امروز : پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲٫۱۶ ۱۱:۰۲ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان مطرح کرد؛
ضعف قوانین بودجه‌ای در حوزه گردشگری/ضرورت توجه به آثار تاریخی در صدور مجوز معادن

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: متاسفانه قوانین بودجه ای در حوزه گردشگری بسیار ضعیف بوده و می‌طلبد که نگاه ویژه‌ای به این بخش صورت بگیرد.

اراک امروز؛سید محمد حسینی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به اینکه موضوع نگهداری از آثار تاریخی و حوزه گردشگری نیازمند منابع اعتباری مناسب است، گفت: متاسفانه قوانین بودجه ای در حوزه گردشگری بسیار ضعیف بوده و می‌طلبد که نگاه ویژه ای به این بخش صورت بگیرد.

ثبت ۸۶۰ اثر تاریخی استان مرکزی در فهرست آثار ملی و جهانی

حسینی با اشاره به ثبت ۸۶۰ اثر تاریخی استان مرکزی در فهرست آثار ملی و جهانی اظهار کرد: نگهداری این آثار نیازمند منابع اعتباری است ولی باتوجه به اینکه منابع اعتباری مناسبی در این بخش وجود ندارد متاسفانه اکثر این آثار در معرض تخریب و نابودی قرار دارند.

هنوز اقدام اساسی برای تکمیل تفرجگاه «دره گردو» اراک انجام نشده است

وی در ادامه با اشاره به اینکه در مرکز استان نیازمند یک تفرجگاه عمومی هستیم، افزود: اکثر استان ها دارای تفرجگاه هستند ولی در اراک علیرغم اینکه در سال‌های گذشته مطالعات برای ایجاد تفرجگاه در منطقه گردو انجام شده ولی هنوز اقدام اساسی در این زمینه صورت نگرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بیان کرد: برای جذب سرمایه گذار در منطقه گردو نیازمند تامین زیرساخت‌های لازم در این منطقه هستیم و در صورتی که زیرساخت های این منطقه ایجاد شود، شرایط برای جذب سرمایه گذار فراهم می شود و می توان بیش از دو هزار شغل در این منطقه ایجاد کرد.

حسینی با اشاره به اینکه فراهم کردن زیرساخت های (دره گردو) به شهرداری اراک واگذار شده است، ادامه داد: با توجه به شرایطی که شهرداری اراک دارد، بیش از ۱۰ سال طول خواهد کشید تا زیرساخت های این منطقه فراهم شود.

ضرورت توجه به آثار تاریخی در صدور مجوز معادن

وی در ادامه با انتقاد از واگذاری معادن، در مناطقی که آثار تاریخی و گردشگری وجود دارد، بیان کرد: بسیاری از معادنی که در این مناطق واگذار شده اند، آثار جبران‌ناپذیری را به آثار تاریخی و گردشگری استان وارد کرده ا ست که نمونه آن را هم می توان به خسارت های که به آب گرم محلات و سنگ نگاره های خمین وارد شده اشاره کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی خاطرنشان کرد: چه لزومی دارد این معادن واگذار شوند و این همه خسارت به آثار تاریخی و گردشگری وارد کنند و بعد بخواهیم با دردسر، سهم معادن را برای ایجاد زیرساخت در این مناطق را بگیریم.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir