امروز : شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷٫۲۶ ۱۵:۲۷ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان


ثبت ملی ۹ اثر معنوی و طبیعی استان مرکزی تا پایان ۹۶

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: روند ثبت ۹ اثر معنوی و طبیعی در فهرست میراث ملی در حال پیگیری است و تا پایان سال ۴ اثر از میان مراسم و آیین های استان و ۵ اثر طبیعی مهم در این لیست جای خواهند گرفت.

اراک امروز؛ به نقل از میراث فرهنگی استان، سیدمحمد حسینی اظهار کرد: روند ثبت آثار در فهرست ملی کاری مطالعاتی، تحقیقی، علمی، تاریخی، زمانبر و مستلزم ارائه مستندات و پرونده کامل در خصوص هر اثر است و این روند توسط کارشناسان معاونت میراث فرهنگی اداره کل اتفاق می افتد .

او افزود: در این خصوص اهتمام اداره کل بر ایجاد پکیج های ثبتی مرتبط برای تسهیل روند اجرای کار است .

در همین خصوص اسماعیل شراهی، کارشناس معاونت میراث فرهنگی سازمان توضیح داد: در حال حاضر از میان مراسم آئینی استان “مراسم علم گردانی روستای انجدان، مراسم علم بندان نیم ور، مراسم جمعه جار روستای خاوه دلیجان و آئین قالی‌بران خمین” در این لیست قرار دارد .

او ادامه داد: از میان آثار طبیعی استان نیز “چشمه آب معدنی گراو تفرش، درخت چنار کهنسال بقعه ابوالعلی تفرش، چنار کهنسال روستای زر دلیجان، چنار شاه چنار روستای الویر در بخش خرقان زرندیه و درخت چنار کهنسال روستای انجدان” در حال پیگیری پرونده ثبتی است .

شراهی در پایان گفت: ثبت هر اثر نیازمند اعتباراتی است و از طرفی محدودیت هایی برای ثبت آثار از نظر تعداد در هر سال وجود دارد. با این همه، رویکرد مثبت اداره کل میراث فرهنگی استان در خصوص ثبت آثار باعث دریافت لوح تقدیر اداره کل در سال ۹۴ از طرف سازمان میراث فرهنگی کشور شد و امیدواریم بتوانیم این روند را ادامه دهیم .


انتهای پیام

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir