امروز : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴٫۱۳ ۰۸:۲۱ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان


لاشه‌های رها شده دام‌، تهدیدی برای سلامت مردم/بوی تعفن نفس شهروندان را به شماره انداخته است

این روزهای زمین های کنار جاده و اطراف مناطق داود آباد میزبان لاشه های دام است که این موضوع علاوه بر اینکه محیط زیست منطقه آسیب جدی می زند باعث شیوع و انتقال بیشتربیماری ها می شود.

اراک امروز؛ شهر داودآباد با دارا بودن بیش از ۲۰ هزار رأس دام سنگین یکی از قطب های دامپروی کشور بشمار می‌رود.

010

بالا بودن تراکم دام، و سنتی اداره شدن دامداری های این منطقه باعث شده تا در این منطقه شاهد شیوع بیماری‌های دامی و در نهایت بالا بودن تلفات دام‌های این شهر باشیم.

ولی آنچه بیشتر از هر چیز نگران کننده است رها شدن لاشه دام ها در طبیعت است که این موضوع علاوه بر آسیب رساندن به محیط زیست، تهدیدی برای سلامتی انسان‌ها نیز به شمار می‌رود.

این روزهای اراضی‌های کنار جاده و اطراف مناطق داودآباد، میزبان لاشه های دام‌هایی است که مشخص نیست به دلیل کدام بیماری تلف شده‌اند. اگر علت تلف شدن این دام‌ها، بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان باشد زنگ خطری است که مردم و مسئولان بایستی نسبت به آن هوشیار باشند.

همچنین رها شدن لاشه‌ها باعث شده تا مردم منطقه نیز با مشکلات متعددی مواجه شوند؛ چراکه بوی نامطبوع، آلودگی میکروبی و افزایش حشرات و حیوانات موذی در منطقه شده است.

شهردار داودآباد:

رهاسازی لاشه ها در فضای آزاد یک تخلف است

محمد محمدی، شهردار داودآباد از جمع آوری لاشه های دام اطراف شهر توسط عوامل شهرداری به صورت رایگان خبر داد و گفت: علی‌رغم اینکه جمع آوری لاشه ها از وظایف شهرداری نیست ولی به منظور همکاری با دامداران و جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری‌ها، این آمادگی را داریم که در صورت اعلام دامداران اقدام به جمع آوری و دفن بهداشتی دام ها کنیم.

محمدی اظهار کرد: از شهروندان و دامداران منطقه تقاضا داریم تا نسبت به رعایت جوانب اقدام کنند، چراکه با انجام این کار نقش مؤثری در کنترل بیماریها ایفا می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه رهاسازی لاشه دام ها در فضای آزاد باعث شیوع بیماری می شود، خاطرنشان کرد: دامداران موظف‌اند با ایجاد گودال در محوطه دامداری برای دفن بهداشتی لاشه‌های دام خود اقدام کنند و رهاسازی لاشه ها در فضای آزاد و دفن غیر بهداشتی از سوی آنان یک تخلف است.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir