امروز : دوشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸٫۰۷ ۱۰:۲۵ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

مدیرکل هواشناسی استان مرکزی اعلام کرد:
تاخیر و کاهش بارش های پاییزه در سطح کشور

مدیرکل هواشناسی استان مرکزی گفت: پیش بینی ها نشان می دهد بارندگی در پاییز امسال با تاخیر و اندکی کمتر ازحد نرمال خواهد بود.

مرتضی ذوالفقاری مدیرکل هواشناسی استان مرکزی در گفتگو با اراک امروز؛ گفت: پیش بینی های که امسال از سوی پژوهشکده اقلیم شناسی سازمان هواشناسی کشور صورت گرفته است حاکی از این است که امسال هم همانند سال گذشته بارش های پاییزی با تاخیر آغاز خواهند شد.

ذوالفقاری با تاکید بر اینکه بارش های پاییزی امسال کمتر از نرم خواهد بود اظهار کرد: البته بارش های خوبی که برای ماه های آذر و دی پیش بینی شده است این کمبودها را جبران خواهند کرد.

مدیرکل هواشناسی استان مرکزی میانگین بارش استان مرکزی در سال زراعی گذشته(از اول مهر ماه سال ۹۵ تا ۳۱ شهریورماه سال ۹۶) را ۳۴۱ میلیمتر عنوان کرد و افزود: این میزان نسبت به سال گذشته آن ۱۲۰ درصد و نسبت به بلند مدت ۱۲۵ درصد افزایش داشته است.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون که باعث ایجاد هوای ناسالم می شوند مربوط به ریز گردهای داخلی و خارجی است افزود: کاهش و تاخیر بارش پاییزی در افزایش روز های ناسالم تاثیر فراوانی را دارند.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل خشک بودن زمین وزش باد باعث می شود تا آسمان برخی از شهرستان‌های استان مرکزی میزبان ریزگردها باشد.

استان مرکزی با مساحتی بالغ بر دو میلیون و ۹۴۰ هزار هکتار یکی از ۱۸ استان بیابانی کشور است که به دلیل شرایط اقلیمی، بهره‌برداری های غیر اصولی، ازدیاد دام نسبت به ظرفیت مرتع، تجربه توسعه مناطق بیابانی را با خود دارد.

در حال حاضر ۴۹۰ هزار هکتار از مساحت این استان را کویر و اراضی بیابانی شامل می شود که از این میزان ۵۰ هزار هکتار آن کویر میقان اراک و ۴۴۰ هکتار بقیه آن اراضی بیابانی در هفت شهر استان است.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir