امروز : دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹٫۲۵ ۰۹:۱۷ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

اعتراضات کارگری این بار در سازمان فضای سبز شهرداری؛
کارگران شهرداری اراک ۳ ماه حقوق نگرفته‌اند/مسئولان وعده امروز و فردا می‌دهند

کارگران فضای سبز شهرداری اراک ۳ ماه می‌شود که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌اند و این باعث شده تا این قشر زحمتکش جامعه در اعتراضات متعدد معوقات خود را مطالبه کنند و در پاسخ آنان تنها وعده امروز و فردای مسئولین را شنیده‌اند؛ وعده‌هایی که تاکنون تحقق نیافته است.

اراک امروز؛ شهرداری‌ها در کل کشور از نظر ساختار تشکیلاتی و وظایفی که بر عهده آنان نهاده شده است جایگاه و نقش خاصی در تشکیلات اجرائی کشور دارند، اما با این وجود شهرداری‌ها نه از جایگاه سازمانی دولتی برخوردارند و نه از جایگاه سازمانی خصوصی، زیرا شهرداری‌ها باید از لحاظ درآمدی به‌عنوان سازمانی خودکفا انجام وظیفه کنند.
852

از مهم ترین مسائل شهرداری‌ها، ایجاد منابع کافی درآمد برای تامین هزینه خدمات ارائه شده است که در ماده ۲۹ آیین نامه مالی شهرداری ها، درآمد شهرداری ها به ۶ دسته تفکیک می‌شود.

۱- درآمد ناشی از عوارض عمومی (درآمدهای مستمر)

۲- درآمدهای ناشی از عوارض اختصاصی

۳- بهای خدمات و درآمدهای موسسات انتفاعی شهرداری

۴- درآمدهای حاصل از وجوه و اموال شهرداری

۵- کمک های اعطائی دولت و سازمان های دولتی

۶- اعانات و کمک های اهدائی اشخاص و سازمان های خصوصی، اموال و دارایی هایی که به طور اتفاقی یا به موجب قانون به شهرداری تعلق می گیرد، که هر یک از این سرفصل های درآمدی شامل موارد متعددی هستند.

اما مهم آن است که این درآمدها توان پوشش هزینه های شهری را داشته باشند، زیرا شهرداری ها در کل کشور از نظر ساختار تشکیلاتی و وظایفی که بر عهده آنان نهاده شده است جایگاه و نقش خاصی در تشکیلات اجرایی کشور دارا هستند.

اتکای صِرف شهرداری اراک به درآمد حاصله از محل صدور پرونده‌های ساختمانی و کاهش چشمگیر آن در سال های اخیر، بحران مالی در این نهاد را دو چندان کرده تا فشار ناشی از آن بر کارگران تحمیل شده و تأخیر در پرداخت حقوق آنان، شهرداری این شهرستان را با چالش جدی پرداخت حقوق مواجه کند.

کارگران فضای سبز شهرداری اراک سه ماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌اند و این باعث شده تا این قشر زحمتکش جامعه نیز از وضع موجود ناراضی و از مسئولان پرداخت حقوق معوقه خود را مطالبه کنند.

سه ماه حقوق نگرفته‌ایم/مسئولین وعده امروز و فردا می‌دهند

یکی از کارگران سازمان فضای سبز شهرداری اراک در گفتگو با اراک امروز؛ با اشاره به اینکه از ۱۵ شهریورماه هیچ دریافتی از سازمان شهرداری نداشته است، گفت: تعداد کارگران فضای سبز شهرداری اراک ۱۲۰ نفر است که از ۱۵ شهریورماه تا به امروز حقوق و حق بیمه‌هایمان پرداخت نشده است.

وی افزود: در ماه‌های اخیر فضای سبز برخی از مناطق شهر اراک به صورت حجمی به پیمانکار جدید واگذار شده و متاسفانه پیمانکار هم به تعهدات خود در پرداخت معوقات عمل نکرده است.

این کارگر سازمان فضای سبز شهرداری اراک با تائید این موضوع که عدم پرداخت حقوق‌شان باعث شده تا چندین بار دست به اعتراض بزنند، گفت: متاسفانه مسئولین تنها وعده امروز و فردا می‌دهند و مشکلات‌مان به قوت خود باقی است.

وی ادامه داد: دو سالی می‌شود که در فضای سبز شهرداری مشغول هستم و در شرایطی که بیکاری در جامعه بیداد می‌کند به همین شغل هم با وجود داشتن تحصیلات دانشگاهی در رشته منابع طبیعی و محیط زیست راضی هستم ولی به شرط اینکه حق و حقوق‌مان پرداخت شود.

این کارگر سازمان فضای سبز شهرداری اراک ادامه داد: از همه بدتر اینکه حق بیمه‌های مان را هم پرداخت نکرده‌اند و این برای یکی مثل من که فرزند دارم، و برای درمان نیاز به دوا و دکتر دارد بسیار سخت است که بخواهد با این هزینه‌های سنگین، مجبور شود هزینه درمان را هم آزاد تقبل کند.

وی ادامه داد: ما به عنوان کارگر فصلی هستیم و از خرداد تا پایان آذرماه مشغول به کار بوده ولی بعد از این ماه و شروع فصل سرما بیکار هستیم.

این کارگر فضای سبز شهرداری اراک اظهار کرد: از مسئولین شهرداری و شورای اسلامی اراک انتظار داریم پیگیر پرداخت حقوق ما باشند و شرایط کاری را برای ما به نوعی تعیین تکلیف کنند.

پیمانکار به تعهدات خود پایبند نبوده است

داوود تاجران شهردار اراک، روز شنبه ۱۸ آذرماه در صحن رسمي شوراي شهر اراك در خصوص حقوق معوق كارگران فضاي سبز شهرداری اراک گفت: کارگران فضای سبز شهرداری اراک حقوق ۳ ماه خود را هنوز دریافت نکرده‌اند مضاف بر اینکه حتی سنوات و عیدی سال های ۹۴ و ۹۵ آنان نیز هنوز پرداخت نشده است.

وی با تاکید بر این موضوع که عدم پرداخت معوقات سبب نارضایتی کارگران شده است، گفت: بایستی در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به بررسی مشکلات و تنگناهای کارگران اقدام شود.

تاجران افزود: شهرداري اراک حدود ٤ ماه قبل با شركتي در قالب پيمانكاري قرارداد منعقد کرده و متاسفانه فرد معرفي شده به عنوان مديرعامل شركت اهلیت نداشته و اسناد ارائه شده توسط این شركت نیز جعلي بوده است. 

وی با تاکید بر اینکه این فرد از طريق مراجع قضايي و اعلام بانك نيز تحت تعقيب قرار گرفته است، گفت: حقوق كارگران در چند روز آينده پرداخت و مشکلات موجود رفع می‌شود.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir