امروز : شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲٫۰۹ ۱۰:۵۵ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

سرپرست محیط زیست استان مرکزی مطرح کرد
خروج تالاب میقان از مقصد گردشگران نوروزی

سرپرست محیط زیست استان مرکزی گفت: به دلیل وجود پرندگان مهاجر در تالاب میقان و احتمال شیوع دوباره آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از میراث فرهنگی استان انتظار داریم تا این مکان را از مقصد گردشگران خارج کند.

اراک امروز؛ رضا میرزایی، سرپرست محیط زیست استان مرکزی با اشاره به اینکه تالاب میقان اراک زیستگاه ۱۴۰ گونه پرنده است، گفت: سالانه ۹۰ گونه پرنده مهاجر از جمله کنگر، خودکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنچه، هواسیل، اردک سبز وارد این تالاب می شوند.

وی افزود: در یکی دو سال اخیر شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان، مشکلاتی را برای مرغدران و حوزه گردشگری این منطقه ایجاد کرده است.

سرپرست محیط زیست استان مرکزی با اشاره به اینکه امسال تمهیدات لازم برای مقابله و مواجهه با این بیماری در تالاب در نظر گرفته شده است، افزود: پایش مستمر از تالاب در حال انجام بوده و خوشبختانه امسال موردی مشکوک یا تلفاتی گزارش نشده است.

وی اضافه کرد: هر چند امسال آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی کنترل شده است ولی به دلیل وجود پرندگان مهاجر در تالاب میقان احتمال شیوع دوباره آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان وجود دارد.

خروج تالاب میقان از مقصد گردشگران نوروزی

میرزایی اظهار کرد: با توجه به خطر شیوع مجدد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از میراث فرهنگی استان انتظار داریم این مکان را از مقصد گردشگران خارج کنند تا شاهد حوادثی در این خصوص نباشیم.

سرپرست محیط زیست استان مرکزی در ادامه با اشاره به نزدیک بودن ایام نوروز و استفاده فراوان مردم از کیسه‌های پلاستیکی گفت: از شهرداران انتظار می‌رود تا کیسه‌های قابل تجزیه را تهیه و در اختیار مسافران قرار دهند تا کمتر شاهد استفاده از کیسه های پلاستیکی باشیم که سال ها در محیط زیست باقی می ماند.

روزانه ۹۵۰ تُن زباله در استان تولید می‌شود

وی با اشاره به اینکه روزانه ۹۵۰ تُن زباله در استان تولید می شود، اظهار کرد: این میزان در ایام نوروز به چندین برابر افزایش می‌یابد که اغلب تهدیدی برای محیط زیست است.

میرزایی تاکید کرد: در ایام نوروز هم واحدهای کشیک و پایش از واحدهای صنعتی دایر است و در صورت مشاهده هرگونه مورد تخلف موضوع را رسیدگی خواهند کرد.

سرپرست محیط زیست استان مرکزی با اشاره به اینکه موزه حیاط وحش محیط زیست در ایام تعطیل آماده پذیرایی از مسافران خواهد بود، خاطرنشان کرد: این موزه همه روزه از ساعت ۸ الی ۱۸ آماده پذیرایی از مسافران است.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir