امروز : یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱٫۲۱ ۱۰:۵۰ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

حکایت رشادت‌های مردم «داودآباد» در وقایع انقلاب؛
مردم داودآباد؛ پای ثابت تظاهرات ضدرژیم در اراک/ملت از ظلم و بی‌عدالتی رژیم شاه به ستوه آمده بودند

امام جمعه داودآباد به نقش مردم داودآباد در پیروزی انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: مردم این منطقه به دلیل شجاعت و قدرتی که داشتند به عنوان پای ثابت تظاهرات‌ها در مرکز استان بودند.

اراک امروز؛ بهمن ماه هر سال که از راه می‌رسد با خود خاطره روزهای پُرتنش مبارزه ملت ایران در سال ۵۷ را به همراه می‌آورد با دریایی از خاطرات کسانی که وقایع آن روزها را از نزدیک لمس کرده و دیده‌اند.

72

 اعتراضات مردمی علیه رژیم ستم شاهی در اقصی نقاط کشور در سال ۵۷ به نقطه اوج خود رسید؛ ورق زدن تاریخ انقلاب بیانگر آن است که مردم شهرستان‌های استان مرکزی نقش قابل‌توجهی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی داشته‌اند.

در آستانه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی شنیدن خاطراتی از مردم شهر داودآباد اراک که همانند سایر اقشار مردمی در سال‌های مبارزات انقلابی در به ثمر رسیدن این پیروزی نقش افرین بودند خالی از لطف نیست و می‌تواند تصویری از لحظه‌های پر تب و تاب انقلاب را برای شنونده ایجاد کند.

یک فعال انقلابی:

مردم از ظلم و بی‌عدالتی رژیم شاه به ستوه آمده بودند

«محمد فرخی» یکی از فعالان انقلابی شهر داودآباد از خاطرات آن روزها چنین گفت: در دوران انقلاب جوانی ۳۵ ساله بودم که در فصل زراعت به کار کشاورزی و دامداری مشغول می‌شدم و زمستان‌ها هم برای کسب روزی به تهران می‌رفتم.

photo_2018-02-03_10-37-33

فرخی با اشاره به اینکه دوران انقلاب شرایط ویژه‌ای داشت، اظهار کرد: در آن دوران مردم شور حال عجیبی داشتند و از ظلم و ستمی که در دوران طاغوت به آنان می‌شد به ستوه آمده بودند. مردم عزم خود را برای تغییر رژیم جزم کرده بودند و در این مسیر هیچ ترس و واهمه‌ای نداشتند.

وی اضافه کرد: در روزهای خفقان آن روز مردم شهر داودآباد با شجاعتی مثال‌زدنی اعلام می کردند که گوش به فرمان حضرت امام(ره) و خواهان سرنگونی نظام طاغوتی هستند.

این فعال انقلابی با اشاره به اینکه مردم داودآباد حضور پر رنگی در شکل گیری تظاهرات‌ها و راهپیمایی‌های اراک داشتند، تصریح کرد: مردم داودآباد با روشنگری و هدایت‌های «حجت‌الاسلام مقدسی» همواره در صفوف اول تظاهرات مردمی در اراک بودند. عشق و علاقه مردم به حضرت امام خمینی(ره) و پیروزی انقلاب سبب شده بود تا روز به روز شاهد حضور مردم و جوانان بیشتری در صحنه خروش علیه نظام طاغوتی باشیم.

فرخی ادامه داد: نیروهای ژاندارمری از حضور مردم داودآباد در تظاهرات بسیار خشمگین بودند و بارها اهالی این منطقه را تهدید کرده بودند که اگر رفت و آمد آن‌ها برای تظاهرات به اراک ادامه پیدا کند به روستا حمله نظامی می‌کنند و مردم روستا هم با جمع‌آوری سنگ بر پشت‌بام‌ خانه‌های خود برای مقابله با این تهدید نیروهای ژاندارمری آمادگی داشتند که البته این تهدید هیچگاه عملی نشد.

وی اضافه کرد: در یکی از تظاهرات‌ها مردم داودآباد ژاندارمری میدان ارگ را تصرف کردند و به نیروهای آنجا تفهیم کردند که اگر مقابل مردم بایستند خودشان زیان می‌بینند.

این فعال انقلابی با تاکید بر اینکه مردم با خون خود انقلاب را به پیروزی رساندند، بیان کرد: ملت ایران برای به ثمر رسیدن این انقلاب از جان خود هم گذشتند و در اوج درگیری‌های مردم با ماموران شهربانی تا پای جان ایستادگی کردند.

امام جمعه داودآباد:

مردم داودآباد؛ پرچم‌دار مبارزه با رژیم ستم شاهی

حجت الاسلام احمد محمودیان، امام جمعه داودآباد با اشاره به حضور مردم این شهر در عرصه‌های مختلف نظام اسلامی بیان کرد: غیرت مردم داودآباد در حمایت از نظام و انقلاب در عرصه‌های مختلف ستودنی است.

P1070411_139662011570.JPG

محمودیان به نقش مردم داودآباد در پیروزی انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: مردم این منطقه به دلیل شجاعت و قدرتی که داشتند به عنوان پای ثابت تظاهرات‌ها در مرکز استان بودند.

وی مردم داودآباد را پرچم دار مبارزه با رژیم ستم شاهی دانست و ادامه داد: حضور با صلابت مردم این منطقه در دوران مبارزه با رژیم ستم شاهی زبانزد خاص و عام است و نمی توان از این موضوع به سادگی عبور کرد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی:

نقش مردم داودآباد در پیروزی انقلاب اسلامی ایران غیرقابل انکار است

علی‌اکبر کریمی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حماسه آفرینی مردم شهر داودآباد در دوران انقلاب را خوب به خاطر دارد، گفت: مردم این منطقه با شور و احساس خاصی در تظاهرات شرکت می‌کردند.

107527

کریمی اظهار کرد: شور و اشتیاق مردم این منطقه برای حضور در تظاهرت بسیار زیاد بود به طوری که با وجود فاصله ۳۲ کیلومتری تا مرکز استان و کمبود وسایل نقلیه خود را به جمع تظاهرکنندگان می‌رساندند.

وی با اشاره به اینکه هسته اولیه تظاهرات‌های اراک را مردم داودآباد تشکیل می‌دادند، ادامه داد: مردم این منطقه به دلیل شجاعت هایی که دارند همواره در صف اول مبارزات قرار داشتند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای بیان کرد: نقش مردم داودآباد در پیروزی انقلاب اسلامی ایران غیرقابل انکار است.

وی اضافه کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران هم مردم این منطقه در جنگ تحمیلی نقش موثری را ایفا کردند؛ کمتر عملیات و گردانی را می‌توان یافت که در آن جوانان غیور داودآباد حضور نداشته باشند.

کریمی خاطرنشان کرد: تقدیم ۱۰۱ شهید در دوران دفاع مقدس، زمانی که داودآباد یک روستا بود خود گواه خوبی بر این مدعا است که مردم این منطقه دِین خود را به خوبی به نظام و انقلاب ادا کرده‌اند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir