امروز : یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳٫۲۱ ۰۸:۱۸ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

دود آلاینده‌ها در چشم مردم نشست؛
«وعده‌های بی‌عمل» دولت به مردم اراک/نسخه‌های تکراری برای آلودگی‌ مزمن

کلانشهر اراک به عنوان چهارمین قطب صنعت کشور علاوه بر آلاینده‌های ناشی از صنایع با پدیده ریزگردها که منشأ بیشتر آن نیز کویر میقان است، دست و پنجه نرم می‌کند و ارزیابی جامع آلاینده هاو اقدامات هدفمند در مسئله هوای این شهر مطالبه مردم از سازمان محیط زیست است.

اراک امروز؛ به نقل از دیار آفتاب؛ امروزه، مفهوم امنیت انسانی فراتر از مفاهیم معمول آن، محیط زیست انسانی را نیز در برمی گیرد. تغییرات آب و هوایی و آلودگی های رو به گسترش آب، خاک، هوا و جدیدتر آنها صوتی و نوری، به چالش های اساسی زندگی روزمره انسان ها تبدیل شده اند.

کلانشهر اراک به عنوان چهارمین قطب صنعت کشور علاوه بر آلاینده‌های ناشی از صنایع با پدیده ریزگردها که منشأ بیشتر آن نیز کویر میقان است، دست و پنجه نرم می‌کند و ارزیابی جامع آلاینده هاو اقدامات هدفمند در مسئله هوای این شهر مطالبه مردم از سازمان محیط زیست است.

مطالبه‌ای که در سفر رئیس جمهور در آبان‌ماه سال ۹۵ از سوی مردم این شهر مطرح و وعده‌هایی از سوی رئیس جمهور برای رفع آن داده شد. وعده‌هایی که با پایان کار دولت تدبیر و امید و روی کارآمدن دولت دوازدهم به فراموشی سپرده شد.

سیاوش آقاخانی، فعال حوزه محیط زیست و عضو کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به سفر رئیس محیط زیست کشور به اراک گفت: متاسفانه فعالان محیط زیست از عملکرد رئیس فعلی سازمان محیط زیست در حوزه مشارکت های مردمی و حوزه اجتماعی محیط زیست راضی نیستند چراکه تعامل خوبی با سازمان های مردم نهاد ندارد.

آقاخانی اظهار کرد: نگاه حاکم بر سازمان محیط زیست این است که معتقدند با سیاست های دولتی می توان مشکلات محیط زیست را حل کرد، در حالیکه بدون مردم حل مشکلات محیط زیست امکان پذیر نبوده و بایستی برای موفقیت در این حوزه مشارکت های جوامع مردمی را همراه داشته باشیم.

خُلف وعده‌های دولت تدبیر و امید در حوزه محیط زیست

وی ادامه داد: متاسفانه دولت بر خلاف شعارهای انتخاباتی که برای رفع مشکلات محیط زیست داد و حتی قول‌های شخص رئیس جمهور، در سفر به استان مرکزی برای رفع مشکلات محیط زیست و آلودگی هوای شهر اراک همچنان شاهد خُلف وعده‌های دولت تدبیر و امید در این حوزه هستیم.

این فعال زیست محیطی استان مرکزی گفت: رئیس جمهور در جمع مردم اراک قول دادند تا اسفندماه ۹۵ خطوط آلاینده ایرالکو جمع شود؛ در حالیکه با اتمام عمر دولت تدبیر و امید و رفتن رئیس قبلی سازمان محیط زیست و روی کار آمدن دولت یازدهم و گذشتن یک سال از فعالیت این دولت هنوز این وعده نیز بر زمین مانده و خط ۵ ایرالکو همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

اعتبارات اصلاح سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی شهر اراک محقق نشد

آقاخانی به دیگر وعده‌های داده شده در سفر هیئت دولت به استان مرکزی در آبان‌ماه سال ۹۵ در حوزه کاهش آلودگی هوای اراک اشاره و اضافه کرد: در بخش حمل‌و نقل عمومی، وعده‌هایی در خصوص اصلاح سیستم های حمل و نقل عمومی اراک داده شد که متاسفانه تا به امروز اعتبارات آن تخصیص پیدا نکرده است.

وعده‌های رئیس جمهور در سفر به استان تا به امروز محقق نشده است

وی افزود: در خصوص افزایش سرانه فضای سبز اراک علیرغم اینکه در طرح جامع کاهش آلودگی هوا این افزایش مورد تاکید بوده و به عنوان یکی از نیازهای موثر در کاهش آلودگی باید مورد توجه قرار گیرد ولی دولت اقدام شاخصی را در این بخش انجام نداده و مصوبات این حوزه نیز بر زمین مانده است.

این عضو کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک با تاکید بر اینکه اقدام خاصی در حوزه آموزش و اطلاع رسانی به عنوان محور عمومی برای افزایش مشارکت مردمی در حوزه مسائل محیط زیست صورت نگرفته است، گفت: در حوزه ریزگردها به عنوان یکی از عوامل آلایندگی شهر اراک علیرغم اینکه خود مجموعه و دستگاه های اجرایی استان اقداماتی را انجام داده‌اند اما تخصیص اعتبارات ملی مناسب نبوده و لازم است در این حوزه اعتبارات مناسب به استان تعلق بگیرد.

این فعال زیست محیطی استان مرکزی با بیان اینکه عملکرد فعلی محیط زیست امیدبخش نیست، گفت: امیدواریم که تغییر نگرشی در این مورد صورت بگیرد.

وعده‌ای دیگر تحفه سفر رئیس سازمان محیط زیست به استان

آقاخانی با تاکید بر اینکه بیان مشکلات در حضور رئیس سازمان محیط زیست و حضور در جلسه کارگروه مشکلات زیست محیطی اراک دردی از مشکلات این حوزه حل نمی‌کند، خاطرنشان کرد: نگران هستم که سفر رئیس سازمان محیط زیست کشور در اراک به مانند حضور سایر رؤسای اسبق و حتی شخص رئیس جمهور به دادن وعده‌های محقق نشده خلاصه شود؛ رفع مشکلات زیست محیطی اراک نیازمند اقدامات اجرایی و عملی است.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir