 

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir