امروز : یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰٫۱۳ ۰۹:۳۸ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

گوش سنگین مسئولان برای شنیدن درخواست‌های کارگران
موج تجمعات کارگران «هپکو» به تهران رسید/ آغاز عرضه عمومی سهام این شرکت در بورس+عکس

عضو شورای کار شرکت هپکو اراک گفت: تعدادی از کارگران شرکت هپکو روز گذشته ۱۲ دی ماه به منظور تسریع در تعیین و تکلیف سهامدار شرکت در مقابل سازمان خصوصی سازی تجمع کردند.

اراک امروز؛ درحالی که حقوقها و فیش های نجومی در ماههای اخیر رسانه ای و رسیدگی به آن به مطالبه جدی مردم تبدیل شده است اما هستند کارگرانی که ماهها است حداقل حقوق خود را نیز ماهها دریافت نکرده اند و در این شرایط تورم و گرانی امرار معاششان لنگ می زند.

شرکت تولید تجهیزات سنگین(هپکو) با موقعیتی منحصر به فرد در ایران و خاورمیانه به منظور ایجاد ارزش افزوده برای مشتریان و ذینفعان، ساخت تولید، توزیع و پشتیبانی ماشین آلات راهسازی، معدنی، کشاورزی را با بهره گیری از منابع مدیریتی و انسانی کار آمد و متبحر، ماشین آلات و تجهیزات مدرن و تکنولوژی بر عهده دارد و از این طریق نقش مهمی را در اجرای پروژه های زیر بنایی ایفاء می کند.

در پی اجرای سیاستهای اصل ۴۴  شرکت هپکو در سال ۸۵ به  بخش خصوصی واگذار شد و در طول سالهای فعالیت، علاوه بر تحکیم روابط با شرکای خود جهت انتقال تکنولوژی و تامین محصولات و قطعات، نسبت به توسعه روابط با تامین کنندگان معتبر جهانی در کلیه زمینه ها اقدام کرد.

مدیریت شرکت از سال ۸۷ به منظور توسعه کسب و کار اقدام به ایجاد شرکتهای مستقل کرد بطوریکه در حال حاضر ۱۱ شرکت تحت مالکیت هپکو تاسیس شده و فعال هستند.

بعد از واگذاری نادرست شرکت به بخش خصوصی، سوء مدیریت و ایجاد شرکت های مستقل از این شرکت که سوددهی لازم را نداشتند، مشکلات شرکت هپکو آغاز و در سه سال اخیر مشکلات به اوج خود رسیده است به طوری که کارگران شرکت در این مدت چندین بار در اراک تجمع کرده اند.

اکنون کارگران دو ماه است حقوقی دریافت نکرده اند و به غیر از مهرماه، از اردیبهشت تا شهریور امسال نیز حقوق کامل دریافت نکرده اند. اما با شدت گرفتن اوضاع نابه سامان این شرکت، این بار کارگران شرکت هپکو اعتراضات خود را به مقابل سازمان خصوصی سازی تهران کشاندند.

photo_2017-01-02_09-36-18

کارگران با دردست داشتن پلاکاردهایی خواستار تسریع در تعیین و تکلیف شرکت هپکو شدند.

لطیفی، عضو شورای کار شرکت هپکو اراک در گفتگو با  اراک امروز؛ جلسه بررسی آخرین وضعیت شرکت هپکو اراک و رسیدگی به مشکلات پیش رو روز یکشنبه ۱۶ آبان با حضور سهامدار عمده هپکو ، مدیرعامل شرکت و نماینده کارگران و دستگاه‌های مرتبط برگزار شد.

لطیفی در رابطه با  قول مسئولین استان مرکزی در خصوص پرداخت مطالبات شرکت هپکو گفت: در جلسه بررسی مشکلات شرکت، میزان مطالبات کارگران شرکت بالغ بر ۶ میلیارد تومان عنوان شد و قرار شد ۳٫۵ میلیارد تومان توسط مدیرعامل تا پنج شنبه ۲۰ آبان ماه و ۲٫۵ میلیارد تومان مابقی توسط سهامدار روز پنج شنبه ۲۷ آبان ماه به حساب کارگران واریز شود.

وی ادامه داد: روز شنبه ۲۲ آبان ماه مبلغ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به حساب کارگران شرکت برای حقوق مهرماه آنها واریز شده است که این مبلغ هم از محل پیش فروش محصولات تولیدی شرکت با تخفیفات ویژه تامین شده است.

photo_2017-01-02_09-36-21

عضو شورای کار شرکت هپکو اراک بیان کرد: این درحالی است که کارگران شرکت هپکو حقوق اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور را به صورت نصف نیمه و ماه های آبان و آذر را هم دریافت نکرده اند.

وی بیان کرد: رسانه ای کردن پرداخت معوقات کارگران شرکت باعث شده خیلی از طلبکاران شرکت برای دریافت طلب خود به شرکت مراجعه کنند در حالی که هنوز مطالبات کارگران پرداخت نشده است.

تجمع کارگران شرکت هپکو به تهران رسید

عضو شورای کار شرکت هپکو اراک بیان کرد: تعدادی از کارگران شرکت هپکو روز گذشته ۱۲ دی ماه به منظور تسریع در تعیین و تکلیف سهامدار شرکت در مقابل سازمان خصوصی سازی تجمع کردند.

وی ادامه داد: این در حالی است که کارگران این شرکت بارها در پی عدم تحقق وعده های مسئولان در تعیین سهامدار شرکت، پرداخت حقوق و معوقاتشان مقابل استانداری مرکزی تجمع کرده اند و حتی چندین روز در داخل مجموعه شرکت دست به اعتصاب زده بودند.

photo_2017-01-02_09-36-24

آغازعرضه عمومی سهام هپکو در بورس

وی از عرضه عمومی سهام هپکو در فرابورس از امروز ۱۳ دی ماه خبر داد و گفت: از طریق این عرضه هرکس توان خرید سهام را داشته باشد می تواند سهام شرکت را خریداری کند.

لطیفی اظهار کرد: البته در تجمعی که روز گذشته کارگران در مقابل سازمان خصوصی سازی داشتند این را عنوان کردند که شرکت هر کسی را به عنوان سهامدار قبول نمی کند. کسی را انتخاب می کند که اهل صنعت و تولید باشد که باری از مشکلات شرکت بردارد نه اینکه مشکلات شرکت افزوده شود.

عضو شورای کار شرکت هپکو اراک گفت: البته وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه به وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرده است که اگر خریداری دارای اهلیت برای شرکت پیدا نشد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) را در دستور کار قرار دهد.

 وی از پیگیری های نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولین تقدیر کرد و خاطرنشان ساخت: امیدواریم هر چه زودتر تکلیف سهامداران شرکت مشخص شود تا این شرکت از بلا تکلیفی بیرون بیاید تا سرمایه ملی کمتر از بین برود.

شرکت هپکو در سال ۱۳۵۱ در زمینی به وسعت ۹۰ هکتار در شهر اراک با هدف مونتاژ ماشین آلات راه‌سازی تاسیس و از سال ۱۳۵۴ با همکاری شرکتهای اینترناش، پوکلین، ساکائی، دایناپاک، و لوکومو از کشورهای آمریکا، فرانسه، ژاپن، سوئد و فنلاند رسماً شروع به فعالیت نمود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، توجه به ساخت ماشین آلات راه‌سازی و معدنی در دستور کار قرار گرفت و با همکاری شرکت لیبهر آلمان طرح توسعه هپکو با مجموعه‌ای از مدرن ترین ماشین آلات، با ظرفیت تقریبی۳۰۰۰ دستگاه در سال ۱۳۶۳ آغاز گردید.

واریز مرتب حقوقهای نجومی و پرداخت حداقل حقوق کارگری نامرتب

متاسفانه درحالی که حقوقهای چند ده میلیونی برخی مدیران هیچگاه معوق نشده و فشاری بر دولت وارد نمی آورد، اما حداقل حقوق کارگرانی که چرخهای توسعه، صنعت و اقتصاد کشور را می چرخانند، بارها معوقه می شود و  مسئولان هم  آنها را به صبر فرا می خوانند در حالی که طلبکاران، بانکها و مغازه دار ها برای پرداخت قسط و قرض کارگران چنین صبری ندارند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir