امروز : یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴٫۲۸ ۰۷:۴۱ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

حجت‌الاسلام جوشقانی:
می‌توان با اقتدار در برابر کدخدا ایستاد/فرهنگ ایثار و شهادت مانع نفوذ دشمن می‌شود

راوی موسسه روايت سيره شهدا گفت: هر چند قدرت ظاهری با استکبار است ولی می توان با اقتدار در برابر کدخدا ایستاد.

اراک امروز؛  حجت‌الاسلام حسین جوشقانی، راوی موسسه روایت سیره شهدا و استاد حوزه و دانشگاه شامگاه چهارشنبه در یادواره شهدای طلاب و روحانیون استان مرکزی در حوزه علمیه خاتم‌الانبیاء اراک با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس بیشترین نقش را جوانان در اداره جنگ داشتند، گفت: در دوران دفاع مقدس بیشتر فرماندهان را جوانان زیر ۲۰ سال داشتند و میانگین سنی رزمندگان ۲۲ سال بود.

جوشقانی با اشاره به نقش تمامی اقشار مختلف مردمی در دوران دفاع مقدس اظهار کرد: در کنار تمامی اقشار مردمی، حضور طلاب و روحانیون هم در جبهه‌های جنگ چشمگیر بود.

وی با بیان اینکه طلاب و روحانیون همانند سایر رزمندگان اسلام، در عرصه‌های مختلف از جمله فرماندهی لشگر، تخریب‌چی، غواص و… انجام وظیفه کردند، ادامه داد: به گونه ای که ۶۰ سردار از فرماندهان دوران دفاع مقدس را روحانیون تشکیل می دادند.

شهدا با خدا معامله کردند/برگزاری یادواره شهدا؛ راهی برای رشد معنویت​

این استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه شهدا با خدا معامله کردند و این رمز ماندگاری آنها شد، افزود: امروز اگر بی‌حجابی، بزهکاری و آسیب‌های اجتماعی را در جامعه شادیم به دلیل ضعیف شدن باورها است و برگزاری این یادواره‌ها، راهی برای رشد معنویت در جامعه است.

جوشقانی اضافه کرد: بیش از ۸۰ کشور در دوران دفاع مقدس از رژیم بعث عراق حمایت کرد، در حالیکه ما هیچ گونه تجهیزاتی نداشتیم ولی با توکل و اعتقاد به خدا توانستیم در برابر آنان ایستادگی کنیم و به پیروزی دست پیدا کنیم.

می توان با اقتدار در برابر کدخدا ایستاد

وی ادامه داد: در دوران دفاع مقدس هر چند قدرت ظاهری با دشمن بود ولی در عمل ثابت شد که ایستادگی در برابر دشمن می تواند راهگشا باشد و امروز هم همین قضیه پا برجا است، هر چند قدرت ظاهری با استکبار است ولی می توان با اقتدار در برابر کدخدا ایستاد.

راوی موسسه روایت سیره شهدا بیان کرد: کسی که توصیه و حجت الهی را  سرلوحه کار خود قرار دهد و به خدا وصل شود، هرگز دچار شکست نخواهد شد و همواره در دنیا سختی‌ها بر وی آسان می‌شود.

جوشقانی با اشاره به اینکه باید قدردان خون شهدا باشیم، اظهار کرد: شهدا در واقع از همه چیز خود گذشتند تا ما امروز با آرامش زندگی کنیم.

این استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه در جامعه اسلامی ما الگو شهدا و ائمه اطهار(ع) هستند، ادامه داد: برای الگوگیری از شهدا باید وصیت نامه‌ها و زندگی شهدا را بسیار مطالعه کنیم تا بفهمیم که این شهدا با وجود سن کم چه افتخاراتی را به ارمغان آوردند.

پیروی از سیره شهدا؛ راهگشای بسیاری از مشکلات است

وی با ابراز تاسف از اینکه بسیاری از شهدا در جامعه به درستی معرفی نشده‌اند، افزود: پیروی از سیره شهدا می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات و الگو برای جوانان باشد.

جوشقانی با اشاره به اینکه در قرآن ۶۰۰ آیه در باب جهاد و شهادت بوده در حالیکه در باب فقه و احکام ۵۰۰ آیه نازل شده است، افزود: این نشان می دهد که در کنار اقامه نماز باید به فرهنگ جهاد و شهادت هم توجه داشته باشیم و این فرهنگ را برای همیشه در جامعه زنده نگه داریم تا در برابر دسیسه های دشمنان شکست نخوریم.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: در واقع باید فرهنگ جهاد و شهادت را در همه عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و… در جامعه ساری و جاری کنیم.

راوی موسسه روایت سیره شهدا مشکلات موجود در بخش‌های مختلف را ناشی از فاصله گرفتن از فرهنگ جهاد و شهادت دانست و گفت: این که امروز در حوزه اقتصاد مشکل داریم به این دلیل است که مسئولان اقتصادی دولت، فرهنگ جهاد و شهادت را قبول ندارند و متاسفانه کلید اقتصاد کشور در دست افرادی است که حتی یک بار هم به سفرهای راهیان نور نرفته اند تا با فرهنگ و ارزش های دینی بیشتر آشنا شوند.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: زمانی که مدیران از فرهنگ جهاد و شهادت فاصله بگیرند دشمن به راحتی نفوذ خواهد کرد و ضربات خودش را به نظام وارد خواهد کرد.

 

برچسب ها:
دیدگاه بینندگان
  ارسال دیدگاه

  پاسخ دهید

  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  Advertisment
  salamup.ir