امروز : شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱٫۲۶ ۱۴:۱۱ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

در کارگروه امور اقتصادی و تولیدی استان مرکزی مطرح شد؛
تعطیلی ۳۲۳ واحد مستقر در شهرک‌های صنعتی استان مرکزی/مشکل زیرساختی در شهرک‌های صنعتی مرکزی نداریم

مدیرعامل شرکت شهرک‌های استان مرکزی گفت: از مجموع ۱۷۱۰ واحدی که در شهرک های صنعتی استان مستقر هستند ۱۳۸۷ واحد با درصدهای مختلف ۷۰ تا ۲۰ درصد مشغول به کار هستند و ۳۲۳ واحد هم تعطیل هستند.

اراک امروز؛ سید علی آقازاده، استاندار مرکزی روز پنج‌شنبه در کارگروه امور اقتصادی و تولیدی استان مرکزی به حضور پرشور مردم استان در راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه اشاره کرد و گفت: مردم استان مرکزی در کنار سایر مردم ایران با خلق حماسه‌ای ماندگار ۲۲ بهمن تماشایی را که رهبر معظم انقلاب پیش بینی کرده بودند را رقم زدند.

آقازاده با اشاره به اینکه ۲۲ بهمن امسال بسیار متفاوت تر از سال های گذشته بود، اظهار کرد: مردم نشان دادند که از هوش سیاسی و فهم بالایی برخوردارند و علیرغم داشتن سلایق مختلف ولی در مباحث ملی در کنار هم هستند.

وی با تاکید بر اینکه حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه انگیزه خدمت رسانی به مردم را در مسئولین افزایش داده است، بیان کرد: در واقع حضور مردم در صحنه، مسئولیتِ مسئولان را در ارائه خدمت به مردم سنگین تر کرده است.

استاندار مرکزی در ادامه به زیرساخت های مورد نیاز شهرک های صنعتی استان اشاره کرد و گفت: تامین زیر ساخت های مورد نیاز شهرک های صنعتی نظیر آب، برق، گاز و… به تولید و اشتغال بیشتر کمک می کند و لازم است در این زمینه همه همکاری لازم را داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه استان مرکزی به دلیل برخورداری از مزیت های صنعتی، مصرف برق بیشتری در حوزه صنعت در مقایسه با استان های دیگر دارد، ادامه داد: باید تلاش شود برق مورد نیاز همه شهرک های صنعتی استان تامین شود.

آقازاده با انتقاد از بالا بودن میزان مطالبات شرکت توزیع برق استان از صنعت، دستگاه های دولتی و بخش خانگی افزود: متاسفانه هم اکنون شاهدیم که ۵۰ درصد از فروش برق استان به صورت بدهی انباشته شده و این موضوع کار را برای توزیع برق سخت کرده است.

استاندار مرکزی اضافه کرد: لازم است کمیته‌ای تشکیل شود و این موضوع را پیگیری کند و واحدهایی را که مشکلات اقتصادی ندارند بدهی‌های خود را به شرکت برق پرداخت کنند.

وی با اشاره به اینکه در استان مشکلی در تامین برق نداریم، ادامه داد: بیش از ۵ برابر مصرف برق در استان ظرفیت تولید وجود دارد ولی به دلیل اینکه این تولید متوازن صورت نگرفته نیاز است مناطقی را که به برق بیشتری نیاز دارند در اولویت قرار دهیم.

سرپرست معاونت هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري مركزي:

مشکل زیرساختی در شهرک‌های صنعتی مرکزی نداریم

سعید فرخی، سرپرست معاونت هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري مركزي با اشاره به اینکه مورد نگران کننده‌ای در شهرک‌های صنعتی درخصوص زیر ساخت های توسعه ای وجود ندارد، گفت: شهرک های صنعتی آماده جذب سرمایه‌گذار هستند.

فرخی اظهار کرد: به دلیل مشکلاتی که در برخی از واحدهای تولیدی داریم دستگاه های خدمات‌رسان، نهایت همکاری را با واحدهای صنعتی استان داشته‌اند.

وی به مطالبات توزیع برق از واحدهای صنعتی اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه مطالبات شرکت از واحدهای تولیدی بسیار بوده و بایستی به نحوی برنامه‌ریزی شود که واحدهای صنعتی به سمتی پیش نروند که از پرداخت هزینه دستگاه های خدمات رسان سر باز زنند.

مدیرعامل شرکت شهرکهای استان مرکزی:

شهرک‌های صنعتی مرکزی، رتبه نخست کشوری را از نظر اراضی دارد/احداث ۴ ناحیه صنعتی در استان 

 مصطفی آمره، مدیرعامل شرکت شهرکهای استان مرکزی گفت: شهرک‌های صنعتی استان مرکزی دارای ۱۲ هزار و ۳۰۳ هکتار اراضی صنعتی است که از این میزان ۵ هزار ۲۰۰ هکتار آن عملیات اجرایی و زیرساخت های اولیه در آن ایجاد شده و از این میزان دو هزار و ۱۹ هکتار آن به صنعتگران واگذار شده است.

آمره با اشاره به اینکه میانگین اراضی شهرک های صنعتی کشوری چهار هزار ۵۰۰ هکتار است، اظهار کرد: شهرک‌های صنعتی استان مرکزی با دارا بودن ۱۲ هزار و ۳۰۳ هکتار اراضی، رتبه نخست اراضی صنعتی را در سطح کشور در اختیار دارد.

وی ادامه داد: البته در استان به دلیل محدودیت منابعی که در اختیار داریم خیلی نتوانسته ایم این اراضی را وارد فاز عملیاتی کنیم.

مدیرعامل شرکت شهرکهای استان مرکزی گفت: استان مرکزی به دلیل اینکه در مسیر مرکز کشور قرار دارد استقبال برای سرمایه گذاری زیاد است و این استقبال در شهرستان های ساوه و زرندیه بیشتر از سایر شهرستان های استان است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در سالهای اخیر سیاست دولت حمایت از اشتغال روستایی است، احداث ۴ ناحیه صنعتی در استان در دستور کار قرار دارد.

محدویت واگذاری زمین به واحدهای صنعتی در اراک

آمره با اشاره به اینکه در مرکز استان چهار شهرک صنعتی داریم، اظهار کرد: شهرک های صنعتی مستقر در اراک به دلیل استقبالی که در سال گذشته برای سرمایه گذاری داشته اند به نوعی برای ایجاد واحدهای بزرگ اشباح شده است.

وی با اشاره به اینکه ایجاد یک شهرک صنعتی جدید در اراک در دست اقدام است، بیان کرد: قرار است این شهرک در ۳۰ کیلومتری اراک روبه روی شهرک جدید «امیرکبیر» ایجاد شود و هم اکنون منتظر استعلامات سازمان محیط زیست کشور هستیم.

مدیرعامل شرکت شهرکهای استان مرکزی تامین آب و برق را از اولویت های شرکت برای واحدهای مستقر در شهرک‌ها عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه شرایط حساسی را از لحاظ تامین آب در استان داریم باید اقدامات اساسی برای تامین آب داشته باشیم تا در آینده دچار مشکل نشویم.

وی با تاکید بر اینکه باید تامین آب صنعت در اولویت کاری مسئولان قرار بگیرد، ادامه داد: بهره وری آب در صنعت بسیار بالا است و به تولید و اشتغال کمک شایانی می‌کند.

آمره به مشکلات حوزه برق شهرک های صنعتی استان هم اشاره کرد و گفت: هم اکنون در مامونیه و ساوه با تامین مشکل برق روبه رو هستیم که مشکل برق مامونیه با تکمیل پروژه که هم اکنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، برطرف خواهد شد.

تعطیلی ۳۲۳ واحد مستقر در شهرک‌های صنعتی استان مرکزی

مدیرعامل شرکت شهرکهای استان مرکزی گفت: از مجموع ۱۷۱۰ واحدی که در شهرک های صنعتی استان مستقر هستند ۱۳۸۷ واحد با درصدهای مختلف ۷۰ تا ۲۰ درصد مشغول به کار هستند و ۳۲۳ واحد هم تعطیل هستند.

وی اضافه کرد: امسال با اقداماتی که صورت گرفت ۴۰ واحد به چرخه تولید بازگشتند و در تلاشیم با اقداماتی که انجام می دهیم، ظرفیت واحدهای تولید را هم افزایش دهیم.

در پایان مقرر شد برای تکمیل پروژه برق مامونیه استانداری یک‌میلیارد تومان اسناد خزانه در اختیار برق باختر قرار دهد و شرکت شهرکهای استان مرکزی هم ۵۰۰ میلیون تومان بابت قرار داد به برق باختر پرداخت کند و این پروژه تا خرداد سال آینده به بهره برداری برسد تا کمبود برق منطقه به صورت موقت تامین شود.

همچنین در خصوص برق شهرستان ساوه هم قرار شد این مشکل از طریق استان همدان رفع و برق شهرک تامین شود.

 
برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir