امروز : یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲٫۱۷ ۱۲:۱۸ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان


دستان خالی و شرمندگی؛ حاصل یک روز کاری کارگران جویای کار/حال و روز میادین اصلی شهر؛ مثال نقضی بر آمار اشتغالزایی مسئولان

علیرغم ارائه آمار اشتغالزایی از سوی مسئولان اما میادین اصلی شهر همچنان میزبان کارگران جویای کار است. کارگرانی که در واپسین روزهای سال، روزها را به امید لقمه ای نان حلال شب می کنند و دست خالی وب اشرمندگی مقابل همسر و فرزند، به خانه برمی‌گردند.

اراک امروز؛ به نقل از نسل فردا، مشاغل فصلی از خطرناک‌ترین شغل‌ها محسوب می‌شود و این کارگران بیش از سایر مشاغل در معرض انواع حوادث قرار دارند. در این میان مشاغل ساختمانی به گواه آمار، یکی از پرحادثه‌ترین مشاغل به شمار می‌رود. استان مرکزی نیز با توجه به بافت صنعتی آن به مراتب کارگران زیادی در زمینه مشاغل ساختمانی و صنایع دارد.

سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال روزهای آخر خود را سپری می کند به این بهانه به سراغ کارگران فصلی که روزها در میدان های اصلی شهر به امید یافتن کاری روزمزد تجمع می کنند، رفتیم.

بیکاری مهم‌ترین چالش پیش روی کارگران

شاید بتوان گفت مهم‌ترین چالش پیش روی کارگران، بیکاری است.

روزانه در میادین اصلی شهر اراک از جمله میدان فراهان، انقلاب، میدان ساعت و نیز پل خیبر تعداد زیادی از کارگران دیده می‌شوند که به دنبال لقمه‌ نانی بوده و هیچ پشتوانه‌ای هم ندارند.

آن‌ها هر روز صبح به این مکان‌ها می‌آیند تا شاید شخصی نیاز به کارگر داشته و از میان سیل عظیم کارگران، قرعه به نام آنها بیافتد. در فصول سرد سال که به طبع فرایند ساخت‌وساز ساختمانی افول پیدا می‌کند، به‌مراتب وضعیت کارگران سخت‌تر هم می‌شود.

مرد خانواده با هزاران امید هرروز ۶ صبح از منزل خارج می‌شود تا شاید غروب با مبلغی در حدود ۵۰ هزار تومان به منزل برگردد و دل خانواده را شاد کند. بارها پیش‌ آمده که دست‌خالی و با شرمندگی به منزل برگشته و نتوانسته حتی لقمه نانی تهیه کند. در مقابل افرادی هستند که بدون هیچ بازده و کار مفیدی و صرفاً با رانت، لابی‌گری و عضویت در هیئت‌ مدیره‌ چندین شرکت و کارخانه، ماهانه چند میلیون فقط حق فراغت اولاد می‌گیرند.

یکی از کارگران در گفتگو با نسل فردا؛ از مشکلات و معضلات کاری خود چنین گفت: هر روز ۶ صبح از منزل خارج شده و به امید کسب روزی حلال برای همسر و فرزندانم در میدان ساعت می‌ایستم تا کار پیدا شود. به اغلب آشنایان و دوستان نیز سپرده‌ام که برای هر کاری به من اطلاع بدهند.

وی ادامه داد: در فصل پاییز و زمستان به دلیل سرما کار ساخت و ساز رونق چندانی ندارد که موجب بیکاری قشر کارگر می‌شود. ما بدون هیچ پشتوانه‌ای، بدون بیمه، امنیت شغلی و جانی خطرات کار کارگری را به جان می‌خریم، در حالی که هیچ واحد و مسئولی هم به داد ما نمی‌رسد.

این کارگر زحمت‌کش افزود: در فصل بهار و تابستان هم که کمی وضع ساخت و ساز ساختمانی بهتر می‌شود، مجبوریم برای کسب روزی حلال، از قیمت روزمزد کارگران که ۵۰ هزارتومان است، کمتر بگیریم تا بلکه دست پر به منزل برگردیم و شرمنده خانواده نشویم. گاهی اوقات پیش آمده که کارفرما از مبلغ طی شده هم به ما کمتر می‌دهد و هیچ مرجع قانونی برای احقاق حق ما وجود ندارد.

وی بیان کرد: در حال حاضر که در روزهای پایانی سال هستیم و باید برای همسر و فرزندانمان، لباس و کفش نو تهیه کنیم، برایمان مشکل است، چراکه پولی در بساط نیست تا با آن خریدی صورت بگیرد. شرمندگی مقابل زن و فرزند، برای یک مرد بسیار سخت است؛ خدا برای هیچ مردی این روز را نیاورد که نتواند خواسته اولاد و همسرش را اجابت کند.

جامعه کارگری نیاز به همت و حمایت مسئولان دارد

آمار بالای حوادث شغلی، بیکاری و رکود در بخش ساختمان و عدم برخورداری کارگران این بخش از خدمات حمایتی و رفاهی، کارگران ساختمانی را به یکی از آسیب‌پذیرترین اقشارِ جامعه کارگری تبدیل کرده‌ است. اقشاری که در موسم رکود ساخت‌وساز مسکن، با مشکلات عدیده بیکاری و بیش از همه معیشتی مواجه هستند.

از سویی مسئولان استانی از پایین بودن نرخ بیکاری در استان مرکزی نسبت به میانگین کشوری خبر می دهند.

استان مرکزی جزو سه استان برتر در کاهش نرخ بیکاری

طبق آماری که آقازاده، استاندار مرکزی بر اساس اعلام مرکز آمار ایران ارائه داده است، نرخ بیکاری این استان در فصل پاییز امسال به هشت و نیم درصد رسیده است.

استاندار مرکزی در این خصوص گفته است: نرخ بیکاری این استان در سال ۹۱ معادل ۱۰ و چهار دهم درصد بود که با وجود مشکلات مختلف و تلاش های صورت گرفته، این نرخ در سال های ۹۲ تا ۹۵ روند رو به کاهش داشته است.

اما با این وجود؛ علیرغم اعلام آمار از سوی مسئولان مبنی بر اشتغالزایی در استان مرکزی، افزایش روز افزون حضور کارگران در میدان های اصلی شهر در ذهن هر بیننده ای تناقض هایی ایجاد می کند.

ایجاد بیش از ۱۰ هزار فرصت شغلی در استان مرکزی/۴۵ هزار نفر بیکار در استان مرکزی جویای شغل هستند

آبایی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در این خصوص، سهمه استان مرکزی را از ایجاد اشتغال در سال جاری ۱۳ هزار نفر اعلام کرد و گفت: هم اکنون ۱۰ هزار و ۵۰۰ شغل در بخش های مختلف در استان ایجاد شده است.

وی همچنین دی ماه امسال در خصوص آمار بیکاران استان گفت: بر اساس سرشماری صورت گرفته در سال ۹۵ تعداد بیکاران استان مرکزی ۴۵ هزار نفر اعلام‌شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در پاسخ به این سوال که چرا نرخ پائین بیکاری استان برای مردم مشهود نیست، گفت: بر اساس سرشماری صورت گرفته نزدیک به ۴۵ هزار نفر از جمعیت در سن اشتغال استان بیکار هستند، و بیان آمارهای مذکور بدان معنا نیست که ما در استان خود معضل بیکاری نداریم.

افزایش مشکلات کارگران، فعالیت زیر ظرفیت کارخانجات استان، اعتصابات کارگری و افزایش فقر در جامعه از یک طرف و جولان مفسدان اقتصادی و نجومی بگیران در این آشفته بازار از طرف دیگر، دل هر دردمندی را به درد می آورد.

عدم برخورد با نجومی‌بگیرانی که هیچ بازده کاری ندارند، ظلم به کارگران زحمت‌کش است

قطعا عدم برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی و نجومی بگیرانی که هیچ بازده کاری مفیدی ندارند و صرفا به دلیل مدیر، مسئول یا عضو هیئت مدیره شرکت بودن، ماهانه حقوق‌های چند ده میلیونی می‌گیرند، باید در اولویت کار قرار بگیرد چراکه این امر ظلم به قشر زحمت‌کش و آسیب‌پذیر کارگر است.

این در حالیست که رهبر معظم انقلاب بارها و بارها در مورد حقوق‌های نجومی صحبت کرده‌ و مسئولان را به برخورد جدی با این قشر فراخوانده‌اند. ایشان در دیدار با رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت در سوم شهریورماه ۹۵ گفتند: «با مردم همدردی کنید تا مردم احساس کنند که همان رنجی را که آنها می‌برند، شما هم می‌برید و نشان بدهید که عزم راسخ دارید که با قضیه حقوق‌های نجومی برخورد کنید و جلویش را بگیرید. از مسئله‌ حقوق‌های نجومی آسان عبور نکنید. به مردم بگویید که چه کار کردید. در این قضیه، به اعتماد مردم  ضربه وارد شده است».

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir