امروز : پنج شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳٫۰۳ ۰۳:۴۱ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان


سوم خرداد؛ فتح الفتوحی ماندگار در تاریخ انقلاب اسلامی/خرمشهر؛ نماد مقاومت و ایستادگی ملت ایران

عملیات «بیت‌المقدس» را می‌توان به جرأت یکی از درخشان‌ترین صحنه‌های دفاع مقدس و تاریخ هشت سال جنگ تحمیلی دانست؛ عملیاتی که در آن سلحشوران سپاهی و ارتشی سنگر به سنگر، کانال به کانال میادین مین را پشت سرگذاشتند و به اهداف والای خود رسیدند.

اراک امروز؛ به گزارش دیار آفتاب؛ سوم خرداد ماه یادآور حماسه جاودانه آزادى خرمشهر و بیرون کردن متجاوزین رژیم بعث عراق از این شهر حماسه آفرین تا ایستادگى یک ملت در برابر سلطه‌گرانى است که با فرهنگ و تفکر بسیجى و گفتمان مقاومت، به نتیجه رسید.

حماسه آزادسازی خرمشهر یکی از پر افتخارترین مقاطع در دوران دفاع مقدس بود که پیروزی در سایه وحدت و همدلی میان مردم، سپاه، ارتش و بسیج حاصل شد.

عملیات «بیت‌المقدس» را می‌توان به جرأت یکی از درخشان‌ترین صحنه‌های دفاع مقدس و تاریخ هشت سال جنگ تحمیلی دانست؛ عملیاتی که در آن سلحشوران سپاهی و ارتشی سنگر به سنگر، کانال به کانال میادین مین را پشت سرگذاشتند و به اهداف والای خود رسیدند.

این عملیات از تاریخ دهم اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۶۱ با رمز «یا علی ابن ابی طالب» آغاز و در منطقه غرب رودخانه کارون، جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر در وسعتی برابر با ۶ هزار کیلومترمربع انجام شد و به مدت ۲۵ روز در چهار مرحله به طول انجامید.

رزمندگان اسلام توانستند با رشادت و دلاوری‌های خود در این عملیات، تلفاتی نظیر ۱۶ هزار کشته و مجروح، ۱۹ هزار اسیر، انهدام ۵۵۰ تانک و نفربر، ۵۳ فروند هواپیما، ۳ فروند هلی کوپتر و ۵۰ دستگاه خودوری نظامی را به دشمن متجاوز وارد کرده و غنائمی نظیر ۵۰ فروند تانک و نفربر، ۳ هزار خودروی نظامی، ۳۰۰ قبضه توپ و غیره را از آن خود کنند.

در عملیات «بیت‌المقدس» نیروهای عمل کننده استان مرکزی در قالب گردان های امام علی (ع) متشکل از رزمندگان شهرستان «ساوه»، گردان امام حسن (ع) رزمندگان شهرستان «اراک» و «شازند» به فرماندهی شهید «ناصر بختیاری»، گردان امام حسین (ع) رزمندگان شهرستان اراک و حومه به فرماندهی شهید «رحیم آنجفی»، گردان جانبازان روح الله (سلمان) رزمندگان اراک و حومه به فرماندهی شهید «نیازعلی طالبی»، گردان زرهی با یک گروهان از رزمندگان شهرستان اراک به فرماندهی برادر «محسن فرخی»، گردان مهندسی رزمی ستاد پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی شهرستان اراک، رزمندگان ارتشی استان مرکزی که پرسنل یگان های ارتش جمهوری اسلامی بوده‌اند تقسیم بندی شدند که تمامی گردان‌های فوق در یگان‌های عملیاتی با نام تیپ ۷ ولیعصر (عج)، تیپ ۲۲ بدر و تیپ ۳۰ زرهی سپاه پاسداران سازماندهی شده بودند؛ عملیاتی که در آن استان مرکزی ۲۹۲ شهید را تقدیم اسلام کرد.

شهادت بیش از ۲۰۰ رزمنده استان مرکزی در عملیات آزادسازی خرمشهر

سرهنگ محسن گلشن‌زاده، جانشین فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب؛ ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس به ویژه شهدای عملیات «بیت‌المقدس» گفت: استان مرکزی ۲۹۲ شهید را در عملیات آزادسازی خرمشهر تقدیم نظام اسلامی کرده است.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی در شرایطی در سال ۵۷ به پیروزی رسید که دو بلوک شرق و غرب قدرت جهان را در اختیار داشتند و تمامی کشورهای جهان زیر سلطه آنان قرار می‌گرفتند، افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی دشمنان ما با ایجاد غائله‌های قومی و مذهبی و ترور شخصیت‌های اثرگذار در انقلاب اسلامی به دنبال براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی بودند.

جانشین فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی با بیان اینکه دشمنان انقلاب اسلامی پس از آن با تحمیل هشت سال دفاع مقدس در تلاش بودند تا بتوانند حرکت انقلاب اسلامی را متوقف کنند، تصریح کرد: هشت سال جنگ تحمیلی یک نمونه از هجمه دنیای کفر در مقابل نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

گلشن‌زاده با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ كشور به صورت رسمی و غیر رسمی صدام را در این حمله نظامی یاری می‌دادند، گفت: جنگ نابرابر با تهاجم همه جانبه استکبار جهانی و همه ادوات نظامی دشمن شروع شد و به مدت ۸ سال به طول کشید؛ جنگی که در آن دشمن با پشتیبانی کشورهای مرتجع خلیج فارس و استکبار جهانی و اروپا به تقابل با ملت ایران پرداخت.

وی افزود: در هشت سال جنگ تحمیلی رزمندگان اسلام در مقابل هجوم ناجوانمردانه رژیم تا دندان مسلح رژیم بعث عراق و حامیان آنها مردانه تا پای جان ایستادند و نگذاشتند حتی یک وجب از خاک ایران اسلامی در دست دشمن بیفتد.

حماسه آزادسازی خرمشهر نماد مقاومت ملت ایران در برابر جبهه کفر

جانشین فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی با تاکید بر اینکه حماسه آزادسازی خرمشهر نماد مقاومت ملت ایران در برابر جبهه کفر است، گفت: امام خمینی(ره) فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد» و پس از این پیروزی بود که همه معادلات دشمنان بهم ریخت و رؤیای صدام را که با هدف اشغال ۳ روزه، خوزستان را پشت سر گذاشته و تصرف بی‌دردسر و آسان خرمشهر را به عنوان اولین گام در دستور برنامه‌های خود قرار داد، هرگز تعبیر نشد.

گلشن‌زاده با اشاره به اجرای ۴ مرحله عملیات از سوی جبهه اسلام برای آزادسازی خرمشهر گفت: دشمن تا کنار کارون آمده بود و جاده خرمشهر- اهواز را تصاحب کرده بود و قسمت وسیعی از خاک خوزستان را به اشغال خود درآورده بود ولی رزمندگان اسلام در ۴ مرحله عملیات بیت‌المقدس خرمشهر را آزاد کردند و به آغوش کشور بازگرداندند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir