امروز : سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹٫۱۴ ۰۷:۳۵ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی:
تیشه بر ریشه یک اثر تاریخی ثبت ملی شده/خانه حاجباشی اراک تخریب شد

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: تعدادی از ورثه خانه تاریخی حاجباشی اراک بخشی از این بنا که هفته گذشته به ثبت ملی رسیده بود را تخریب کردند که باید در محاکم قانونی جوابگو باشند.

اراک امروز؛به نقل از میراث فرهنگی استان مرکزی، سید محمد حسینی با اعلام این خبر اظهار داشت: نیمه شب گذشته تعدادی از ورثه خانه تاریخی حاجباشی اراک بر خلاف قانون اقدام به تخریب قسمت هایی از این بنای ارزشمند کرده اند.

وی افزود: این اقدام تعرض به یک ثروت ملی است و به جد و بدون کوچکترین ملاحظه ای پیگیری قانونی خواهد شد و خاطیان می بایست ابتدا به مراجع قضایی و سپس افکار عمومی پاسخگو باشند.

حسینی بیان کرد:  کارشناسان اداره کل در مرحله تشکیل پرونده این بنا برای ثبت ملی، برداشت های تخصصی و دقیقی را از این بنا داشته اند و با زحمات مداوم و صرف هزینه های قابل توجه پرونده ثبت ملی این بنا را تهیه کردند تا هفته گذشته، این اثر به ثبت ملی رسید اما اکنون عده ای با تعرض به این بنا در حقیقت تیشه بر ریشه اثر تاریخی زده اند.

خانه حاج باشی
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 حسینی افزود: هر مدیر، فرد آگاه و یا ورثه ای که به این بنا متعرض شده می بایست پاسخگو باشد و منتظر پیگیری ویژه اداره کل در این خصوص باشد زیرا به هیچ عنوان از این تخلف آشکار نخواهیم گذشت.

 

وی اضافه کرد: از دادستان اراک تقاضامندیم با حضور پررنگ در این ماجرا، یک اتمام حجت بسیار جدی با متعرضان به این بنای تاریخی شود تا متخلفان و متعرضان به ثروت های ملی هوشیار باشند که میراث فرهنگی کشور یک ثروت ملی است و مراجع قانونی به اشد مجازات با خاطیان برخورد می کنند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir