امروز : دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷٫۰۴ ۰۸:۴۸ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

در گفتگو با مداحان استان مرکزی بیان شد
ذاکران اهل بیت(ع)باید امام شناس باشند/پیام های زندگی ساز عاشورا؛ره توشه مسیر تکامل تشیع و قیام علیه ظالمان

مداحی ، علَمداری و حضور در سنگر امام حسین(ع) است، بر این اساس بیان مباحث مربوط به واقعیت های تاریخی مواظبت های خاص خود را می طلبد و باید به دور از پیرایه هایی باشد که مسیر آن را منحرف می کند.

اراک امروز؛ به نقل از دیار آفتاب؛ ماه محرم آغاز شده است و روز عاشورا در راه است.عزاداری های محرم و صفر همواره از اهمیت خاصی برای مسلمانان خصوصا ملت ایران برخوردار بوده است.

به دلیل اعتقاد قلبی عمیق مردم ایران به امام حسین (ع) و نهضت عاشورا، همواره شاهد برگزاری باشکوه مراسم عزاداری در سراسر کشور بوده ایم که این عزاداری ها هر سال پررنگتر از سال قبل برگزار می شود که نشانه ارادات قلبی مردمان این مرز و بوم به آن حضرت است.

اما در این میان برخی انحراف ها در این عزاداری ها ملموس و محسوس است که اگر به آنها توجه کافی صورت نگیرد، می تواند گسترش یافته و به عنوان یک آسیب برای عزاداری های شیعیان در ماه محرم شناخته شود.

در زیر با تنی چند از ذاکرین اهل بیت(ع) استان مرکزی به گفتگو نشستیم.

خسروی:

حرفه مداحی تخصصی تر شده است

قدرت الله خسروی یکی از مداحان با سابقه اراکی گفت: بنده ۶۳ سال سن دارم و از همان کودکی علاقه زیادی به مداحی و نوحه خواندن داشتم تا اینکه از کلاس چهارم ابتدایی خواندن نوحه را در هیات برای اولین بار آغاز کردم.

خسروی با اشاره به اینکه بیش از ۴۵ سال است که در هیات سجادی اراک مداحی می کنم اظهار کرد: امیدوارم خداوند توفیق دهد ادامه عمر خودم را در این مسیر ادامه دهم.

وی با بیان اینکه مداحی کار تخصصی و نیازمند گذراندن دوره های مختلفی است افزود: برای موفقیت در این کار باید دوره های آموزشی مختلف مقتل شناسی، روان خوانی و … را گذراند تا بتوان به صورت مستند و واقعی مسائل و حوادث تاریخی را منتقل کرد.

مداح با سابقه اراکی اظهار کرد: در سال های اخیر مداحان ساماندهی شده اند و کار به صورت تخصصی تر اجرا می شود که این موضوع می تواند به معرفی بیشتر واقعه عاشورا کمک کند.

اقدامات من درآوردی برخی مداحان با واقعه عاشورا در تضاد است

وی ادامه داد: البته هر چند هنوز افرادی برای اینکه جلب توجه کنند وجود دارند که روی به یکسری از اقدامات من درآوردی در مداحی می آورند؛ این موضوع با آنچه در واقعه عاشورا اتفاق افتاد در تضاد است.

مداح با سابقه اراکی با اشاره به اینکه اینگونه اقدامات آسیب های جدی به عزاداری ها وارد می کند خاطرنشان کرد: می توان با برگزاری کارگاه های آموزشی و تبیین مسائل، این مداحان را که اکثرا جوان هستند را در مسیر اصلی هدایت کرد.

قاسمی:

توجه به زیبا شناسی هنر مداحی، آفت عزاداری را کاهش می دهد

محمود قاسمی یکی دیگر از مداحان مطرح اراکی گفت: بنده حدود ۱۷ سال است که در برنامه های مختلف مذهبی به مداحی می پردازم.

قاسمی اظهار کرد: عزاداري و برپايي مراسم ماتم در سوگ اولياء خدا ريشه در قرآن و سيره نبوي(ص) و سيره امامان (ع) دارد.

وی ادامه داد: براساس ديدگاه عالمان شيعه اين عزادار ي ها مصداق اظهار دوستي به اهل بيت(ع)، و نشانگر فرياد مظلوم عليه ظالم است.

مداح جوان اراکی با اشاره به آسیب هایی که عزادرای را تحت تاثیر خود قرار داده است افزود: در صورتی که به زیبا شناسی هنر مداحی بپردازیم بسیاری از آفت های عزاداری کاسته می شود.

وی با تاکید بر اینکه مداحی ترکیبی از چند هنر(ادبیات، شعر عالی و متعالی، موسیقی، روشناسی جلسه، تعزیه خوانی و ..) است اظهار کرد: پرداختن به هر کدام از این هنرها کمک می کند که کمترین آسیب به عزاداری ها وارد شود.

قاسمی اظهار کرد: در واقع می توان گفت در صورتی که هدف از عزاداری، هدف متعالی قیام امام حسین (ع) باشد کمتر دچار آسیب می شویم.

آسیب های عزاداری ناشی از ناآگاهی و حبّ نفس

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از آسیب های عزاداری در سایه ناآگاهی و حب نفس ها ایجاد می شود بیان کرد: مطالعه زندگی نامه ائمه اطهار(ع) و تاریخ، در رفع آسیب ها مفید خواهد بود.

مداح انقلابی اراک با بیان اینکه هنر در دو بخش هنر شناور و هنر شناگر تقسیم می شود افزود: در حوزه هنر شناور هنر برای هنر است و هنرمند برایش فرقی نمی کند که مراسم عزاداری است یا مراسم جشن که این می تواند به عنوان آسیبی در حوزه عزاداری وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه هنر شناگر، هنر هدفمند و متعالی مدنظر هنرمند است و هرگز خودش را وارد همه مسائل نمی کند.

مرادی:

ذاکر اهل بیت(ع) برای دوری از انحراف باید امام شناس باشد

علیرضا مرادی از دیگر مداحان مطرح اهل بیت(ع)استان مرکزی با اشاره به اینکه مرثیه خوانی و ذکر مصائب اهل بیت(ع) باید از منابع موثق باشد گفت: بنابر این مداح باید نسبت به موارد دینی، معارف و تاریخی واقف باشد تا مباحث را به صورت واقعی بیان کند.

مرادی با بیان اینکه منابعی که در مورد تاریخ ذکر شده محدود هستند اظهار کرد: البته منابع تاریخی توسط بسیاری از افراد بسط و گسترش داده شده اند برای اینکه از منابع موثق استفاده شود باید در این حوزه نگاه عقلانی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: مباحث باید به گونه ای بیان شود که برای افرادی که شنونده هستند ابهام ایجاد نکنند.

مرادی مداحی را در واقع علم داری و حضور در سنگر امام حسین(ع) عنوان کرد و ادامه داد: بیان مباحث مربوط به واقعیت های تاریخی مواظبت های خاص خود را می طلبد.

وی با تاکید بر اینکه ذاکر اهل بیت(ع) مسئولیت مهمی است که فعالان این حوزه باید قدر آن را به خوبی بدانند خاطرنشان کرد: ذاکر اهل بیت(ع) باید به شناخت منابع،پیامبر(ص) و امام(ع)  شناسی مجهز باشد تا دچار انحراف نشود.

شهرجردی:

مداحان و روحانیون دو بال برای زنده نگه داشتن شعائر اسلامی هستند

مجتبی شهرجردی یکی دیگر از مداحان با تجربه استان مرکزی با اشاره به اینکه بیش از ۴۰ سال است که در هیات های مختلف در اراک فعالیت دارم، گفت: در مناسبت های مختلف به عنوان مداح در هیات های استان حضور داشته ام.

شهرجردی مداحان و روحانیون را دو بال برای زنده نگه داشتن شعائر اسلامی عنوان کرد و افزود: آشنایی کامل این دو قشر با تاریخ و زندگی نامه ائمه اطهار(ع) در ترویج مباحث دینی موثر خواهد بود.

پیام های زندگی ساز عاشورا؛ره توشه مسیر تکامل تشیع و قیام علیه ظالمان

وی با تاکید بر اینکه حادثه عاشورا، حادثه عظيمي در ابعاد تاريخي، سياسي، عرفاني و عاطفي بوده ادامه داد: پیام هاي بزرگ و زندگي ساز عاشورا ره توشه اي گرانبها در مسير تكامل تشيع و قيام هاي مبارزه جويانه و ستيزگرايانه شيعيان در برابر ظالمان بوده است.

این مداح قدیمی اراکی با بیان اینکه مداحان نقش موثری در انتقال پیام های عاشورا به مخاطبان دارند بیان کرد: برای تحقق این امر مداحان باید سبک هایی را انتخاب کنند که عامه پسند باشد تا ضمن اینکه مخاطب بیشتری را جذب می کنند بتوانند مفهوم عاشورا را بهتر بیان کنند.

سبک های قدیمی مداحی بیشتر مورد توجه باشد

وی با بیان اینکه سبک های قدیمی باید بیشتر مورد توجه مداحان قرار گیرد افزود: این سبک ها مورد با توجه به همخوانی با محتوا و همخوانی بیشتر با محتوای پیام عاشورا مورد تائید است و رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها نسبت به توجه به سبک های قدیمی تاکید داشته اند.

شهرجردی خاطرنشان کرد: از آنجایی که مداحان به عنوان الگو در بین جوانان هستند باید به گونه ای با مداحی پیام های عاشورا را منتقل کنند تا این مفاهمین در جامعه اثر گذار باشد و جوانان بیشتری را رهسپار مساجد، حسینه ها و تکایا کند.

صادقی:

احیای روحیه شکست ناپذیری ملت ایران در مراسم عزاداری عاشورا

علی صادقی یکی از مداحان شهرستان اراک گفت:حدود ۱۵ سال است که مداحی می کنم و در این زمینه در خدمت محبان اهل بیت(ع) هستم.

صادقی به الگو گیری ملت ایران از قیام عاشور اشاره کرد و افزود: ملت ایران در طول تاریخ، فراز و نشیب‌ها و مصایب گوناگونی را از سر گذرانده و در پرتو سوگواری برای سالار شهیدان توانسته است روحیه شکست ناپذیری خود را احیا کند.

وی ادامه داد:فرهنگ برگرفته از نهضت عاشورا و حرکت در این مسیر برای جامعه اسلامی حائز اهمیت است، باید مواظب باشیم به واسطه برخی از کج فکری ها و ندانستم کاری ها مورد آسیب قرار نگیرد.

این مداح جوان به آسیب های مداحی اشاره کرد و گفت:مداحان نباید هر شعری را برای مداحی خود استفاده کنند بلکه باید اشعاری را بخوانند که دارای معنی و مفهوم باشد و به نوعی پیام عاشورا منتقل کند.

استفاده از تجربیات پیرغلامان،اصلی اساسی

صادقی بهره گیری از تجربیات پیرغلامان در مداحی را از اصول اساسی عنوان کرد و گفت: پیرغلامان دارای تجربیات ارزشمندی در حوزه مداحی هستند که بهره گیری از این تجربیات به اجرای بهتر مداحان جوان کمک می کند.


مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی

تلاش برای برگزاری غنی سازی برنامه های سوگواری حسینی

حجت الاسلام صفر قربانپور مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی گفت: در سطح استان مرکزی هیات های مذهبی و مداحان و ذاکرین اهل بیت(ع) با ثبت در سامانه طوبی از جایگاه نسبتا رسمی برخوردار هستند.

قربان پور اظهار کرد: در حال حاضر بیش از دو هزار هیات مذهبی و نزدیک به یک هزار و ۲۰۰ ذاکر اهل بیت(ع) در سطح استان مرکزی فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه شورای هیات های مذهبی و کانون مداحان در تمامی شهرستان های استان تشکیل شده است ادامه داد: استان مرکزی ظرفیت آماده تری را نسبت به استان های دیگر در برگزاری و ساماندهی مراسم آئینی دارد.

 مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی با بیان اینکه شرایط میدانی خوبی برای بیان مباحث دینی در استان باز شده است افزود: در شرایطی قرار داریم که می توانیم کار میدانی قوی تری را انجام دهیم.

قربان پور با اشاره به اینکه به منظور آمادگی هیات ها و ذاکرین اهل بیت(ع) جلسات تبیینی و کارگاه های متعددی را در سطح استان پیش بینی و اجرا کرده ایم ادامه داد: در تلاش هستیم با برگزاری این دوره ها بتوانیم نقاط ضعف را شناسایی و در جهت رفع آنها اقدام کنیم.

وی به آسیب های عزاداری ایام محرم و صفر اشاره کرد و گفت: متاسفانه شاهد برخی از آسیب های عزاداری در برخی از مناطق حاشیه ای و برخی از مناطق اراک هستیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی با اشاره به اینکه آنچه که در برگزاری مراسم سوگواری عاشورایی اهمیت دارد توجه ویژه به محتوای نهضت امام حسین (ع) است ادامه داد: پرهیز ذاکران از انحرافات در مداحی، پرداختن به مسائل حقیقی عاشورا و مورد توجه قرار دادن مشکلات اجتماعی به غنی سازی عزاداری ها کمک می کند.

قربان پور اظهار کرد: تاکید بر این است که در تمام شهرستان های استان عزاداری و سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) در دهه اول محرم بسیار پرشور و با حضور اجتماعات فراوان مردم صورت گیرد تا فرهنگ عاشورایی همواره احیا و تقویت شود.

به دنبال رسمیت بخشیدن به اجتماعات بزرگ در استان هستیم

وی با تاکید بر اینکه به دنبال رسمیت بخشیدن به اجتماعات بزرگ در استان هستیم ادامه داد: در این راستا از ظرفیت رسانه استانی برای پخش زنده برنامه ها استفاده کرده ایم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی خاطرنشان کرد: همه تلاش ها برای برگزاری پر محتواتر برنامه های سوگواری حسینی، بیان پیام اصلی و ابعاد ارزشمند قیام عاشورا، ایجاد وحدت قلبی و ارتباطات معنوی هر چه بیشتر مردم و جوانان با اهل بیت عصمت و طهارت و امام حسین(ع) است.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir