امروز : شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴٫۰۵ ۰۷:۴۸ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

قصه تلخ وعده‌های مسئولان شهری اراک؛
دود اتوبوس‌های فرسوده؛ نفس مردم را به شماره انداخته است/اتوبوس‌های جدید همچنان خاک می‌خورند

ناوگان فرسوده و پیر اراک همچنان در انتظار محقق شدن وعده مسئولان شهری برای ورود ۵۰ دستگاه اتوبوس جدید به سیستم حمل و نقل عمومی هستند.صرف ۶۲ میلیارد ریال اعتبار برای اتوبوس هایی که خاک می خورد

اراک امروز؛ اراک یکی از هشت شهر آلوده کشور است؛ کلانشهری که مردمش سال‌هاست با آلودگی‌های صنعتی و آلودگی ناشی از گرد و غبار دست و پنجه نرم می‌کنند.

بر اساس مطالعات انجام شده در سال ۸۶ می‌توان گفت که ۴۸ درصد آلودگی هوای اراک متعلق به بخش حمل و نقل است.

اگرچه بعد از سال ۸۶ مطالعاتی بر روی سهم آلایندگی بخش‌های مختلف در هوای اراک صورت نگرفته است ولی کارشناسان معتقدند همچنان سهم آلایندگی سیستم حمل و نقل در اراک بالا است.

سیستم ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس‌ها در صورت به روز نبودن و فرسودگی بر آلودگی شهر بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

از آنجایی که از سال ۸۸ تاکنون هیچ اتوبوس جدیدی به ناوگان حمل و نقل عمومی اراک اضافه نشده است و با این استدلال که عمر مفید اتوبوس ها حدود ۱۰ سال است، به این نتیجه می رسیم که وضعیت سیستم حمل و نقل عمومی اراک به ویژه اتوبوسرانی از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.

البته سال گذشته شهردار و اعضای شورای اسلامی کلانشهر اراک بارها اعلام کردند که ۵۰ دستگاه اتوبوس جدید برای اضافه شدن به ناوگان حمل و نقل عمومی این شهرر خریداری و تا پایان سال ۹۶ به سیستم حمل و نقل عمومی اضافه می شود.

با توجه به اینکه جایگزینی و از رده خارج کردن اتوبوس های فرسوده، نقش موثری در روند کاهش آلایندگی هوای اراک دارد ولی متاسفانه بعد از گذشت چندین ماه از این وعده هنوز اتوبوس های جدید وارد ناوگان حمل و نقل عمومی نشده است.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک:

صرف ۶۲ میلیارد ریال اعتبار برای اتوبوس‌هایی که هنوز وارد سیستم نشده‌اند!

کاوه فلک افلاکی، رئیس شورای‌شهر اراک روز شنبه دوم تیرماه در صحن رسمی شورای‌شهر اراک از شهرداری به دلیل عدم نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی انتقاد کرد و گفت: شهرداری اراک ۵۰ دستگاه اتوبوس با قیمتی بالغ بر ۶٢۰ میلیون تومان خریداری کرده است ولی تا به امروز هیچ یک از آن‌ها به سیستم ناوگان درون شهری افزوده نشده‌ است.

وی با بیان اینکه بیمه تعدادی از این اتوبوس‌های جدید خریداری شده براساس زمان واگذاری در حال اتمام است، گفت: مردم از نمایندگان خود در شورا انتظارِ نوسازی ناوگان حمل و نقل را دارند.

رئیس شورای‌شهر اراک تصریح کرد: اتوبوس‌های جدید بایستی هر چه سریع‌تر وارد چرخه حمل‌ونقل عمومی شوند ولی متاسفانه با گذشت چندین ماه هنوز هم شاهد فعالیت اتوبوس‌های فرسوده در سطح شهر هستیم.

وی افزود: با حذف اتوبوس‌های فرسوده علاوه بر فراهم کردن رفاه حال شهروندان، می‌توان به کاهش آلودگی‌های هوا کمک شایانی کرد.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir