امروز : سه شنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱٫۰۹ ۱۱:۰۷ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

گزارشی از بازار مسکن در اراک؛
اجاره‌نشینان در آرزوی خانه‌دار شدن/بازپرداخت تسهیلات مسکن با دخل و خرج مردم هم‌خوانی ندارد

مسکن یکی از گران‌ترین کالاهایی است که خانواده‌ها در طول زندگی‌شان خریداری می‌کنند و در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی تامین خانه برای اقشار کم‌درآمد به رؤیایی دست نیافتنی تبدیل شده است.

اراک امروز؛ مسکن یکی از مهم‌ترین نیازهای اساسی خانواده‌ها بوده و بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تامین مسکن مناسب مورد نیاز مردم وظیفه دولت‌ها است و این امر یکی از شاخص‌های اصلی کارآمدی هر حکومتی محسوب می‌شود.

 مسکن و سرپناه مناسب را می‌توان پس از هوا، غذا و پوشاک، یکی از اساسی‌ترین نیازها برای داشتن زندگی با عزت و مبتنی بر کرامت انسانی دانست، داشتن سرپناه از ملزومات اصلی شکل‌گیری یک خانواده است و عدم تامین آن علاوه بر مشکلات اقتصادی، تبعات فرهنگی نیز به دنبال خواهد آورد.

مسکن یکی از گران‌ترین کالاهایی است که خانواده‌ها در طول زندگی‌شان خریداری می‌کنند لذا حل مشکلات و چالش‌های این بخش یکی از ضروری‌ترین و مهم‌ترین اولویت‌های دولت است. 

در گفتگو با تعدادی از شهروندان و مسئولان از وضعیت این‌روزهای بازار مسکن در شهر اراک جویا شدیم.

مبلغ بازپرداخت وام مسکن سنگین‌تر از جیب مردم است

کاظم حسنی یکی از شهروندان اجاره‌نشین اراکی گفت: اجاره‌نشینی در اراک بسیار دشوار است چراکه تمام سال را با استرس و فشار روانی برای تغییر مکان و پیدا کردن خانه‌ای مناسب پشت سر می‌گذاریم.

photo_2018-01-21_09-27-50

حسنی با اشاره به اینکه به سن میانسالی پای گذاشته است، اظهار کرد: به دلیل بالا بودن هزینه‌های زندگی و پایین بودن درآمدها تاکنون نتوانسته‌ام صاحب خانه شوم.

وی با اشاره به سخت شدن شرایط برای جوانان افزود: با وجود شرایط اقتصادی و بیکاری جامعه امروز بعید می‌دانم که جوانان بتوانند سرپناهی برای خود فراهم کنند یا توانایی خرید مسکن داشته باشند.

این شهروند اراکی مشکل تهیه مسکن و اشتغال را به عنوان دو عامل اساسی در تاخیر ازداوج جوانان معرفی کرد و گفت: افزایش هر ساله اجاره‌بها و قیمت مسکن به خصوص در کلان‌شهرها آمار ازدواج را تحت تأثیر خود قرار داده به نحوی که بسیاری از جوانان به دلیل عدم تحمل هزینه‌های اجاره یا خرید مسکن از امر ازدواج شانه خالی می‌کنند.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر اقساط تسهیلاتی که دولت به متقاضیان خرید مسکن می‌پردازد بسیار زیاد است برای مثال کارگری که درآمد ماهیانه‌اش یک میلیون تومان است چطور بتواند هم اقساط یک میلیونی مسکن را بپردازد و هم هزینه‌های خانواده‌اش را مدیریت کند.

این شهروند اراکی تصریح کرد: از دولت انتظار داریم تسهیلاتی را برای جوانان در نظر بگیرد که اقساطش با جیب مردم سازگار باشد.

خرید مسکن؛ رؤیای اجاره‌نشینان

مریم جعفری یکی دیگر از شهروندان اراکی در این خصوص گفت: اجاره‌نشینی دشوار است، مشکل ما را کسانی درک می‌کنند که هر ماه سررسید پرداخت اجاره‌بهاء رسیده باشد و هنوز حقوق دریافت نکرده بخواهند جواب صاحب‌خانه‌ را بدهند.

جعفری با اشاره به اینکه قیمت اجاره‌بهای مسکن در اراک بالا است، افزود: سال گذشته خانه‌ای که اجاره کرده بودیم ۶ میلیون تومان ودیعه و ماهیانه ۳۵۰ هزار تومان اجاره‌بها پرداخت می‌کردیم اما امسال نتوانستیم خانه مناسبی اجاره کنیم و مجبور شدیم با همان ودیعه ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان اجاره بدهیم.

وی ادامه داد: نیمی از حقوق ماهیانه ما صرف اجاره خانه و نیم دیگر برای مخارج خانه صرف می‌شود، بنابراین پولی باقی نمی‌ماند تا بتوانیم پس‌اندازی برای خرید مسکن کنار بگذاریم و صاحب خانه شدن برای ما تبدیل به یک آرزوی دست نیافتنی شده است.

این بانوی اراکی با تاکید بر اینکه دولت باید طرح‌های مناسبی برای تهیه مسکن جوانان در نظر بگیرد، تصریح کرد: متاسفانه تسهیلاتی که هم اکنون دولت برای خرید مسکن پرداخت می‌کند دارای سود و اقساط بالا است که از توان پرداخت آنها بر نمی‌آییم.

دولت با شناسایی افراد نیازمند مسکن، از آنها حمایت کند

مولودی یکی از شهروندان اراکی گفت: شش سال پیش که من صاحب‌ خانه شدم قیمت‌ها بسیار مناسب‌تر از امروز بود و اگر من هم امروز می‌خواستم خانه خریداری کنم به طور قطع با شرایط موجود نمی‌توانستم.

photo_2018-01-21_09-28-59

وی ادامه داد: دولت برای حل مشکلات مسکن جوانان ابتدا بایستی افرادی را که خانه ندارند، شناسایی و سپس با پرداخت تسهیلات ویژه با سود پایین آنان را یاری کند.

رونق مسکن نیازمند حمایت دولت و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت است

یسایی یکی از مشاوران املاک اراک با اشاره به رکود بازار مسکن گفت: چند سالی است که اکثر کسب و کارها در حالت رکود به سر می‌برند و بازار مسکن هم از این رکود مستثنی نیست.

photo_2018-01-21_09-28-31

یسایی با اشاره به اینکه بیشتر خانواده‌ها توان خرید یا اجاره مسکن را ندارند، افزود: بسیاری از مردم نقدینگی لازم برای خرید یا پرداخت اجاره‌بهای بالا را ندارند.

وی با تاکید بر اینکه امسال شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی بوده‌ایم، اظهار کرد: هر چند بازار مسکن همچنان در رکود قرار دارد ولی همین افزیش قیمت در مصالح ساختمانی در قیمت مسکن هم تاثیرگذار است قیمت خانه را بالا می‌برد.

رشد ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت در بازار در حال رکود مسکن

این مشاور املاک گفت: فارغ از تجهیزاتی که در مسکن و خانه‌سازی استفاده می‌شود امسال قیمت خرید خانه در اراک بین ۵ تا ۱۰ درصد و اجاره‌بهای منزل نیز بین ۵ تا ۲۰ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه رونق مسکن نیازمند حمایت دولت و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت است، گفت: با وجود نرخ بالای سود تسهیلات، بازار مسکن از رکود خارج نمی‌شود؛ دولت باید هزینه‌های اضافی نظیر اجبار در خرید اوراق بهادار به همراه تسهیلات مسکن که سبب افزایش ۵ درصدی سود تسهیلات می شود را حذف کند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اراک:

مسکن در آستانه افزایش قیمت/سیاست‌های دولت برای خروج بازار مسکن از رکود موفق نبوده است

محمود نوروزی رئیس اتحادیه مشاوران املاک اراک در گفتگو با خبرنگار اراک امروز؛ با اشاره به رکود سال‌های اخیر در بازار خرید و فروش مسکن گفت: به دلیل اثرگذاری وضعیت بازار مسکن در سایر بخش‌های اقتصادی، رکود حاکم بر این بخش، صنوفی نظیر مصالح ساختمانی، آهن‌آلات، شیرآلات و غیره را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

photo_2018-01-21_09-29-47

نوروزی با اشاره به اینکه در روزهای اخیر در اراک شاهد ایجاد جنب و جوش در بازار مسکن هستیم، اظهار کرد: این جنب و جوش‌ بیشتر در اداره مالیاتی، شهرداری و دفاتر اسناد رسمی مشهود است و کمتر در دفتر مشاورین املاک شاهد این جنب‌و جوش هستیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اراک بیان کرد: اگر شرایط به همین منوال پیش برود احتمال اینکه در روزهای پایانی سال شاهد جهش قیمتی در بازار مسکن باشیم بسیار زیاد است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اراک سیاست‌های دولت برای خروج بازار مسکن از رکود را موفق ندانست و بیان کرد: دولت به منظور رونق بخشیدن به بازار مسکن تسهیلاتی را در نظر گرفت ولی نرخ سود بالای این تسهیلات عاملی شد تا خیلی از سوی مردم و متقاضیان مورد استقبال قرار نگیرد.

نوروزی اظهار کرد: دولت برای رونق بخشیدن به بازار مسکن باید تسهیلاتی با نرخ سود زیر ۱۰ درصد و برای همه اقشار مختلف در نظر بگیرد تا بتوان اثرات مناسب را در این بازار شاهد بود.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir