امروز : دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳٫۲۷ ۱۲:۳۰ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی:
تامین نشدن حقابه، تالاب «میقان» را به کانون گرد و غبار تبدیل می‌کند

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی گفت: بر اثر بی توجهی و تامین نشدن حقآبه، تالاب میقان می‌تواند به کانون گرد و غبار و ریز گرد تبدیل شود.

اراک امروز؛ رضا میرزایی، مدیرکل محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به آخرین وضعیت تالاب میقان اراک گفت: سال گذشته به دلیل خشک شدن اغلب تالاب های کشور، تالاب میقان میزبان پرندگان مهاجر بود، به گونه ای که ۲۰ هزار قطعه پرنده مهاجر در تالاب میقان اراک زمستان گذارانی کردند.

وی تالاب میقان اراک را به عنوان یکی از ریه های مهم شهر اراک دانست و افزود: در حال حاضر با توجه به ورود پساب تصفیه خانه فاضلاب اراک، این تالاب همچنان به عنوان یکی از تالاب های زنده کشور بشمار می‌رود.

۷۰ درصد تالاب میقان آبگیری شده است

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی با تاکید بر اینکه هم اکنون تالاب میقان اراک در وضعیت مناسبی قرار دارد، ادامه داد: در حال حاضر ۷۰ درصد تالاب آبگیری شده است.

میرزایی با اشاره به اینکه وضعیت موجود تالاب میقان شکنندگی خاصی دارد، بیان کرد: بر اثر بی توجهی و تامین نشدن حقآبه تالاب میقان می‌تواند به کانون گرد و غبار و ریز گرد تبدیل شود.

وی اضافه کرد: براساس برآوردها و مطالعات صورت گرفته یک هزار و ۲۰۰ لیتر آب در ثانیه برای تالاب میقان نیاز است در حالی که هم اکنون حجم آب ورودی به تالاب از محل تصفیه خانه فاضلاب اراک یک‌هزار لیتر بر ثانیه است.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی نقش تالاب را در منطقه مهم دانست و افزود: در صورتی که وضعیت تالاب هر منطقه برهم بریزد، بدون شک تعادل طبیعی آن منطقه به هم می خورد و بحران های زیست محیطی از قبیل کاهش منابع آبی، فرونشست زمین و… را به همراه خواهد داشت.

تخصیص یک میلیارد تومان اعتبار به تالاب میقان

وی با بیان اینکه امسال یک میلیارد تومان اعتبار از محل ریزگردها به تالاب میقان اختصاص یافته است، بیان کرد: این اعتبار در جهت کاشت قره داغ در منطقه استفاده خواهد شد.

میرزایی با اشاره به اینکه در سنوات گذشته با مشارکت منابع طبیعی ۱۴۳ هکتار گیاه قره داغ کاشته شده است، خاطرنشان کرد: امسال برای کاشت آن فضایی به وسعت ۲۷۰ هکتار پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir