امروز : یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱٫۱۴ ۰۹:۵۴ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

از باور قلبی مردم به امام(ره) تا طنین‌انداز شدن صدای انقلاب؛
بیشتر مردم اراک به معنای واقعی«مقلد امام» بودند/روحانیت؛ مهمترین طیف اثرگذار در سیر شکل‌گیری انقلاب اسلامی

فعال انقلابی با اشاره به اینکه بیشتر مردم در آن دوران مقلد امام خمینی(ره) بودند، گفت: نیروهای ساواک از ترس اینکه روز به روز بر عشق و علاقه مردم به حضرت امام(ره) افزایش پیدا نکند، با افرادی که قصد اطلاع از فتواها و سخنان امام(ره) را داشتند به شدت برخورد می کردند.

اراک امروز؛ کم نیستند مبارزان انقلابی که در سال‌های نهضت اسلامی حضرت امام خمینی(ره) علیه رژیم طاغوت و مستبد پهلوی به پا خواستند و یک‌صدا اعلام انزجار از این رژیم مستبد را اعلام کردند و خواهان استقرار حکومت اسلامی شدند.

پیر و جوان، زن و مردم در تظاهرات علیه رژیم یک صدا شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» را سر می‌دادند؛ هر کدام خاطرات شیرینی را از روزهای سخت به یاد دارند که اکنون با گذشت نزدیک به چهار دهه شنیدن آن خالی از لذت برای من و شما نیست.

هر یک از زنان و مردانی که در تظاهرات علیه رژیم یک صدا شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» سر می‌دادند؛ هر کدام خاطرات شیرینی را از روزهای مبارزات به یاد دارند که اکنون با گذشت نزدیک به چهار دهه شنیدن آن خالی از لذت برای من و شما نیست.

سید احمد میرمهدی مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک یکی از هزاران مبارز انقلابی است که در سال‌های آغاز نهضت اسلامی حضرت امام خمینی(ره) به رغم اینکه ۱۷ سال بیشتر نداشته است، ولی دوشادوش دیگر مردم این مرز و بوم علیه رژیم شاهنشاهی به پا خواسته است و تا به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی از تلاش بی‌وقفه دست بر نداشته است.

ساعاتی را به گفتگو با این مبارز انقلابی که در سال های آغاز نهضت اسلامی نوجوانی بیش نبوده است، نشستیم که گزیده سخنان وی چنین است:

سید احمد میرمهدی مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک در گفتگو با پایگاه خبری اراک امروز؛ با اشاره به خاطرات خود در دوران مبارزات انقلابی گفت: در دوران انقلاب ۱۷ ساله بودم و در کنار سایر مبارزان انقلابی فعالیت های گسترده ای برای پخش اعلامیه ها و حضور در تظاهرات ها داشتم.

میرمهدی با بیان اینکه لحظه لحظه‌های سال‌های مبارزات انقلابی برایش خاطره است، اظهار کرد: تظارهرات‌هایی که شرکت می‌کردیم بیشتر برایم خاطره دارد چراکه در همه تظاهرات، با حمله ماموران رژیم ستم‌شاهی مردم با اراده در صحنه می‌ماندند و با وجود برخوردهای شدیدی ماموران در تظاهرات‌های بعدی باز کسی صحنه را خالی نمی‌کرد و پرشورتر شعارهای انقلابی را سر می‌دادیم.

وی با اشاره به اینکه در دوران انقلاب مردم عشق و علاقه فراوانی به امام(ره) داشتند، افزود: عشقی که مردم و جوانان به امام(ره) داشتند و پیام نهضت ایشان را درک کرده بودند هیچ گاه اجازه نمی داد مردم از مسیری که امام برایشان تعیین کرده کوتاه بیایند.

این فعال انقلابی با تاکید بر اینکه در دوران انقلاب روز به روز عشق و علاقه مردم به امام(ره) افزایش می‌یافت، اضافه کرد: مردم پیام آزادی‌خواهی نهضت اسلامی امام را شنیدند و درک همین شعار و علاقه به حضرت امام(ره) باعث شده بود که آنان برای رسیدن به آرمان و هدف والا حاضر بودند از جان خود نیز برای طی این مسیر نیز هدیه کنند.

بیشتر مردم اراک به معنای واقعی کلمه «مقلد امام» بودند

میرمهدی با اشاره به اینکه بیشتر مردم در آن دوران مقلد امام خمینی(ره) بودند، افزود: نیروهای ساواک از ترس اینکه روز به روز بر عشق و علاقه مردم به حضرت امام(ره) افزایش پیدا نکند، با افرادی که قصد اطلاع از فتواها و سخنان امام(ره) را داشتند به شدت برخورد می کردند.

مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک با اشاره به برخی از فعالیت‌ مبارزان انقلابی در اراک، اظهار کرد: افراد بسیاری در اراک از جمله حاج آقا مجتبی میرجعفری و بسیاری دیگر از بزرگان انقلاب در مسیر حضرت امام(ره) حرکت می‌کردند و هدایت و آگاه سازی مردم را در بر عهده داشتند که در این مسیر شاگردان انقلابی فراوانی را هم تربیت کردند.

وی با تاکید بر اینکه در دوران انقلاب بسیاری از علمای انقلابی خطیب نبودند، افزود: حاج آقا میرجعفری از جمله بزرگانی بودن که علاوه بر اینکه بسیار انقلابی بودند بسیار هم سخنور بودند و در کنار آقای قاضی‌زاده نقش بسیار مهمی را در روشنگری مردم ایفا کردند.

میرمهدی با اشاره به  نقش بسیار مؤثر مرحوم «میرجعفری» در تحرکات انقلاب اسلامی در سطح استان مرکزی افزود: برگزاری جلسات متعدد دعا و قرآن با حضور اساتید مجربی که مرحوم «میرجعفری» از شهرهای مختلف به ویژه قم دعوت می‌کرد، نقش مؤثری در پیشبرد اهداف مورد نظر داشت و جوانان اراکی را برای حرکت در مسیر انقلاب ترغیب و تشویق می کرد.

روحانیت؛ مهمترین طیف اثرگذار در سیر شکل‌گیری انقلاب اسلامی

مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک اضافه کرد: زندگی ساده و بی آلایش مرحوم «میرجعفری» الگویی برای بیشتر مردم شده بود و روز به روز در بین مردم این سادگی و بی آلایشی به چشم می خورد، این موضوع بیانگر این مهم بود که علما و روحانیون نقش رهبری در هر جا بر عهده بگیرند عمل و زندگی و رفتار افراد را تحت تاثیر خودشان قرار می دادند.

این فعال انقلابی یادآور شد: در حالیکه مرحوم «میرجعفری» می توانست در قم بماند و به درس و زندگی بپردازد به اراک آمد و موضوع هدایت و روشنگری مردم شهرستان‌های استان را بر عهده گرفت و به خوبی از عهده این مسئولیت بزرگ برآمد.

میرمهدی اضافه کرد: خطرم هست روزی که چماق دارها به اراک آمدند مرحوم «میرجعفری» با تشکیل کمیته های مردمی در مساجد از مردم خواست تا در برابر مخالفان ایستادگی کنند، مردم هم با وحدت در مقابل آنان ایستادند و انقلاب به نتیجه رسید.

وی خاطرنشان کرد: اکنون که در آستانه چهل سالگی قرار داریم خوشبختانه ایران در اوج اقتدار و عظمت قرار دارد که امید می رود این مسیر تا رسیدن به انقلاب امام مهدی(عج) پایدار بماند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir