امروز : دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳٫۲۱ ۱۲:۵۳ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
نوسانات نرخ ارز و سکه، ناشی از پافشاری غیر منطقی دولت است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: متاسفانه با تصمیم دولت برای تک نرخی کردن نرخ ارز و پا فشاری غیر منطقی بر این تصمیمات، شرایطی به وجود آمده که امروز منطقی بر بازار ارز حاکم نیست.

اراک امروز؛ علی‌اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به نوسانات نرخ ارز و سکه در بازار گفت: کنترل بازار ارز بر عهده دولت و به صورت مشخص بر عهده بانک مرکزی است.

کریمی اظهار کرد: با توجه به قوانین و مقراراتی که در این حوزه وجود دارد، نیاز به قوانین جدیدی برای نظارت و مدیریت بازار ارز توسط بانک مرکزی نبوده بلکه بانک مرکزی بایستی وظیفه خود را اجرایی کند.

منطقی بر بازار ارز حاکم نیست

وی ادامه داد: متاسفانه با تصمیم دولت برای تک نرخی کردن نرخ ارز و پا فشاری غیر منطقی بر این تصمیمات، شرایطی به وجود آمده که امروز منطقی بر بازار ارز حاکم نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه روز به روز شاهد تنش در بازار ارز و بروز شکاف بین قیمت رسمی ارز (۴۲۰۰ تومانی) و قیمت ارز آزاد هستیم، افزود: البته این تحول قیمت ارز بر روی سایر قیمت ها از جمله سکه، طلا، بازار بورس، مسکن و… اثر منفی داشته است.

کریمی اضافه کرد: همه این مشکلات به نوع تصمیمات دولت برمی‌گردد که با منطق بازار ارز هماهنگی نداشته تا بتوان با ایجاد انعطاف، تعادل لازم را در بازار ارز ایجاد کرد.

نرخ رسمی ارز پاسخگوی تمام تقاضاها نیست

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نرخ اعلامی از سوی دولت برای ارز، نمی‌تواند تمامی تقاضاها را جوابگو باشد و این موضوع باعث بروز مشکلات متعددی شده است، به نوسانات قیمت سکه هم اشاره کرد و گفت: وجود تورم پنهانی و انتظارات موجود در بازار ارز برای تورم در روزها و ماه‌های آینده، باعث شده تا افراد برای حفظ ارزش پول خود به سمت بازار سکه و طلا ترغیب شوند و اگر این موضوع از سوی دولت به درستی مدیریت نشود، شاهد افزایش قیمت در بازار سکه و طلا خواهیم بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی هم با گزارش‌گیری از مسئولان درخصوص بازار ارز و موضوع نظارتی خود را از طریق کمیسیون اقتصادی با برگزاری جلساتی پیگیری می‌کند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir