امروز : یکشنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۱٫۲۰ ۱۲:۰۰ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:
تصویب قانون مدیریت واردات محصولات تراریخته/آمار دقیقی از میزان واردات در دست نیست

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: آمار دقیقی از واردات محصولات تراریخته به کشور وجود ندارد.

علی ابراهیمی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس و نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با اراک امروز؛ در خصوص واردات محصولات تراریخته به کشور گفت: متاسفانه مشکلی که در این بخش وجود دارد این است که آمار دقیقی از واردات محصولات تراریخته به کشور وجود ندارد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه بین واردات محصولات اصلاح نژاد شده و محصولات تراریخته مرزبندی وجود ندارد اظهار کرد: مصرف محصولات اصلاح نژاد شده خطراتی ندارد لازم است بین محصولات اصلاح نژاد شده و محصولات تراریخته تفاوت قائل شویم.

وی ادامه داد: محصولات تراریخته با دست کاری ژنتیکی تهیه می شوند و اطلاع دقیقی از تغییرات در دسترس نیست.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ مرجع رسمی در خصوص عوارض محصولات تراریخته اظهار نظری نکرده است، بیان کرد: با این وجود باید احتیاط کرد و این گونه محصولات وارد و حتی مصرف هم نشود.

ابراهیمی با اشاره به اینکه در کمیسیون کشاورزی مجلس، قانونی به منظور هدفمند کردن واردات محصولات تراریخته مصوب شده است اظهار کرد: بر اساس قانونی که در مجلس تصویب کرده ایم واردات هر گونه مواد تراریخته و یا تولید آن در داخل کشور باید تحت مدیریت سازمان های حفاظت از محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی صورت بگیرد تا دچار مشکل نشویم.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: البته شاید برخی نیازها به کمک دست کاری ژنتیکی محصولات تامین شوند اما استفاده از این محصولات به دلیل دخالت در رشد، زاد و ولد بر اساس کپی برداری از فرمول ژنتیکی، خطرناک است و ممکن است این موضوع بعدا مورد کنترل نباشد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: تا زمانی که مایحتاج مورد نیاز از طریق محصولات ارگانیک تامین شود، نیازی به تامین نیاز خود از طریق محصولات تراریخته وجود ندارد.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir