امروز : سه شنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۱٫۲۶ ۱۸:۵۳ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان


وضعیت مرکز دفن پسماند شهرداری اراک مطلوب نیست/استفاده از پلاستیک به فرهنگ تبدیل شده

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی گفت: متاسفانه استفاده از پلاستیک به یک تبدیل فرهنگ شده و این در حالی است که ما باید به سمت تولید زباله کمتر حرکت کنیم.

اراک امروز؛  رضا میرزایی در نشست هماهنگی برای اجرای طرح پاکسازی حاشیه جاده‌های استان در راستای کمپین بی زباله، عنوان کرد: در قرآن کریم بیش از ۲۶۰۰ آیه شریفه در خصوص ارتباط انسان با طبیعت هست، در همین راستا محققان نیز به این نتیجه رسیدند که بهترین راهکار حفظ محیط زیست استفاده از آموزه‌های دینی است، ائمه اطهار(ع) نیز احادیث بسیاری در خصوص قبح آلودگی محیط زیست بیان کرده‌اند.

وی افزود: متاسفانه در کشورمان در بسیاری از مسائل پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌ایم ولی در موضوع ساده‌ای مانند تفکیک زباله مانده‌ایم، جالب آنست که حدود ۱۰ سال است در کشورهای افریقایی مانند تانرانیا، استفاده از کیسه‌های پلاستیکی ممنوع شده و این کشور در این خصوص یکی از پاکترین کشورهاست.

وی خاطرنشان کرد: امروزه در اغلب میهمانی‌ها سفره یکبار مصرف استفاده می‌شود و این در حالی است که حرکت به سمت تولید کمتر زباله، یک گام مثبت در حوزه کاهش آلودگی های زیست محیطی است، همچنین محیط زیست قصد دارد در خصوص مراکز دفن زباله که به صورت گسترده در روستاها ایجاد شد، اقداماتی انجام دهد، در همین راستا در ابتدا پاکسازی این مراکز و جمع‌‌آوری زباله‌ها توسط دهیاری ها و بخشداری ها انجام می‌شود، در حال حاضر اخطارهای لازم داده شده و بناست مراکز دفن زباله‌های روستایی تجمیع شود.

میرزایی با اشاره به اینکه منشاء اغلب پراکندگی زباله‌ها در روستای مشهدالکوبه همین مراکز دفن زباله است، افزود: نیروهای انسانی زباله حاشیه روستا‌ها را جمع‌آوری می‌کنند، اما دوباره این زباله‌ها پخش می‌شود. چنانچه عملیات خاک پوشانی به موقع انجام شود یا تفکیک از مبدا صورت گیرد، پراکندگی زباله کاهش خواهد یافت. اگر هم در حاشیه جاده‌ها زباله‌ای مشاهده می شود به خاطر آنست که زباله‌ها یا به صورت متمرکز در حاشیه جاده ها تخلیه می‌شوند یا مجموعه‌ای به صورت مستقل آنها را در این نقاط رها می‌کند.

وی اظهار کرد: وضعیت مرکز دفن پسماند شهرداری اصلا مطلوب نیست، پرونده قضایی در این خصوص تشکیل شده و به صورت جدی در حال پیگیری است. در این مکان نه تفکیکی صورت می‌گیرد و نه کمپوست قابل استفاده‌ای تولید می‌شود، امیدواریم بتوانیم این پرونده را به نتیجه برسانیم. زباله های برخی روستاها نیز پس از جمع آوری به اراک منتقل می‌شود که باید در خصوص ساماندهی این مشکل نیز اقداماتی انجام داد.

میرزایی گفت: استاندار تاکید کرده که مراسم طرح پاکسازی جاده‌ها اقدامی شعاری نباشد و یک محور با ظرفیت تمام دستگاه‌های اجرایی و مشارکت مردم به صورت کامل پاکسازی شود، این اقدام گامی در راستای فرهنگ‌سازی جهت کاهش رها کردن زباله در محیط زیست است.

وی با اشاره به اینکه نخاله‌های ساختمانی یکی از معضلاتی است که زیبایی منظره اطراف شهرها را به طور کامل از بین برده است، ادامه داد: متاسفانه نخاله‌های ساختمانی در جاده‌های فراهان و اغلب حاشیه جاده‌ها یکی از معضلات اصلی زیست محیطی است، شهرداری قبل از اجرای طرح پاکسازی حاشیه جاده ها زیرساخت جمع آوری نخاله های ساختمانی را فراهم کند تا مردم در این طرح دچار مشکل نشوند.

میرزایی افزود: در حال حاضر کشتارگاه مرغ به منظور بسته‌بندی، روزی ۵۰۰ کیلو پلاستیک استفاده می‌کند که براین اساس حجم بالایی از پلاستیک در صورت مصرف این محصولات به زباله های اراک اضافه می شود.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی با بیان اینکه در خصوص پسماند جای کار بسیار است و این همایش می‌تواند تلنگری برای مردم باشد تا بدانند که حفظ محیط زیست یک وظیفه همگانی است و جمع‌آوری زباله ها وظیفه محیط زیست به عنوان یک دستگاه حاکمیتی نظارتی نیست، اجرای این طرح و اطلاع‌رسانی در این خصوص به مردم، سبب کاهش ریختن زباله در طبیعت خواهد شد.

ایسنا
انتهای پیام

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir