امروز : جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۱٫۱۹ ۱۰:۴۰ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی:
تلف شدن ۱۷۰رأس دام در استان مرکزی با شیوع تب برفکی

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به اینکه در دو ماه پایانی سال گذشته ۱۷۰ رأس دام بر اساس بیماری تب برفکی در استان تلف شد، گفت: ۸۰ درصد از دام های تلف شده دام سبک و مابقی دام سنگین بود.


محسن شانقی، مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در گفت‌وگو با اراک امروز؛  درخصوص آخرین وضعیت بیماری تب برفکی در استان مرکزی گفت: در دو ماه پایانی سال گذشته میزان کانونهای تب برفکی در استان مرکزی روند افزایشی داشت و به ۱۷ کانون رسید ولی از ابتدای سال جاری کانون‌های درگیر بیماری به شدت کاهش یافت و اکنون تنها یک کانون تب برفکی در استان داریم.

وی با تاکید بر اینکه این بیماری در استان کنترل شده است، گفت: در دو ماه پایانی سال گذشته ۱۷۰ رأس دام بر اساس بیماری تب برفکی در استان تلف شد که از این میزان ۸۰ درصد دام سبک و مابقی دام سنگین بوده‌اند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی با تاکید بر اینکه در حال حاضر در استان با کمبود واکسن تب برفکی مواجه هستیم، ادامه داد: به دلیل کمبود واکسن بیشتر مناطقی که با تراکم بالای دام روبه رو هستند و حاشیه های مناطق حفاظت شده در اولویت واکسیناسیون هستند.

شانقی اظهار کرد: سال گذشته به دلیل کمبود واکسن تب برفکی در استان موفق به اجرای مرحله سوم طرح واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری تب برفکی نشدیم.

واکسیناسیون بیش از یک میلیون رأس دام سبک علیه تب برفکی

وی اضافه کرد: سال گذشته یک میلیون ۲۰۰ هزار رأس دام سبک استان در برابر بیماری تب برفکی واکسینه شدند در حالیکه یک میلیون ۸۰۰ هزار رأس دام سبک در استان داریم.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: همچنین سال گذشته موفق به واکسیناسیون تنها ۳۴۰ هزار رأس دام سنگین در استان شدیم.

شانقی با اشاره به اینکه در کل کشور با کمبود واکسن تب برفکی مواجه هستیم، اظهار کرد: به دنبال تامین واکسن تب برفکی هستیم و در صورت تهیه واکسن طرح واکسیانسیون دام ها را در اردیبهشت ماه اجرایی می کنیم.

شانقی با تاکید بر اینکه امکان شیوع مجدد بیماری تب برفکی در استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: دامداران ضمن ممانعت از تردد غیرضروری افراد در واحدهای دامپروری، در صورت وجود گاوهای غیر واکسینه و حساس در مقابل بیماری تب‌ برفکی، مراتب را به اطلاع شبکه دامپزشکی شهرستان برسانند و با رعایت قوانین و دستورالعمل ‌های دامپزشکی، سرمایه دامی خود را در مقابل این بیماری مصون سازند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir