امروز : پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰٫۲۳ ۰۹:۰۸ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان


محیط زیست نباید فدای منافع اجتماعی و اقتصادی شود

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست استان مرکزی با تاکید بر این نکته که هیچ فردی اجازه ندارد سلامت و حیات محیط زیست که سرمایه تمامی انسان هاست را فدای منافع اجتماعی و اقتصادی خود کند، توسعه پایدار را منوط به همکاری مسئولانه تمامی آحاد جامعه دانست.

اراک امروز؛ سعید متصدی عصر امروز در آیین تودیع و معارفه مدیر کل اداره محیط زیست استان مرکزی افزود: دولت توجه ویژه نسبت به مسائل زیست محیطی دارد و سازمان حفاظت از محیط زیست به عنوان متولی، این مهم را با جدیت پیگیری کرده است.

وی بیان کرد: استان مرکزی به دلیل وجود صنایع متعدد و مشکلات زیست محیطی و با توجه به اینکه بحران های زیادی همچون طاعون نشخوارکنندگان کوچک و آنفولوآنزای حاد پرندگان را پشت سر گذاشته، نیازمند توجه ویژه است.

متصدی اظهار کرد: اما باید به این نکته توجه داشت که حل مسائل زیست محیطی و دست یابی به توسعه پایدار نیازمند همراهی و همکاری تمامی آحاد جامعه است. نمی توان انتظار داشت یک سازمان محیط زیستی سالم به وجود اورد در حالی که بسیاری از رفتارهای ما در محیط خانگی با محیط زیست همخوانی ندارد، بر این اساس باید همه آحاد جامعه برای دست یابی محیط زیستی سالم همراه شوند.

وی بیان کرد: در سال های اخیر اختصاص بودجه به کلانشهرها، کنترل آلودگی نیروگاه ها با تزریق گاز مصرفی و توسعه حمل و نقل در دستور کار بوده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست عنوان کرد: یکی از بیشترین چالش های سازمان حفاظت از محیط زیست با توزیع نیرو ناشی از الزام نیروگاه ها به استفاده از گاز به عنوان سوخت به جای سوخت مازوت بوده است، چراکه در برخی مواقع با نبود گاز کافی تولید برق در نیروگاه ها کاهش می یابد.

متصدی ادامه داد: این در حالی است که در صورت کاهش ۱۰ درصد از میزان مصرف انرژی در کشور، ۵۰ میلیون متر مکعب که برابر با کسری گاز نیروگاه هاست، جبران می شود.

به گزارش ایسنا، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این آیین گفت: بر اساس نظر سنجی دولت پیش از سفر به استان مسائل زیست محیطی از مهم ترین دغدغه های مردم استان مرکزی بعد از اشتغال بوده است. این در حالی است که بر اساس گزارش دولت در هیچ یک از استان ها این موضوع به عنوان اولویت مردم مطرح نبوده است.

عزیز فیلی بیان کرد: استان مرکزی به دلیل وجود تالاب میقان اراک و واحدهای صنعتی بزرگ چالش هایی دارد و به این دلیل مسائل زیست محیطی این استان بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه اقدامات موثری جهت احیا و حفظ تالاب میقان اراک انجام شده است، عنوان کرد: ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار به منظور ایجاد گونه های زیستی مناسب در تالاب میقان پیش بینی شده که امید است به زودی به منظور احیای این تالاب، تخصیص داده شود.

فیلی عنوان کرد: در بحث تامین حقآبه تالاب نیز تصمیمات خوبی اتخاذ شده که در راستای زنده نگه داشتن تالاب بیشترین سهم به این مهم اختصاص خواهد یافت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با بیان اینکه ایجاد سازه های جدید آبی مانند بند و سد در حوضه آبریز میقان ممنوع شده و در خصوص سازه های ایجاد شده نیز بررسی کارشناسی در حال انجام است، افزود: حوضه آبریز تالاب ۵۰۰ هزار هکتار بوده که باید حفظ شود که اقدامات مذکور با این هدف در برنامه قرار گرفته است.

فیلی اظهار کرد: آلودگی هوا دغدغه امروز اراک، ساوه، دلیجان و شازند بوده اما به دلیل تراکم بالای صنایع و جغرافیای شهر اراک تمرکز بیشتری بر این شهر وجود داشته است.

ایجاد مرکز تجربه طبیعت از برنامه های حفاظت از محیط زیست استان

مدیر کل اداره محیط زیست استان مرکزی نیز گفت: با جغرافیای استان مرکزی و مسائل زیست محیطی این استان آشنایی دارم و در مسیر رفع موانع و چالش ها با بهره گیری از سیاست های موثر گذشته حرکت خواهیم کرد.

سعید محمودی بیان کرد: تنها فعالیت سازمان های مردم نهاد نقد کردن نیست و باید بستری جهت ایجاد انگیزه فعالیت های گسترده تر در بخش زیست محیطی فراهم شود و این مهم را در برنامه دارم.

وی با تاکید بر آموزش افراد در راستای حفاظت از محیط زیست بیان کرد: ایجاد اولین مرکز تجربه طبیعت موازی با کشورهای پیشرفته را به عنوان یکی از مهم ترین برنامه ها در دستور کار دارم.

در این آیین از زحمات حسینعلی ابراهیمی کارنامی تقدیر و سعید محمودی به عنوان مدیر کل محیط زیست استان مرکزی معرفی شد.

منبع:ایسنا
انتهای پیام

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  Leave a Reply

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir