امروز : دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴٫۲۱ ۱۳:۲۹ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

در گفت‌وگو با یک طراح مد و لباس؛
صنعت پارچه ایران در سایه بِرندهای خارجی /مدیران استانی از طرح‌های حوزه عفاف و حجاب استقبال نمی‌کنند

طراح لباس ایران اسلامی با بیان اینکه ایران بهترین پارچه های دنیا را دارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه بسیاری از پوشاکی که با برندهای خارجی وارد کشور می‌شود پارچه‌شان ایرانی است ولی چون برند خارجی دارند در داخل مورد استقبال هم قرار می‌گیرد.

اراک امروز؛ اکرم اسماعیلی یکی از طراحان مُد و لباس در گفت‌وگو با خبرنگار دیار آفتاب؛ به مناسبت هفته عفاف و حجاب با اشاره به اینکه علاقه به طراحی وی را به این عرصه سوق داده است، گفت: موضوع طراحی را از دوران نوجوانی خیلی دوست داشتم ولی از آنجا که این رشته در شهرستان ما وجود نداشت ناچار به تحصیل در رشته طراحی لباس شدم. بعد از چند سال در رشته خیاطی به شکل آزاد شرکت و از ظرفیت آموزشگاه‌های شهرستان دلیجان برای این کار استفاده کردم.

اسماعیلی با اشاره به تجربه ۱۱ ساله خود گفت: در حال حاضر ۱۰ سالی می شود که مربی آموزشگاه خیاطی هستم. سال ۸۵ در رشته طراحی پوشاک در دانشگاه ادامه تحصیل دادم. باتوجه به علاقه مندی در رشته صنایع دستی در دوره‌های مختلف آموزشی مرتبط با طراحی، از جمله چرم دوزی، نقاشی روی پارچه، چهل تکه دوزی با دست، حکاکی روی چرم و … شرکت کردم.

اثر طراحان جوان در جشنواره‌ها دیده نمی‌شود

وی با بیان اینکه ۴ سالی می شود طراحی لباس می کند، ادامه داد: در مدتی که در عرصه طراحی لباس فعالیت دارم هرساله در جشنواره‌های مد و لباس شرکت کرده‌ام ولی متاسفانه چون به بِرند خاصی به قول خودمان وصل نبوده‌ام در این مدت نتوانستم به عنوان یکی از آثار برتر جشنواره انتخاب شوم.

این طراح مد و لباس با گله‌مندی از نحوه انتخاب آثار برتر در جشنواره‌های مد و لباس گفت: متاسفانه در این جشنواره‌ها همواره لباس‌هایی که طراحی آن‌ها توسط بِرندهای معروف و شناخته شده به عنوان نمونه انتخاب می‌شوند و هرگز طرح افرادی که صاحب بِرند نیستند در این جشنوارها دیده نمی شود. 

وی اضافه کرد: در این مدتی که در جشنواره‌ها شرکت کرده‌ام معمولا طرح‌های ساده و تکراری که خلاقیتی در آن‌ها وجود ندارد همواره به عنوان آثار برتر انتخاب می‌شوند فقط به دلیل اینکه طراح آن وابسته به فلان شرکت و بِرند است. به تبع این گونه انتخاب طراحی لباس در جشنواره‌ها انگیزه کار کردن را از طراحانی مثل من می‌گیرند.

مدیران استانی از طرح‌های حوزه عفاف و حجاب استقبال نمی‌کنند

این طراح مد و لباس استان با انتقاد از عملکرد مدیران استان درخصوص بی‌توجهی به طرح‌های ارائه شده در حوزه عفاف و حجاب گفت: حدود شش سال پیش طرحی را در حوزه عفاف و حجاب طراحی کردم که مورد تائید اساتید دانشگاه قرار گرفت و از نظر مالیاتی، اداره کار و تعاون نیز مورد تائید قرار گرفت ولی متاسفانه این طرح در استان دیده نشد.

وی ادامه داد: علیرغم اینکه برای اجرای این طرح هزینه‌های زیادی تقبل کردم ناچار شدم تمامی تجهیزات و پارچه خریداری شده را مرجوع کنم و متاسفانه همین موضوع باعث دلسردی بنده شد. 

اسماعیلی بیان کرد: در این طراحی و دوخت چهار محصول مقنعه، چادر، مانتو، ساق دست منطبق با معیارهای ایران اسلامی تعریف کرده بودیم که به دلیل اینکه حمایت‌های لازم صورت نگرفت طرح را به کلی کنار گذاشتم.

ارتباط با اروپا پوشش اصیل ایرانی را تحت تاثیر قرار داد

این طراح لباس ایران اسلامی با بیان اینکه در فرهنگ ایرانی لباس کاملی را داریم که مطابق با معیارهای ایرانی اسلامی است ولی متاسفانه در زمان قاجار و تحت تاثیر ارتباط با فرهنگ کشورهای اروپایی نوع پوشش اسلامی ایرانی ما تغییر پیدا کرد، گفت: آشنایی با فرهنگ غرب متاسفانه فرهنگ پوشش ایرانی را تحت تاثیر خود قرار داد.

وی ادامه داد: بیشتر تغییر در لباس ایرانی در مرکز کشور اتفاق افتاد و خوشبختانه اقوام ایرانی به دیللی دور بودن از مرکز کشور و عدم تاثیرپذیری از فرهنگ غرب که در مرکز شکور رواج پیدا کرد همچنان از لباس‌های کامل خود استفاده می کنند.

اسماعیلی با انتقاد از برخی پوشش‌های موجود که توسط برخی از افراد در جامعه خودنمایی می‌کند، افزود: بسیاری از این پوشش هایی که در خیابان ها شاهد هستیم، متناسب با فضای جامعه نیست و بیشتر متناسب پوشش محیط خانه است که نباید در خیابان‌ها آن‌ها را مشاهده کنیم در واقع این نوع پوشش‌ها نشأت گرفته از تفکرات غربی است.

عدم استقبال مصرف‌کنندگان ایرانی از ایده‌های طراحان مد و لباس

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر طراحان خوبی در حوزه لباس ایرانی اسلامی در جای جای نقاط ایران فعالیت دارند، گفت: ولی هنوز طراحی لباس، از سوی بانوان جامعه به این شکل که بخواهند لباس خود را بر اساس طراحی یا ایده خودشان یا یک طراح به خیاط بدهند، پذیرفتنی نیست.

این طراح مد و لباس ایرانی با اشاره به اینکه لباس‌های طراحی شده قیمت بالاتری نسبت به لباس‌های آماده دارند، گفت: لباس‌های بازاری به دلیل حجم انبوه تولید و قیمت پائین‌تر از سوی مصرف کننده بیشتر مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

این طراح لباس ایرانی اسلامی به ویژگی های لباس های طراحی شده و دوخته شده نسبت به لباس های آماده اشاره کرد و گفت: لباس های طراحی شده و دوخته شده با توجه به سایز و اندازه شخص دوخته شده معقول تر هستند تا لباس های آماده‌ای که در بازار وجود دارد.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه در شهرهای بزرگ طراحان لباس و پارچه تا حدودی دیده می شوند و از طرح های آنها استقبال می شود، افزود: ولی این موضوع در شهرهای کوچک متفاوت است و در این شهرها نه مردم و نه مسئولین به طراحان خیلی اهمیت نمی دهند.

مسمومیت ذهن مصرف‌کننده

وی با اشاره به اینکه حجاب به عنوان پوشش مناسب و کاملی است که مورد تاکید اسلام است، افزود: حجاب ریشه در باورها و اعتقادات ما دارد و باید به آن توجه ویژه شود. معتقدم طراح براساس ذهنیت خود یک لباس را طراحی می کند نظیر مانتوهای جلو باز که با لباس مکمل دیگری در ذهن او طراحی و چه بسا در معرض فروش گذاشته می شود ولی این ذهن مصرف کننده است که مسموم است و همان مانتو را با لباس مکمل دیگری که هیچ تناسبی با هم ندارند می پوشد.

این طراح لباس ایرانی اسلامی با تاکید بر اینکه موضوع عفاف و حجاب در جامعه کمرنگ شده است، بیان کرد: این موضوع نیازمند فرهنگ سازی در جامعه است تا نگرش جوانان را نسبت به این موضع تغییر دهیم و تا زمانی که نگرش جوانان را نسبت به اهمیت موضوع عفاف و حجاب تغییر ندهیم نمی توان در این زمینه موفق بود.

صنعت پارچه ایران در سایه بِرندهای خارجی 

اسماعیلی با بیان اینکه ایران بهترین پارچه های دنیا را دارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه بسیاری از پوشاکی که با برندهای خارجی وارد کشور می‌شود پارچه‌شان ایرانی است ولی چون برند خارجی دارند در داخل مورد استقبال هم قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir