امروز : یکشنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲٫۰۱ ۱۳:۴۹ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان


تالاب میقان اسفندماه میزبان تورهای گردشگری است

مسئول آموزش طرح توانمندسازی جوامع محلی تالاب میقان اراک گفت: نخستین تور تالاب گردی ۱۲ اسفندماه در قالب طرح استقرار الگوی بومگردی تالاب میقان از تهران وارد این زیستگاه ارزشمند طبیعی می شوند.

اراک امروز؛ جمیله شکرایی مسئول آموزش جوامع محلی طرح استقرار بوم‌گردی پایدار در تالاب میقان اراک افزود: با تلاش های صورت گرفته این تور با هدف ارزیابی و رصد ارزش شناسی عملی گردشگری تالاب به منطقه عزیمت می کند.


وی توضیح داد:قرار بود در اوایل زمستان امسال تور پرنده نگری در منطقه برگزار شود که به دلیل شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و خطرات احتمالی، این برنامه به زمان دیگری موکول شد.


وی، توانمندسازی جوامع محلی و مشارکت آنان در احیای تالاب میقانرا امری غیرقابل انکار ادانست و افزود:طرح توانمندسازی جامعه محلی و حفاظت از تالاب میقان از طریق بهره برداری خردمندانه و مشارکت پایدار جوامع محلی در روستای ده نمک و راهزان از تابستان امسال در حال اجرا است.
شکرایی اظهار کرد: این طرح با موفقیت همراه بوده و مورد استقبال روستاییان قرار گرفته است.


وی یادآور شد: تالاب های کشور از نظر اقلیمی در شرایط مناسبی قرار ندارند به همین دلیل احیاء آن ها و بهبود وضعیت منابع آبی امری ضروری است و تلاش می شود کاهش مخاطرات زیست محیطی با جلب مشارکت مردم بومی منطقه و توانمندسازی جوامع محلی انجام گیرد.


وی تصریح کرد: با ارتقاء وضعیت اقتصادی و معیشتی جوامع محلی می توان احیاء تالاب ها و گردشگری پایدار را پایه ریزی کرد و در این راستا با توجه به تخریب هایی که با ورود انسان به یک منطقه رقم می خورد برای کاهش مخاطرات و حفظ زیستگاه ها لازم است معیشت جایگزین را برای جوامع محلی ایجاد کرد.


مسئول آموزش جوامع محلی طرح استقرار بوم‌گردی پایدار در تالاب میقان اراک گفت: در سال های گذشته به دلیل خشکسالی های پی در پی و نبود آب کافی برای کشاورزی روستائیان برای تامین معاش خود اموری را در پیش گرفتند که تخریب های زیست محیطی به همراه داشت در همین راستا ایجاد مشاغل جایگزین دوستدار طبیعت امری ضروری است و به منظور رفع مشکلات اجرای طرح استقرار بوم‌گردی پایدار در تالاب میقان اراک در دستور کار قرار گرفت.


وی با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی توانمندسازی جوامع محلی اظهار کرد:این دوره های در زمینه صنایع دستی کاشت و پرورش گیاهان دارویی سازگار با منطقه در روستاهای تالاب میقان همچون ده نمک و راهزان برگزار شده است تا در کنار توسعه گردشگری محصولات تولید شده را در قالب صنایع دستی و سوغات روستا به گردشگران عرضه کنند.


شکرایی عنوان کرد: این طرح در کنار توسعه صنعت صنایع دستی، طبخ غذاهای محلی و ایجاد محلی برای اقامت گردشگران را با کلیه پارامترهای مورد نظر دنبال می کند و علاوه بر توانمندسازی جوامع پویایی معیشت را از طریق فروش محصولات و فعالیت های اقتصادی سازگار را با محیط را به انجام رسانده است.


وی گفت: تاکنون دوره آموزشی نمدبافی با حضور ۶۰ بانوی روستایی برگزار شده است و در بخش کشت گیاهان دارویی همچون کشت زعفران، خاکشیر، گل ختمی و گل محمدی که نیاز کمی به آب دارند و با اقلیم منطقه نیز سازگار هستندنیز ۴۵ نفر از زنان این ۲ روستا آموزش دیدند.


شکرایی با بیان اینکه طرح بیش از انتظار موفق و مورد استقبال قرار گرفت، افزود: با پایان دوره های آموزشی تا پایان سال مرحله عملیاتی دوره های آموزشی آغاز می شود به طوری که از اردیبهشت ماه سال آینده کشت گیاهان دارویی انجام می گیرد و دوره های آموزشی دیگر از زمینه صنایع دستی نیز با علایق جوامع محلی خواهد بود.


تالاب میقان اراک با وسعتی حدود ۲۵ هزار هکتار در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اراک و در جنوب غربی شهر داود آباد واقع شده و یکی از ۱۰ تالاب مهم کشور است.
منبع:ایرنا

 
انتهای پیام /
برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir