امروز : دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳٫۲۰ ۰۲:۲۹ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

به مناسبت روز جهانی صنایع‌دستی ؛
۵۶ اثر صنایع دستی استان مرکزی نشان ملی دریافت کرده اند/فعالیت ۱۷ هزار هنرمند صنایع دستی در استان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر۱۷ هزار هنرمند شناسایی شده فعالیت هنری انجام می‌دهند گفت: از این تعداد ۸ هزار هنرمند صنایع دستی در استان مرکزی به صورت شناسنامه دار هستند.

اراک امروز؛ سید محمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی به مناسبت دهم ژوئن (۲۰ خرداد ماه) روز جهانی صنایع‌دستی گفت: یازده رشته با ۳۷۵ زیر رشته در صنایع دستی کشور وجود دارد که ۱۱۰ زیر رشته آن در این استان فعال است.

حسینی اظهار کرد: قالی ، گلیم ، جاجیم – رودوزی های سنتی ،طراحی ، رنگرزی گیوه بافی ، مسگری ، سفید گری ، چلنگری، قلمزنی روی فلز، منبت و کنده کاری روی چوب ،کتابت و نگارگری، کتیبه نویسی ، نگارگری ، تذهیب ، گچبری سنتی و آینه کاری از رشته های بومی صنایع دستی استان مرکزی است که امروز در کنار رشته های غیربومی چون معرق ،محرق،مروار بافی ،تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی ،ملیله سازی،پیکر تراشی چوب و کپو بافی و … از جمله صنایع دستی استان است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر۱۷ هزار هنرمند شناسایی شده فعالیت هنری انجام می‌دهند افزود: از این تعداد ۸ هزار هنرمند صنایع دستی در استان مرکزی به صورت شناسنامه دار هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با اشاره به اینکه تاکنون ۵۶ اثر صنایع دستی استان مرکزی نشان ملی دریافت کرده اند اظهار کرد: این آثار شامل گیوه از حاج عبداالله گله سنجانی، چاقوی فلزی از وحید امیری، قلمزنی از داود خلجی،مشبک فلزی از بابک خویی،آثار فلزی از مهدی مظفری ومحمد خورشیدی،نگارگری چوب از زهرا مهدیه ای و فاطمه خرمی راد و تراش سنگ قیمتی از علی غفاری و … است.

حسینی با بیان اینکه هر ۲ سال یک بار مهر اصالت جهانی یونسکو به صنایع دستی که نشان ملی دریافت کرده اند، تعلق می گیرد افزود: همچنین۱۰ اثر استان مرکزی نیز مهر اصالت جهانی یونسکو را دریافت کرده است.

وی با تاکید بر اینکه صنایع دستی با کمترین تسهیلات ایجاد شغل می کند ادامه داد: به طوری که با تسهیلات محدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون ریالی شغل برای ۲ خانوار ایجاد می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی به راه اندازی بازارچه های صنایع دستی در استان به منظور حمایت از هنرمندان اشاره کرد و گفت: راه اندازی ۱۴ بازارچه صنایع دستی در ۱۲ شهرستان استان برنامه امسال حوزه اشتغال صنایع دستی است که زمین این بازارچه ها مصوب شده و پیگیری لازم در سرعت بخشی به این طرح ها در دست انجام است.

وی اضافه کرد: تا کنون چهار بازارچه صنایع دستی در سطح استان راه اندازی شده و چهار بازارچه دیگر نیز آماده بهره برداری است.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir