امروز : دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰٫۲۱ ۰۸:۱۹ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

در کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک مطرح شد؛
توزیع بنزین «یورو ۴» در همه جایگاه‌های سوخت عرضه سوخت اراک/کاهش ۴۱ درصدی روزهای ناسالم اراک در سال ۹۶

استاندار مرکزی گفت: باتوجه به اینکه بنزین یورو ۴ به دلیل شاخص زیست محیطی، نقش بسزایی در کاهش آلودگی هوا دارد با موافقت وزیر نفت از ۱۰ روز اخیر در کلان‌شهر اراک در تمامی جایگاه‌های عرضه سوخت شاهد توزیع این نوع بنزین هستیم.

اراک امروز؛ سید علی آقازاده استاندار مرکزی در دومین کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک که عصر روز چهارشنبه برگزار شد با اشاره به مصوبه جلسه گذشته این کارگروه درخصوص دعوت از رئیس سازمان محیط زیست و معاون رئیس جمهور در دومین جلسه کارگروه گفت: قرار بود که این جلسه با حضور رئیس محیط زیست کشور برگزار شود ولی این امر به هفته‌های آینده و معرفی مدیرکل جدید محیط زیست استان موکول شده است.

45

آقازاده برگزاری منظم جلسات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک را مهم دانست و افزود: برگزاری منظم جلسات باعث می‌شود تا دستگاه‌های مربوطه با تحرک بیشتری فعالیت‌های خود را پیگیری کنند.

وی نقش سازمان های مردم نهاد را در کارگروه مؤثر دانست و ادامه داد: کارشناسان سازمان‌های مردم نهاد با مباحث کارشناسی و پیگیری‌هایی که انجام می‌دهند در پیشبرد برنامه‌های کارگروه مفید خواهند بود.

استاندار مرکزی به انتقال واحد آندسازی شرکت ایرالکو به خارج از شهر اشاره کرد و افزود: هم اکنون آند مورد نیاز کشور از خارج وارد می شود، از آنجایی که تولید آند مقرون به صرفه است با راه اندازی این واحد ضمن جلوگیری از خروج ارز از کشور نیاز داخل هم تامین می شود.

آقازاده با اشاره به اینکه واحد آندسازی با همکاری کشور سوئد راه اندازی می شود، اظهار کرد: با هماهنگی های صورت گرفته قبل از سال ۹۷ عملیات اجرای پروژه احداث آندسازی در شهرک خیرآباد اراک آغاز و ظرف دوسال آینده تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

وی ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه به جای خودرو را در کاهش آلودگی هوای اراک مؤثر دانست و گفت: اقدامات شهرداری اراک در این زمینه حتی اگر نمایدن هم باشد در بحث کاهش آلودگی هوا بسیار مؤثر است چراکه تعیین مسیرهای مناسب برای تردد دوچرخه و تأمین تعداد دوچرخه‌های مورد نیاز باعث توسعه و ترویج فرهنگ دوچرخه‌سواری شده و در نهایت کاهش آلودگی هوا را به دنبال دارد.

استاندار مرکزی بیان کرد: بر اساس اعلام معاون وزیر در ۱۰ روز اخیر تمامی بنزین عرضه شده در سطح شهر اراک یورو ۴ بوده است که کمترین میزان آلودگی را دارد‌.

آقازاده به تعیین سهم آلایندگی شهرستان های اراک، خنداب و شازند از پالایشگاه هم اشاره ای کرد و گفت: این سهم باید بر اساس ماده ششم قانون بودجه و بر اساس اظهار نظر کارشناسی محیط زیست بین شهرستان‌ها تعیین شود و اختلاف‌نظر موجود در این شرایط که شهرداری‌ها با مشکل مالی مواجه هستند نباید مانع جذب این مبلغ کلان شود.

سریرست محیط زیست استان مرکزی:

کاهش ۴۱ درصدی روزهای ناسالم اراک در سال ۹۶/ اراک امسال تنها ۹ روز پاک را تجربه کرده است

میرزایی، سریرست محیط زیست استان مرکزی به روزهای ناسالم اراک در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: کلانشهر اراک امسال ۹ روز پاک، ۲۳۱ روز سالم، ۵۲ روز ناسالم برای گروه های حساس و ۴ روز ناسالم برای تمامی گروه ها را پشت سر گذاشته است.

میرزایی به کاهش روزهای آلاینده در ۹ ماهه نخست سال ۹۶ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد و افزود: تعداد روزهای ناسالم در سال ۹۶ حدود ۴۱ درصد کمتر از سال ۹۵ بوده است.

وی اظهار کرد: بیشترین روزهای آلوده مربوط به تیر و شهریور ماه و کمترین روزهای آلوده در ماه‌های خرداد و مرداد بوده است.

معاونت بهره‌برداری واحد تولیدی ایرالکو:

خروج کامل دیگ های آلاینده ایرالکو تا اوایل تیرماه ۹۷

سیف، معاونت بهره‌برداری واحد تولیدی ایرالکو به روند خروج دیگ‌های قدیمی و آلاینده ایرالکو از مدار تولید اشاره کرد و گفت: در سال های اخیر براساس مصوبات این کارگروه مبنی بر بهسازی خطوط تولید این شرکت، با اقدامات صورت گرفته تاکنون ۴ خط از مدار خارج شده اند.

وی با اشاره به اینکه خروج خط ۵ با شش ماه تأخیر همراه بوده است، اظهار کرد: این تأخیر به واسطه مجموعه مشکلات داخلی و افزایش قیمت مواد اولیه بوده است.

وی با بیان اینکه از اوایل بهمن ماه امسال ۷۲ دیگ خط ۵ از مدار تولید خارج می شوند به واحدآند سازی شرکت هم اشاره کرد و گفت: این طرح هم اکنون ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است به دلیل اینکه دولت به تعهدات خود در پرداخت تسهیلات این طرح عمل نکرده، این طرح از پیشرفت مناسبی برخوردار نبوده است.

وی ادامه داد: با هماهنگی هایی که با شرکت های خارجی صورت گرفته است در آینده ای نزدیک عملیات اجرای این طرح آغاز خواهد شد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی اراک:

اقدامات کوتاه‌مدت در روزهای آلاینده رضایت‌بخش نیست

جواد نظری، معاون دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه آلودگی همچنان در اراک وجود دارد، افزود: متاسفانه دستگاه هایی که در سطح شهر اراک هستند فقط سه نوع آلایندگی را اندازه گیری می کنند در حالی که آلایندگی های بیشتری در هوای اراک وجود دارد.

نظری با انتقاد از نحوه اطلاع رسانی روزهای آلاینده اراک بیان کرد: روزهای آلاینده از سوی محیط زیست دیر اعلام می شود و این موضوع باعث از دست رفتن فرصت تصمیم‌گیری می‌شود.

وی ادامه داد: دستگاه های عضو کارگروه بایستی در روزهای آلوده اقداماتی را در راستای بهبود وضعیت داشته باشند درحالیکه اقدامات انجام شده در این راستا رضایت بخش نیست.

معاون دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی استان این آمادگی را دارد که طرح تحقیقاتی را در خصوص نوع آلایندگی ها و تاثیر آن بر سلامت انسان‌ها انجام دهدف دستگاه‌های مورد نیاز برای طرح تأمین شده است ولی برای انجام تحقیقات نیازمند ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار هستیم.

مقرر شد جلسه آینده کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک اوایل بهمن ماه در شرکت ایرالکو برگزار شود.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir