امروز : جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴٫۲۲ ۰۸:۱۷ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

وقتی توسعه عرصه های اشتغالزایی به دام بوروکراسی می افتد
صدور مجوز رشته های جدید مشاغل خانگی استان؛ سرگردان در وزارتخانه ها

در حالی که در سالهای اخیر کشت گیاهان دارویی و گل محمدی در استان مرکزی رشد بی سابقه ای داشته اما صدور مجوز راه اندازی کارگاه های گلاب گیری و عرقیات در استان مرکزی مدتی است که بین دو وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت جهاد کشاوری سرگردان است.

اراک امروز؛ استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۱۲۶ کیلومتر مربع وسعت یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده است.

این استان به دلیل قرار گرفتن در زاویه برخورد دو رشته کوه البرز و زاگرس دارای شرایط آب و هوایی متنوعی است و این موضوع موجب تنوع گیاهی بالایی در استان شده است.

 

استان مرکزی با وجود صنعتی بودن جزء ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعالند.

 

درحال حاضر یک هزار و ۲۰۰ گونه گیاهی در استان مرکزی شناسایی شده است که بیش از ۲۲۷ گونه این گیاهان از خواص دارویی برخوردار است که کاشت و افزایش سطح زیر کشت این گیاهان علاوه بر توسعه اقتصاد داخلی تاثیر به سزایی در افزایش صادرات غیر نفتی و رهایی از اقتصاد نفتی کشور دارد.

 

۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی این استان زیر کشت گیاهان دارویی قرار دارد و در سال زراعی ۹۵ حدود یک هزار و ۳۲۰ تن انواع گیاهان دارویی از این اراضی برداشت شده است.

 

رزماری، اسطوقدوس، نعنا فلفلی، آلونه ورا، آویشن، گل گاوزبان، بارنج، پونه، زیره سبز، کدوی پوست کاغذی، کاسنی، سرخارگل و مریم گلی از جمله گیاهان دارویی کشت شده در اراضی کشاورزی استان مرکزی است که به دلیل اقلیم مناسب استان عملکرد این گیاهان در این منطقه نسبت به سایر نقاط کشور بسیار مناسب است.

 

با توجه به نیاز کم گیاهان دارویی و گل محمدی به آب نسبت به سایر کشت ها و تولید و درآمد اقتصادی بیشتر این گیاهان، اشتیاق کشاورزان به کشت این گیاهان نسبت به سایر کشت ها بیشتر است و سالانه میزان کشت این گیاهان در استان مرکزی روبه افزایش است.

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان:

مشکل مجوز راه اندازی کارگاه های گلاب گیری در استان مرکزی در وزارتخانه جهاد کشاورزی است

 

محمدتقی آبایی هزاوه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در خصوص پیگیری های صورت گرفته برای دریافت مجوز راه اندازی کارگاه های گلاب گیری، عرقیات و زعفران در استان مرکزی بیان کرد: در این خصوص چندین بار پیگیری هایی را وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام داده ولی تا کنون نتیجه بخش نبوده است.

 

آبایی اظهار کرد: طبق نظر وزارت جهاد کشاورزی به دلیل اینکه کشت گل محمدی و گیاهان دارویی کشت غالب استان مرکزی نیست از سوی وزارت جهاد کشاورزی ارائه مجوز برای راه اندازی کارگاه گلاب گیری در این استان تایید نشده است.

 

وی ادامه داد: برای اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بتواند مجوز صدور این کارگاه ها را صادر کند باید وزارت جهاد کشاورزی موافقت خود را کتبا اعلام کند که تا کنون وزارت جهاد کشاورزی موافقت خود را اعلام نکرده است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:
سال گذشته مجوز رشته های جدید مشاغل خانگی در وزارت جهاد کشاورزی صادر شد

 

علی بابایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در خصوص صدور مجوز راه اندازی کارگاه های گلاب گیری، عرقیات و زعفران در استان مرکزی گفت: بنا بر پیگیری هایی که با وزارتخانه برای صدور مجوز داشته ایم طی نامه ای در تاریخ دوم اسفندماه سال گذشته بحث رشته های جدید مشاغل خانگی از جمله گلابگیری به دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی که در وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی است صادر شده است.

 

بابایی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی با راه اندازی کارگاه های گلاب گیری، عرقیات و زعفران در استان مرکزی موافقت کرده است افزود: مجوز صدور این کارگاه ها با وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و اداره تعاون باید پیگیر موضوع باشد.

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان:
وزارت جهاد کشاورزی با موضوع کشت غالب بودن برخی محصولات در استان موافقت نکرده است

 

بعد از سخنان رئیس سازمان جهاد کشاورزی، محمدتقی آبایی هزاوه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: در پیگیری که اخیرا از وزارتخانه تعاون داشته ایم اعلام شده است که وزارت جهاد کشاورزی با کشت غالب بودن این محصولات در استان مرکزی موافقت نکرده است.

 

استاندار مرکزی:
جهاد کشاورزی و تعاون استان یک هفته برای حل مشکل فرصت دارند

 

محمود زمانی قمی استاندار مرکزی با اشاره به اینکه موضوع ایجاد اشتغال برای استان اهمیت دارد افزود: جهاد کشاورزی و تعاون استان مرکزی باید موضوع را به جد دنبال کنند.

 

زمانی قمی با تاکید بر اینکه راه اندازی این کارگاه در ایجاد اشتغال خصوصا در مناطق روستایی موثر است بیان کرد: این دو دستگاه (جهاد کشاورزی و تعاون استان مرکزی) با سفر به تهران موضوع را از وزارتخانه متبوع پیگیری و ظرف یک هفته آینده نتیجه را مشخص کنند.

 

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir