امروز : شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲٫۱۴ ۱۰:۲۲ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

خلأ قانونی و مسئولانی که از خود سلب مسئولیت‌ می‌کنند؛
انتقال اجساد، آخرین اولویت اورژانس/اجساد قربانیان سوانح جاده‌ای استان مرکزی معطل دو دستگاه آمبولانس!

نبود متولی مشخصی برای انتقال اجساد قربانیان حوادث رانندگی موجب شده تا اجساد ساعت‌ها در کنار جاده باقی بماند و هر دستگاه و سازمان دولتی نيز نسبت به وظیفه خود توجیه نبوده و از خود سلب مسئولیت کند و حمل جسد را وظيفه دستگاه ديگری بداند.

اراک امروز؛ استان مرکزی با دارا بودن ۱۲ شهرستان، ۲۹ هزار و ۱۲۶ کیلومتر وسعت و همچنین داشتن حدود ۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر محورهای مواصلاتی، نزدیک به ۲ درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده است.

 این استان در کریدور شرق به غرب و شمال به جنوب کشور قرار دارد و یکی از مجاری ارتباط زمینی پرترافیک کشور است. به طوری که در روزهای عادی حدود ۴۵۰ هزار خودرو در محورهای استان تردد دارند، آنچه که لزوم توجه به این موضوع را حائز اهمیت می‌کند حوادث رانندگی و خسارت‌های جانی و مالی است که در این محورها به وقوع می‌پیوندد.

جان باختن ۳۶۳ نفر در سوانح رانندگی استان مرکزی

بر اساس اعلام پلیس راه استان مرکزی سال گذشته ۴۸۸ نفر بر اثر وقوع حوادث رانندگی درون و برون شهری در استان مرکزی جان خود را از دست داده‌اند و در ۱۰ ماهه نخست امسال هم ۳۶۳ نفر در سوانح رانندگی درون و برون شهری این استان جان خود را از دست داده‌اند.

موضوع پیگیری گزارش ما انتقال اجساد ناشی از حوادث رانندگی در استان مرکزی است که  به ظاهر متولی خاصی ندارد.

رئيس پليس راه فرماندهی انتظامی استان مركزی:

انتقال اجساد قربانیان رانندگی بدون متولی!

ایرج كهريزی، رئيس پليس راه فرماندهی انتظامی استان مركزی با بیان اینکه استان مرکزی به دلیل قرار گرفتن در مسیر ارتباطی چندین استان کشور روزانه شاهد حجم بالای تردد خودرو است، گفت: در ایام تعطیل سال حجم تردد خودروها چند برابر ظرفیت محورهای مواصلاتی استان افزایش می‌یابد.

کهریزی به حوادث رانندگی در محورهای مواصلاتی استان اشاره کرد و افزود: امسال هم همانند سال‌های گذشته تا به امروز شاهد حوادث رانندگی منجر به فوت در محورهای ارتباطی استان به‌خصوص محورهای ساوه به همدان، اراک به بروجرد و غیره بوده‌ایم.

وی نبود آمبولانس برای انتقال جان باختگان حوادث رانندگی را از مشکلات مهم دانست و اظهار کرد: متاسفانه با توجه به اینکه در استان مرکزی انتقال اجساد و پیکرهای افرادی که در حوادث رانندگی محورهای مواصلاتی جان خود را از دست می‌دهند متولی خاصی ندارد، این مشکل چندسالی است که گریبانگیر پلیس شده است.

خلأ قانونی در تعیین متولی خاص برای انتقال اجساد حوادث جاده‌ای 

رئيس پليس راه فرماندهی انتظامی استان مركزی بیان کرد: قانون رسیدگی به تخلفات و آئین‌نامه، مدیریت ایمنی حمل‌و نقل و سامانه رانندگی تکلیف دستگاه‌های متولی این امر را مشخص کرده است و این اقدام بایستی توسط اورژانس انجام شود.

کهریزی عدم حمل به موقع اجساد را از مشکلات حوادث رانندگی دانست و اضافه کرد: متأسفانه به دلیل اینکه متولیان امر در زمان مقرر، اقدام به انتقال اجساد نمی‌کنند پس از ساعت‌ها انتظار در نهایت شهرداری انتقال اجساد را انجام می‌دهد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک:

انتقال اجساد، اولویت آخر اورژانس است

حسین سرمدیان، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه حمل اجساد بر عهده اورژانس نیست و این موضوع در بخش اورژانس تعریف نشده است، گفت: مقرر بود که برای این امر دو دستگاه آمبولانس به همراه ۶ نیرو به استان‌ها اختصاص داده شود که این مهم هنوز محقق نشده است.

سرمدیان با اشاره به اینکه تعداد آمبولانس‌های موجود محدود است، اظهار کرد: هم اکنون هر پایگاه اورژانس یک دستگاه آمبولانس دارد و اگر بخواهیم آن را به انتقال اجساد اختصاص دهیم، در انجام سایر ماموریت‌ها و نجات افراد با مشکل مواجه می‌شویم.

وی با تاکید به اینکه عملیات‌های اورژانس بر اساس اولویت‌ها انجام می‌شود، ادامه داد: انتقال اجساد برای اورژانس به عنوان اولویت آخر تعریف شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک به عوارض و مشکلات حمل اجساد با آمبولانس اورژانس اشاره کرد و افزود: حمل اجساد با آمبولانس اورژانس ضمن انتقال بیماری‌ها باعث از دست رفتن فرصت نجات یک بیمار و مصدوم می‌شود.

سرمدیان با اشاره به کمبود آمبولانس در بخش اورژانس گفت: در صورت دریافت دو آمبولانس وعده داده شده هم نمی‌توانیم پاسخگوی حمل اجساد حوادث رانندگی محورهای استان باشیم و به دلیل گسترده بودن طول محورهای مواصلاتی استان، می‌بایست آمبولانس‌های بیشتری به استان اختصاص داده شود.

استاندار مرکزی:

پیگیری لازم برای اختصاص دو دستگاه آمبولانس به استان صورت بگیرد

سید علی آقازاده، استاندار مرکزی با اشاره به اینکه موضوع انتقال اجساد حوادث رانندگی استان مرکزی بایستی در کوتاه‌ترین زمان ممکن حل شود، گفت: معاونت عمرانی استانداری مرکزی در کمیته‌ای این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

آقازاده با اشاره به اینکه حجم بالای ترددها در محورهای استان هر لحظه امکان وقوع حادثه رانندگی را افزایش می‌دهد، خاطرنشان کرد: باید به جد موضوع اختصاص دو دستگاه آمبولانس به منظور انتقال اجساد ناشی از سوانح رانندگی پیگیری شود تا در زمان بروز حادثه بتوانیم سریع به موضوع رسیدگی کنیم.

نبود متولی مشخصی برای انتقال اجساد قربانیان حوادث رانندگی موجب شده تا اجساد ساعت‌ها در کنار جاده باقی بماند و هر دستگاه و سازمان دولتی نيز نسبت به وظیفه خود توجیه نبوده و از خود سلب مسئولیت کند و حمل جسد را وظيفه دستگاه ديگری بداند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir