امروز : سه شنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۱٫۲۶ ۰۹:۳۲ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی:
کاهش ۵۰ درصدی کشت هندوانه در استان مرکزی/ایجاد شهرک های کشاورزی در شهرستان‌ها

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با اشاره به کاهش اراضی زیر کشت چغندرقند در این استان گفت: در کشت بهاره سال گذشته کشت چغندرقند از دو هزار و ۳۰۰ هکتار به ۷۰۰ هکتار کاهش یافت.

مجید آنجفی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار اراک امروز؛ توسعه آبیاری های نوین را یکی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: توسعه این شیوه یکی از اقداماتی است که در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی هم قرار گرفته و تاکنون اقدامات خوبی را در این زمینه انجام داده است.

enews_EToolsFile_enews_EToolsFile_anajafi1-fdc4beb3-472a-4ce7-a640-fbf7b864d593-b42157f5-579a-4019-9c43-91c2279c04b9
آنجفی اظهار کرد: به واسطه عملکرد خوب استان مرکزی در توسعه کشت های آبیاری نوین در کشور، این استان به عنوان دبیرخانه ملی توسعه آبیاری های نوین انتخاب شده و به سایر استان ها برای اجرای طرح های نوین آبیاری مشاوره می‌دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با اشاره به اینکه سال گذشته ۶۵۰۰ هکتار از اراضی استان تحت پوشش سیستم آبیاری نوین قرار گرفت، افزود: امسال ۷۵۰۰ هکتار از اراضی استان تحت پوشش این سیستم قرار خواهند گرفت.

ایجاد شهرک های کشاورزی در شهرستان‌های استان مرکزی

وی توسعه گلخانه های استان را یکی از برنامه های سازمان جهاد کشاورزی عنوان کرد و افزود: افزایش ۱۰ برابر میزان تولید، ایجاد سه برابری اشتغال و کاهش مصرف آب از مزیت های کشت گلخانه ای است.

آنجفی با تاکید بر اینکه شرکت شهرک های کشاورزی در استان به منظور توسعه شهرک های گلخانه‌ای ایجاد شده است، گفت: در استان مرکزی شهرک های گلخانه‌ای در شهر «آوه» و روستای «امان آباد» اراک راه اندازی شده است و در آینده نزدیک نیز این شهرک های در چند شهرستان دیگر استان راه‌اندازی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای راه اندازی شهرک های کشاورزی نیازمند تخصیص آب هستیم، اظهار کرد: به منظور ترغیب کشاورزان به کشت گلخانه ای می‌بایست منابع آبی لازم برای توسعه این نوع کشت نیز در نظر گرفته شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه سالانه باید دو هزار هکتار از کشت آبی پاییز استان با حفظ میزان تولید در استان کاهش یابد، افزود: قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه کشت گندم آبی استان از ۶۰ هزار هکتار به ۵۰ هزار هکتار کاهش پیدا کند.

کاهش ۵۰ درصدی کشت هندوانه در استان مرکزی

آنجفی خاطرنشان کرد: در کشت بهاره سال گذشته ۵۰ درصد کاهش کشت هندوانه در اراضی زیر کشت استان را داشتیم، همچنین در کشت چغندرقند هم میزان کشت از دو هزار و ۳۰۰ هکتار به ۷۰۰ هکتار کاهش یافت.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir