امروز : دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱٫۰۱ ۱۵:۳۶ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

در همایش منطقه‌ای «صیانت و گفتمان‌سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر» مطرح شد؛
حاشیه نشینی، زمینه ساز آسیب های اجتماعی/اثربخشی برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر در گرو هم‌افزایی دستگاه‌های ذی‌ربط

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی حاشیه‌نشینی را کانون انواع آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: دولت، به‌ویژه وزارت راه و شهرسازی باید برنامه‌های ویژه‌ای را برای مناطق حاشیه‌نشین تعریف و اجرایی کند تا معضلات این مناطق به حداقل ممکن برسد.

اراک امروز؛ آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی در اولین همایش منطقه‌ای «صیانت و گفتمان‌سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر» در اراک با اشاره به اینکه سن گرایش به مصرف مواد مخدر در سال‌های اخیر روند کاهشی در کشور داشته است، گفت: همه باید تلاش کنند با برنامه‌ریزی مدبرانه مانع کاهش سن مصرف مواد مخدر در کشور شوند.

photo_2018-01-21_12-14-56

دری‌نجف‌آبادی نقش دستگاه‌های مختلف را در پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر مهم دانست و اظهار کرد: آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی مختلف نقش تأثیرگذاری در این زمینه دارند و لازم است در این راستا برنامه‌ریزی‌های لازم را در دستور کار قرار دهند.

وی ادامه داد: باید برنامه‌ریزی‌ها به‌گونه‌ای انجام شود که زمینه گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر کاهش یابد، البته این اقدام نیازمند چاره‌اندیشی و بهره‌مندی از ظرفیت کارشناسان خبره است.

لزوم کاهش سالانه ۵ درصد از آسیب‌های اجتماعی در کشور/حاشیه‌نشینی، زمینه‌ساز آسیب‌های اجتماعی

امام‌جمعه اراک با تأکید بر اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه دولت مکلف است تا توجه ویژه‌ای به آسیب‌های اجتماعی داشته باشد، گفت: دولت مکلف است به‌منظور پیشگیری و آسیب‌شناسی طرح جامع کنترل آسیب‌های اجتماعی را با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، کودکان کار و … در دستور کار قرار دهد و اقدامات اساسی در راستای کنترل آسیب‌های اجتماعی داشته باشد و سالانه ۵ درصد از آسیب‌های اجتماعی در جامعه را کاهش دهد.

دری نجف‌آبادی حاشیه‌نشینی را کانون انواع آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد و افزود: دولت، به‌ویژه وزارت راه و شهرسازی باید برنامه‌های ویژه‌ای را برای مناطق حاشیه‌نشین تعریف و اجرایی کند تا معضلات این مناطق به حداقل ممکن برسد.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی رفتار و برخورد جامعه با یک فرد معتاد را در کاهش نرخ شیوع مصرف موادمخدر اثرگذار دانست و گفت: افراد جامعه باید نسبت به افراد معتاد در زمان آلودگی انزجار و تنفر، و در زمان پاک شدن جامعه‌پذیر باشند.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌‌های مردم‌نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور:

تحقق گفتمان‌سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر با بلوغ اجتماعی جامعه

بیرجندی معاون توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌‌های مردم‌نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با اشاره به اینکه این همایش به منظوره بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های استان‌های منطقه برگزار شده است، گفت: می‌توان با استفاده از طرح‌ها و ایده‌های موفق استان‌های دیگر در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی گام برداشت.

بیرجندی اظهار کرد: می‌توان با توسعه ظرفیت‌های موجود و تقویت گفتار سازی و باورپذیری در جامعه به سمت کاهش آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه در حوزه مواد مخدر حرکت کرد.

وی ادامه داد: برای اینکه به گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر دست پیدا کنیم، لازم است جامعه در مسیر بلوغ اجتماعی قرار گیرد.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌‌های مردم‌نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با تأکید بر اینکه زیربنای بلوغ اجتماعی نیازمند برنامه‌ریزی منظم و دقیق است، گفت: تحقق این مهم داشتن اطلاعات پایه دقیق و صحیح است تا بتوان بر اساس واقعیت‌های موجود دیدگاه‌های تربیتی و اطلاعاتی دقیق را به جامعه منتقل کرد.

photo_2018-01-21_12-14-51

بیرجندی با اشاره به اینکه در کشور دچار بحران‌های مختلف طبیعی و اجتماعی هستیم، افزود: در مدیریت بسیاری از بحران‌ها عقب هستیم و این موضوع تبعات مختلفی ازجمله فقر و …را برای کشور به همراه داشته است.

وی ادامه داد: لازم است با یک نگاه دقیق و منطقی، و با استفاده از کمیته‌های تخصصی بحران‌های مختلف را قبل از وقع شناسایی کنیم تا در زمان وقوع با کمترین چالش مواجه شویم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی:

اثربخشی برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر در گرو هم‌افزایی دستگاه‌های ذی‌ربط

حقیقی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی، مواد مخدر را به عنوان یکی از چهار موضوع تهدید کننده جامعه بشری از نظر سازمان ملل عنوان کرد و افزود: مواد مخدر یک آسیب اجتماعی است که مبارزه با آن با فرافکنی و تشویش اذهان عمومی امکان‌پذیر نیست، بلکه نیازمند هم‌‌افزایی هر چه بهتر دستگاه‌ها است.

photo_2018-01-21_12-13-53

حقیقی با تاکید بر لزوم اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: سازمان‌های مردم‌ نهاد، ظرفیت بسیار خوبی برای اجتماعی کردن این مهم دارند و باید با فعال نمودن و گسترش سازمان‌های غیردولتی، استفاده از ظرفیت سمن‌ها، صاحب نظران حوزه و دانشگاه در امر مبارزه با مواد مخدر و اجتماعی شدن آن گام برداشت.

اولین همایش منطقه‌ای «صیانت و گفتمان‌سازی اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر» با نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی، مدیرکل سازمان های مردم نهاد و توسعه مشارکت های اجتماعی کشور، تشکل‌ها و همچنین دبیران مبارزه با مواد مخدر پنج استان خوزستان، مرکزی، همدان، ایلام و کرمانشاه به میزبانی اراک برگزار شد.

این همایش یک روزه با موضوع صیانت و گفتمان سازی در خصوص اجتماعی شدن امر مبارزه با مواد مخدر و با رویکرد توسعه اشتغال‌زایی برای بهبود یافتگان اعتیاد و خانواده های آسیب دیده از اعتیاد برگزار شد.

photo_2018-01-21_12-14-47

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir