امروز : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲٫۲۵ ۰۷:۴۴ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان


تلاش پشت پرده اصلاح طلبان برای انصراف روحانی به نفع جهانگیری

روی کار آمدن حسن روحانی در سال ۹۲ یکی از استثنائات و رویدادهای غیرعادی در سپهر سیاسی کشور بود چرا که هیچ یک از جریان‌های سیاسی در ابتدا او را به عنوان گزینه‌ای جدی ریاست جمهوری به حساب نمی‌آوردند.

اراک امروز؛به نقل از  مشرق، روی کار آمدن حسن روحانی در سال ۹۲ یکی از استثنائات و رویدادهای غیرعادی در سپهر سیاسی کشور بود چرا که هیچ  یک از جریان‌های سیاسی در ابتدا او را به عنوان گزینه‌ای جدی ریاست جمهوری به حساب نمی‌آوردند، اظهار نظر معروف هاشمی رفسنجانی درباره رای سه درصدی روحانی این تحلیل را ثابت می‌کند اما تحولات سیاسی باعث شد همه جریان‌های سیاسی پشت سر این چهره کم فروغ و ناشناس قرار بگیرند.

 
روحانی جهانگیری


 
حسن روحانی با حمایت این جریان‌ها در سال ۹۲ با اختلاف چند هزار رای پیروز انتخابات شد اما همواره در نگاه این جریان‌های سیاسی، رئیس جمهوری بدون پایگاه اجتماعی فرض شد، اطلاق نام رحم اجاره‌ای از سوی اصلاح‌طلبان از این جهت بود. 
 
استراتژی اصلاح‌طلبان در دوران دولت یازدهم
 
طی چهار سال دولت تدبیر و امید، دو جریان‌ اصلاح‌طلب و جریان وابسته به هاشمی رفسنجانی تلاش کردند او را به روش‌های مختلف وام دار خود کنند تا در قامت یک رئیس جمهور مستقل در عرصه سیاسی کشور نباشد. اصلاح‌طلبان از همان ابتدا استراتژی‌شان معرفی یک چهره اصلاح‌طلب به جامعه و جذب سرمایه اجتماعی برای آینده بود، انتخاب جهانگیری به عنوان معاون اول رئیس جمهور در حالی بود که محمدرضا عارف به نفع روحانی مجبور به کناره‌گیری شده بود اما برای اصلاح‌طلبان جهانگیری گزینه مطلوب‌تری بود. هاشمی رفسنجانی نیز در نهایت بعد از تلاش‌های مختلف به استراتژی نامزد پوششی در کنار روحانی رسید. 
 
چرا اصلاح‌طلبان استراتژی خود را تغییر دادند؟
 
همان طور که اشاره شد یکی از دلایل اتخاذ چنین استراتژی‌های عدم باور به روحانی به عنوان یک نیروی سیاسی مستقل بود، با این حال بازهم به علت شرایط سیاسی حاکم برکشور همچنان روحانی بر همه چهره‌های سیاسی اصلاح طلب ارجحیت داشت اما عملکرد روحانی در قامت رئیس جمهور امید آن‌ها را ناامید کرد، لذا تلاش دارند که تا می‌توانند جلوی ضرر بیشتر را بگیرند.
 
معاون اول رقیب رئیسش می‌شود
 
با نزدیک شدن به ایام انتخابات و برگزاری مناظره‌های انتخاباتی کسانی که شک داشتند هم به یقین رسیدند که روحانی توانایی رقابت با معاون اول خود را هم ندارد چه برسد به سایر رقبا. از این جهت اصلاح‌طلبان و جریان نزدیک به تفکر هاشمی نامزد پوششی بودن را تبدیل به یک گزینه جدی رقابت تبدیل کردند.
 
تلاش پشت پرده نزدیکان روحانی برای جلب حمایت یکی از چهره‌های اصلاح‌طلب نشان می‌داد که خود او هم نیت دوستان موقتش را درک کرده است اما به نظر می‌رسد این دوستان عزمشان را برای عدم حمایت از روحانی جزم کرده‌اند. 
 
پیشنهاد یکی از نزدیکان میرحسین موسوی به اصلاح‌طلبان؛ روحانی را راضی به انصراف کنید
 
اخیرا مسعود ادیب از چهره‌های حوزوی و دانشگاهی قم و رئیس ستاد میرحسین موسوی در قم در انتخابات سال ۸۸ به جمعی از نزدیکانش پیشنهاد داده است که به کمک ناطق‌نوری و خاتمی روحانی را مجاب کنند به نفع جهانگیری کنار برود. البته خودی وی اذعان می‌کند که متقاعد کردن روحانی کار حضرت فیل است!

 
 
 


 
دلیل این چهره نزدیک به میرحسین موسوی اولویت داشتن مسائل اقتصادی در کشور است که جهانگیری در آن از روحانی توانمندتر می‌باشد، دلیل مهمتر وی برای ارائه چنین پیشنهادی این است که با توجه ماجرای قاچاق کالای وزیر روحانی و مسائلی که درباره نزدیکان رئیس جمهور مطرح است، کنار رفتن روحانی باعث می‌شود فضای کشور به چنین مسائلی آلوده نشود. 
 
شانس جهانگیری کمتر از روحانی نیست 

وی با بیان این که شانس جهانگیری به هیچ وجه از روحانی کمتر نیست، این کنارگی روحانی را به نفع خود روحانی می‌داند چرا که باعث می‌شود که وجه‌اش خدشه دار نشود. 
به نظر می‌رسد برای این که روحانی از جریان اصلاح‌طلب دلخور نشود و کینه‌شان را به دل نگیرد، آن‌ها این توجیه را می‌آورند که هدف ما ذخیره سازی شما برای آینده است البته اذعان می‌کنند که نبود شما باعث می‌شود که کشور سروسامان بهتری داشته باشد!
 
باید دید آیا این تلاش‌ها منجر به انصراف روحانی به نفع جهانگیری می‌شود؟ به ویژه آنکه جهانگیری نیز امروز وعده داده بود که روزهای آینده حرف‌های مهمی را خواهد زد یا این که جریان نزدیک به روحانی که مدام در حال تلاش برای انصراف جهانگیری به نفع روحانی است به هدف خود می‌رسد؟

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir