امروز : پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲٫۲۱ ۱۳:۲۶ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

در ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان مرکزی مطح شد؛
احداث ۲۵۰۰ واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری استان مرکزی/راه‌وشهرسازی همکاری نمی‌کند

استاندار مرکزی گفت: انتظار می‌رود سال آیند ۲۵۰۰ واحد در بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی استان ساخته شود که در این زمینه همه دستگاه‌ها بایستی همکاری لازم را داشته باشند.

اراک امروز؛ سید علی آقازاده، استاندار مرکزی روز دوشنبه در ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان مرکزی با ابراز تاسف از اینکه فعالیت های انجام شده در راستای جذب اعتبارات بافت فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی در استان مرکزی کافی نبوده است، گفت:  متاسفانه امسال در این بخش اعتباراتی که از سوی دولت برای این مناطق در استان مرکزی تخصیص داده شد کافی نبود.

۲۵۰۰ واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده استان مرکزی نوسازی می‌شوند

وی با اشاره به اینکه باید در سال ۹۷ همه پروژه های مربوط به سال ۹۶ در حوزه بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی به صورت کامل اجرایی شود، افزود: همچنین پروژه های سال ۹۷ هم بایستی با جدیت بیشتری دنبال شود.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در سال ۹۷ دست کم۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی در سطح کشور احداث خواهد شد.

آقازاده با اشاره به اینکه طرح نیز بیشتر در بافت فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی اراک و ساوه اجرایی می‌شود، افزود: در قالب این طرح ۲۵۰۰ واحد مسکونی در این شهرستان‌های استان ساخته می‌شود که برای این منظور زمین به شکل رایگان در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌گیرد و تسهیلات با نرخ سود ۶ درصدی به متقاضیان پرداخت می‌شود.

استاندار مرکزی اضافه کرد: بعد از احداث ساختمان ها در بافت های فرسوده ساکنان مناطق بافت فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی به ساختمان های احداثی جدید منتقل می شوند و ساختمان هایی که در بافت‌های فرسوده قرار دارند تخریب و به عنوان فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: معاونت عمرانی استانداری مرکزی تا پایان سال می‌بایست نسبت به تعیین مکان های مناسب برای احداث این ساختمان ها اقدام کند.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه در شهرستان اراک در محلاتی که دارای بافت فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی هستند، زمین لازم برای این امر وجود ندارد، افزود: برای رفع این مشکل می توان از مکان‌های دولتی بلا استفاده موجود در این مناطق استفاده کرد.

تعیین تکلیف طرح ۵۵ متری تا خرداد ماه سال ۹۷

آقازاده با تاکید بر اینکه طرح ۵۵ متری تا خرداد سال آینده تعیین تکلیف می شود، افزود: با توجه به قرار داشتن این طرح در بافت فرسوده شهرستان می توان بخشی از تسهیلات بافت فرسوده را در اختیار سرمایه گذار اجرای طرح ۵۵ متری قرار داد.

معاونت عمرانی استاندار مرکزی:

تخصیص ۶۳۶ میلیارد تومان برای اجرای طرح بازآفرینی پایدار شهری در استان مرکزی

مهدی زندیه وکیلی، معاونت عمرانی استاندار مرکزی با اشاره به اینکه برنامه احیاء، بهسازی، نوسازی، مقاوم سازی و بازآفرینی شهری مستلزم همکاری همه دستگاه های اجرایی است، گفت: راه و شهرسازی می بایست موضوع را با جدیت پیگیری و هرچه سریعتر اسناد مناقصه پروژه های هدف باز آفرینی را منتشر کند.

زندیه وکیلی با تاکید بر اینکه برای سال آینده از طریق وزارت راه و شهرسازی مبلغ ۶۳۶ میلیارد تومان برای بازآفرینی پایدار شهری استان پیش‌بینی شده است، افزود: این طرح شامل ۴۸۴ میلیارد تومان برای توانمندسازی سکونتگاه‌های غیر رسمی، یک‌میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای مطالعه و کمک به بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده، پنج میلیارد تومان ساماندهی حاشیه شهرها، ۶۱۰ میلیون تومان تسهیلات نوسازی، یک‌میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار شهرداری‌ها، یک‌میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان سایر دستگاه ها و حدود دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان سهم سرمایه گذاری بخش خصوصی تعیین شده است.

فرمانداری اراک:

راه‌وشهرسازی همکاری لازم را برای نوسازی بافت‌های فرسوده ندارد

بختیاری، فرمانداری اراک با انتقاد از زمان‌بر شدن اقدامات صورت گرفته در بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی در اراک گفت: متاسفانه یکی از دلایلی که باعث ایجاد تاخیر در این امر شده است، عدم همکاری اداره راه و شهرسازی استان مرکزی با دستگاه های مربوطه است.

بختیاری اظهار کرد: بررسی علت طرح های متوقف شده در بافت های فرسوده به نوعی به اداره راه و شهرسازی بر می گردد.

وی به عدم حضور مدیران راه و شهرسازی در جلسات ستاد بازآفرینی شهرتان اشاره و خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه ستاد شهرستای به صورت منظم برگزار می شود ولی مسئولان راه شهرسازی در این جلسات حضور پیدا نمی کنند.

 

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir