امروز : یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۱٫۲۸ ۱۲:۴۷ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

یاری؛
آمریکا بازی سیاسی-نظامی در منطقه را باخته است/حمله به سوریه تاثیری در عزم جبهه مقاومت برای شکست کامل گروه‌های تروریستی ندارد

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: وقتی آمریکا نگاهی به اقدامات گذشته و آینده خود در منطقه و هزینه‌هایی که برای حضور پرداخته کرده است، می‌کند به این حقیقت مهم می‌رسد که بازی را باخته و به هیچ یک از اهداف خود نرسیده است.

جواد یاری، کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار اراک امروز؛ با اشاره به حمله آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه گفت: حمله موشکی آمریکا و هم‌پیمانانش به سوریه با اهداف متعددی دنبال می‌شد و می‌خواستند با این اقدام خود پیام‌هایی به محور مقاومت بدهند که در این زمینه ناکام ماندند.


یاری با اشاره به میلیاردها دلار هزینه آمریکا و هم‌پیمانانش برای راه‌اندازی گروه تروریستی داعش در منطقه افزود: آمریکا و متحدانش سعی داشتند تا با استفاده از داعش، مخالفان خود در منطقه را تحت فشار قرار دهند و بستر مناسب را برای حمله به ایران فراهم سازند.

قدرت منطقه‌ای ایران چالش جدید آمریکا

وی ادامه داد: وقتی آمریکا نگاهی به اقدامات گذشته و آینده خود در منطقه و هزینه‌هایی که برای حضور پرداخته کرده است، می‌کند به این حقیقت مهم می‌رسد که بازی را باخته و به هیچ یک از اهداف خود نرسیده است اما در مقابل جمهوری اسلامی ایران با کمک محور مقاومت و همکاری روسیه اهداف جبهه استکبار را ناکام گذاشته و حضور جدی و موثر در منطقه دارد.

این استاد دانشگاه محور مقاومت با محوریت ایران را برنده اصلی تحولات منطقه عنوان کرد و گفت: این موضوع به شدت آمریکا و هم‌پیمانانش را آزار داده و همواره به دنبال جبران شکست های خود در منطقه هستند.

یاری با اشاره به اینکه آمریکا سعی داشت از طریق حمله موشکی با ادراک سازی و تغییر محاسبات مسئولان کشور و انتقال آن به بدنه جامعه زمینه پذیرش برجام منطقه ای و موشکی را فراهم سازد، ادامه داد: آمریکا در حقیقت می‌خواست با این حمله موشکی از طریق رسانه‌ها در جامعه رعب و وحشت ایجاد کند که اگر ایران همچنان بخواهد در منطقه حضور داشته باشد با تهدید ترامپ مواجه خواهد شد.

وی آزادسازی «غوطه شرقی» بعد از سال‌ها توسط دولت سوریه و در بُن بست قرار دادن تروریست ها، شروع نهضت بازگشت در سوریه، انحراف افکار عمومی از جنایت های صورت گرفته در یمن، تحت پوشش قرار دادن انتخابات آتی انتخابات عراق و لبنان که شواهد حاکی از پیروزی جبهه مقاومت است را از اهداف فرعی حمله موشکی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه عنوان کرد.

حمله آمریکا به سوریه تاثیری در عزم جبهه مقاومت برای شکست کامل گروه‌های تروریستی ندارد

این کارشناس سیاسی با تاکید بر اینکه موشک‌های شلیک شده به سوریه برآورد استراتژیک نداشتند، افزود: همین موضوع باعث شد تا از ۱۰۰ موشک شلیک شده ۷۰ موشک توسط ارتش سوریه منهدم شود تا نه تنها تاثیری بر روند پیروزی‌های محور مقاومت و مردم سوریه نداشته باشد بلکه به عنوان یک شکست بزرگ، برای آمریکا و هم‌پیمانانش ثبت شود.

حمله به ایران؛ هدف اصلی آمریکا از ورود به منطقه

وی با تاکید بر اینکه هدف اصلی اقدامات آمریکا در منطقه، به چالش کشیدن جمهوری اسلامی ایران است، ادامه داد: آمریکا با این حمله سعی داشت برای تضعیف جبهه مقاومت در سوریه مردم این کشور را بترساند و نگاه مردم سوری را نسبت به دولت حاکم تغییر و جدایی ملت از حکومت «بشار اسد» را رقم بزند که در عمل نتیجه عکس گرفت و افکار عمومی سوریه را مخالف  سیاست‌های خود کرد؛ این حمله مردم سوریه را به این درک استراتژیک رساند که دشمن اصلی آنها آمریکا است.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir